Напередодні нового року українські видавці наперебій публікують анонси на 2025-й, інтригуючи читачів новинками від вітчизняних та світових авторів. Ми зібрали 10 книжок, які точно стануть вашими “бажанками” на наступний читацький рік. Знайдеться література на будь-який смак: від трендів буктоку та зіркових мемуарів до творів з культовими екранізаціями.
“Кінець однієї леґенди. Есеї та статті”, Юрій Шевельов
Видавництво: “Віхола”
У цьому виданні, упорядкованому літературним критиком Євгенієм Стасіневичем, зібрано тексти харківського мовознавця Юрія Шевельова 1943-1997 років. У цій півстолітній панорамі можна “простежити динаміку самого Шевельова, розвиток мотивів і думок у часі та побачити 50 років української інтелектуальної історії в екзилі”.
“Це розумні, гострі, непоступливі й оригінальні тексти, написані на одній хвилі та зі зрозумілою, бо знайомою аджендою”, — каже команда “Віхоли”.
Усі оригінальні тексти в книжці оформлено згідно з “харківським” правописом 1928 року.
Юрій Шевельов — один із найвидатніших інтелектуалів в історії української культури. Дитинство та юність він провів у Харкові, жив під німецькою окупацією, перебував у таборах у післявоєнній Німеччині, викладав у Гарварді та Колумбійському університеті.
Анонс від видавництва “Віхола”. vikhola.ua/Instagram
“Вівці цілі”, Євгенія Кузнєцова
Видавництво: “ВСЛ”
У 2023-му роман “Драбина” Євгенії Кузнєцової став Книгою року ВВС, а ще раніше бестселер “Спитайте Мієчку” увійшов до переліку найкращих українських книжок 2021 року за верcією PEN Ukraine.
На наступний рік “ВСЛ” анонсував нову книжку письменниці — про любов на тлі війни та блекаутів.
“У засніжених очеретах Дніпра, на спустілих вулицях, що стікаються з пагорбів до траси, у темних хатах, де поріг обсипають маком від нечисті, а душі померлих приходять за Різдвяні столи, Яна переступає через дірку в паркані і вплутується у дилеми, де немає ані правильних запитань, ані відповідей, але є Максим, непевність, любов і вівці”, — розповідає анотація.
Нагадаємо, що у вересні Євгенія Кузнєцова продала право першого читання її нового роману за 157 тисяч грн. Письменниця збирала кошти на потреби благодійного фонду “Гуркіт”: завдяки аукціону їй вдалося покрити 15 % вартості міномета.
“«Чого вартий цей текст?» — спитають читачі і критики. Він вже точно вартий 15 % ціни міномета”, — написала авторка.
Євгенія Кузнєцова
Onyx Storm, Ребекка Яррос
Видавництво: “КСД”
Заплановано, що продовження фентезійної саги про вершників на драконах “Емпіреї” вийде в оригіналі в лютому 2025-го.
Хоч “КСД” ще не анонсувало видання українською, цілком реалістично очікувати його на полицях книгарень наступного року.
Серія Ребекки Яррос розповідає про фентезійний континент, на якому точиться війна між двома державами — Наваррою, яку захищають вершники на драконах та Поромієлем, бійці якого є льотчиками на грифонах.
Головна героїня Вайолет випадково потрапляє у військовий коледж, де мусить пройти смертельно небезпечний вишкіл, аби стати вершницею на драконі та розкрити свою магічну силу.
Історія стала справжнім бестселером та хітом буктоку. Перша частина “Четверте крило” здобула книжкову премію TikTok 2024 року в номінації “Міжнародна книга року”.
Друга книга “Залізне полум’я” в Україні продалася 12-тисячним накладом всього за добу — це рекордна швидкість для українського книжкового ринку, де середній наклад становить 2-3 тисячі примірників і розпродається протягом кількох місяців. Загалом у серії планується 5 частин.
Невдовзі “Емпіреї” екранізують — права купила Amazon MGM Studios.
Onyx Storm Ребекки Яррос. Yakaboo
“Шьоґун” і “Тай-Пен”, Джеймс Клавелл
Видавництво: “Лабораторія”
“Шьоґун” з азіатської саги Джеймса Клавелла переносить читачів у Японію XVII століття, де англієць Джон Блекторн стикається із викликами культури, моралі й боротьби за владу.
Друга книга Джеймса Клавелла “Тай-Пен” розкриває історію заснування Гонконгу й протистояння торгівельних імперій Дірка Струана і Тайлера Брока.
“Це історія про амбіції, інтриги, пристрасть і смертельні протистояння з винятковою деталізацією історичних подій, що стала одним із найкращих зразків історичної літератури”, — зазначає команда “Лабораторії”.
Роман двічі екранізували в форматі мінісеріалу: в 1980-му та у 2024-му роках. Новий серіал цьогоріч став лідером премії “Еммі”, здобувши перемогу у 18 номінаціях.
“Шьоґун” Джеймса Клавелла. Blackstone Publishing
“Емма”, Жан Рено
Видавництво: “ВСЛ”
У центрі сюжету — 28-річна Емма, яка працює масажисткою в центрі таласотерапії в Бретані, Франція, та нещодавно втратила матір.
Одного разу жінка вирушає до султанату Оман, щоб навчати персонал оздоровчого центру — і знайомиться з керівником цього розкішного закладу, надзвичайно привабливим сином впливового міністра.
Так героїня опиняється в епіцентрі державної змови, балансуючи в “романтичній та пригодницькій історії між Францією та середнім Сходом”. Під тиском цих обставин героїня трансформується, стає грізною та безстрашною.
“Емма” — це літературний дебют французького актора Жана Рено, найбільш відомого за роллю кілера Леона в однойменному фільмі Люка Бессона.
“Щось нам підказує, що вам точно не варто пропустити цей неймовірний роман!” — заохочує команда “ВСЛ”, яка придбала права на книгу у французького видавництва XO Éditions.
Книжка “Емма” Жана Рено. ВСЛ
“Інтермеццо”, Саллі Руні
Видавництво: “ВСЛ”
Новий роман ірландської письменниці Саллі Руні — це зворушлива й прониклива історія про двох братів, які майже не мають точок дотику, окрім родинного зв’язку.
Пітер — успішний юрист, та після смерті батька він ледь може заснути без ліків. Окрім цього, він вплутався в непрості стосунки з двома дуже різними жінками — своїм першим коханням, Сильвією, та безтурботною студенткою Наомі.
Іван — професійний шахіст і самітник, геть не схожий на свого старшого брата. У перші дні жалоби за батьком у його житті з’являється старша за нього жінка, Марґарет, яка теж намагається впоратися з непростим минулим.
“Для двох братів, що переживають горе, та людей, яких вони кохають, це нова інтерлюдія — період жаги, відчаю та надії; шанс дізнатися, наскільки багато може вмістити одне життя, не зламавшись”, — анонсує видавництво.
Книжкова критикиня Геллер МакАлпін відгукнулася про роман так:
“«Інтермеццо» веде до свого заслуженого, зворушливого фіналу без жодної фальшивої ноти. Ця історія про вміння прийняти втрати та біль відкриває перед читачем світ із розчиненими вікнами та дверима”.
Зазначимо, що книга увійшла до переліку улюблених книжок 2024-го від експрезидента США Барака Обами, яким він традиційно ділиться щороку.
“Інтермеццо” Саллі Руні. Yakaboo
“Вільєтт”, Шарлотта Бронте
Видавництво: “Ще одну сторінку”
Видавництво “Ще одну сторінку” анонсувало, що опублікує твори сестер Бронте.
Першим вийде роман “Вільєтт” Шарлотти Бронте, який у світі вважається найдосконалішим і найглибшим твором класикині, затьмарюючи навіть “Джейн Ейр”.
Ескізи створення візуальної складової серії книг Бронте. Соцмережі видавництва “Ще одну сторінку”
Шарлотта Бронте написала “Вільєтт” у 1853 році. Це був третій та останній роман авторки, опублікований за її життя. Цей твір вважаютья найбільш автобіографічним у доробку письменниці.
Головна героїня роману — Люсі Сноу, юна сирота, яка не має ні рідних, ні копійки за душею. Втім, дівчина достатньо відважна, кмітлива й авантюрна, щоб самотужки вирушити в іншу країну й спробувати знайти там кращої долі. Так Люсі опиняється в Брюсселі, де влаштовується вчителькою англійської мови в респектабельному пансіоні для дівчаток.
Саме там доля зводить її з двома дуже різними чоловіками — англійцем Джоном і бельгійцем Полем. Перший здається справжнім зразком спокійної британської чарівності, тоді як другий — похмурий, різкий і непередбачуваний. Перший викликає у Люсі теплу симпатію, другий — цілу бурю суперечливих почуттів. Люсі намагається зрозуміти, з ким із них у неї є майбутнє.
“Вільєтт” вперше вийде українською — у перекладі Тамари Дуди, також відомої під творчим псевдонімом Тамара Горіха Зерня.
Книжка “Вільєтт” Шарлотти Бронте від видавництва “Ще одну сторінку”. Соцмережі видавництва “Ще одну сторінку”
“Шептуха”, Тамара Горіха Зерня
Видавництво: “Білка”
Це новинка від авторки “Доці” — роману, який здобув відзнаку Книга року BBC-2019.
Головна героїня — перекладачка середнього віку, яка втікає від проблем у шлюбі в бабину хату на старому закинутому хуторі, аби розібратися в собі.
“Книга «Шептуха» — дзеркало, у якому багато жінок впізнають себе, якщо, звісно, наважаться зазирнути. Із цим пізнанням потім доведеться щось робити, але, як вважає пані Тамара, побути чесною із собою і світом ніколи не пізно”, — йдеться в анонсі.
“Щиро сподіваюся, що ви полюбите мою «Шептуху» так, як люблю її я. Для мене ця історія має кілька смислових шарів, кілька сенсів, і власне це те, що я б хотіла зараз сказати людям з урахуванням свого життєвого досвіду”, — прокоментувала авторка.
“Шептуха” Тамари Горіха Зерня. Видавництво “Білка”
“Хроніки хижих міст”, Філіп Рів
Видавництво: “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”
“Хроніки хижих міст” – це серія науково-фантастичних книг від письменника і художника Філіпа Ріва, що складається з чотирьох частин.
Сюжет розгортається в далекому майбутньому, де юні шукачі пригод намагаються вижити у спустошеному повоєнному світі. У ньому гігантські міста-хижаки блукають на величезних гусеницях, полюючи одне на одного заради виживання і ресурсів.
У 2018 році вийшла екранізація першої частини “Смертні машини” від режисера Крістіана Ріверса. Стрічка в жанрі стімпанк має рейтинг 6,1/10 на платформі IMDB.
Анонс від видавництва “А-ба-ба-га-ла-ма-га”. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА
“Мадонна: бунтарське життя”, Мері Габріель
Видавництво: “Лабораторія”
Протягом останніх років в Україні на світі дедалі більшої популярності набирають мемуари. У 2024-му найбільш обговорюваним біографічним виданням було “Жінка в мені” Брітні Спірс, у 2023-му сенсацією стали мемуари Принца Гаррі “Запасний”. Можливо, наступного року читачі так само зацікавляться історією життя та кар’єри Мадонни?
“Мадонна — яскрава попікона, яка перевернула музичну сцену та стала символом нової епохи свободи й бунтарства. Наперекір жорсткій критиці, вона ніколи не відокремлювала музику від особистої політичної позиції і ніколи не припиняла експериментувати. Вона прагнула долати кордони, створюючи провокаційну, пронизливу музику, кліпи, фільми і живі виступи, які змінювали культуру в усьому світі”, — розповідається в анотації.
“Мадонна: бунтарське життя”, Мері Габріель. Los Angeles Times
Оксана Заблоцька, Суспільне Культура
Головне зображення: Суспільне Культура/Вікторія Желєзна