Коаліція організацій, що представляють письменників, артистів та художників, закликає Конгрес США ухвалити закон, який заборонить корпораціям захищати авторські права на твори мистецтва, створені з використанням значної кількості елементів штучного інтелекту. Про це повідомляє видання The Art Newspaper.
Коаліція оголосила 2 жовтня Днем боротьби зі штучним інтелектом, оскільки саме тоді американські чиновники розглядатимуть питання про те, чи варто регулювати матеріали, створені ШІ, і якщо так, то в який спосіб.
Організації закликають своїх членів та громадськість зателефонувати або написати своїм членам Конгресу, щоб “заблокувати корпораціям можливість отримувати реєстрацію авторських прав на контент, створений переважно за допомогою ШІ, а не художниками”.
Відомство з авторських прав США неодноразово ухвалювало рішення проти реєстрації авторських прав на візуальні образи, які не були створені людиною.
Керівниця кампанії Fight for the Future Лія Голланд зазначає, що кіностудії, наприклад, “хочуть найняти ШІ для написання сценарію, а потім письменника, щоб вичистити сценарій, внаслідок чого людині платять менше, але студії вважають, що цього достатньо для отримання авторських прав”. Вона назвала цей процес “вимиванням людини”.
Художники скаржаться на те, що навіть їхні матеріали, які захищені авторським правом, але доступні для перегляду в інтернеті, перехоплюють системи штучного інтелекту.
Художниця Карла Ортіс пояснює, що “так звані системи штучного інтелекту повністю залежать від величезної кількості захищених авторським правом робіт, виконаних такими творцями, як я”. Вона заявила: “Я більше не впевнена у своєму майбутньому як художниця”.
Окремі письменники навіть подали до суду на компанію OpenAI. На їхню думку, компанія навчала чатбот ChatGPT на їхніх книгах без дозволу.
Юрист Джон Сілверберг, засновник нью-йоркської Групи інтелектуальної власності, заявив, що “закон про авторське право не є ефективним інструментом для художників, які хочуть захистити свої роботи від поглинання для машинного навчання генеративних платформ ШІ” через вартість судових процесів, відносно низькі компенсації за порушення авторських прав і труднощі з відстеженням того, звідки чиїсь зображення були викрадені з інтернету і як вони були використані.
Він рекомендував Конгресу “ухвалити рішення про колективне ліцензування, щоб автори отримували гроші за потенційне використання їхніх матеріалів для машинного навчання на платформах ШІ”.
Поліна Горлач, Суспільне. Культура
Фото: Суспільне Рівне