В Музеї історії Києва презентували проєкт «Маріуполь: 86 днів оборони». Це літопис, присвячений вшануванню героїчної оборони міста. На платформі, яку розробили в Big City Lab, зібрали фото та відеоматеріали, а також свідчення військовослужбовців, правоохоронців, представників міської влади та комунальних служб, медиків, рятувальників та тих, хто побував у маріупольському пеклі під час вторгнення росії.
«Проєкт “М86. Літопис оборони Маріуполя” – це верифікована військовими поденна хроніка боротьби за місто та подвигу гарнізону Маріуполя, який стягнув на себе сили ворога і виборов для України безцінний час на організацію міжнародної підтримки. Завдяки їхній мужності вдалося врятувати Миколаїв, Запоріжжя, Одесу, Кривий Ріг та змусити війська рф відійти від Києва», – розповіла координаторка проєкту Вікторія Тітова.
Літопис являє собою платформу, де зібрана візуальна хроніка поденної оборони міста.
«Ми обрали саме таку форму, щоб оборонці з гарнізону Маріуполя могли ознайомитися з текстом та надати свої коментарі, свідчення, допомогти деталізувати історію», – зазначила Вікторія.
Першими, хто побачив Літопис, були оборонці Маріуполя. Серед них і командир 12-ої бригади спецпризначення «Азов» НГУ Денис «Редіс» Прокопенко. Його відгук вже можна прочитати на платформі. Зокрема, «Редіс» зазначив, що «кожна велика битва має бути закарбована та оспівана в культурних артефактах».
«Це одна із перших і надзвичайно вдалих спроб зобразити цей епос, задокументувавши 86-денну оборону Маріуполя. Деталізація тих подій – це перший крок на шляху до глибинного осмислення та розкриття того феномену самовідданості та мужності, який зробив цю битву можливою…Для нас ця битва триває й досі. І триватиме до повернення усіх наших побратимів із полону, до звільнення всіх окупованих територій України».
Варто зазначити, що Літопис присвячений й адвокації звільнення полонених.
«Вони боролися за нас, тепер наша черга боротися за них. Літопис – це наш голос, наша мова любові, наш спосіб сказати: «FREE MARIUPOL DEFENDERS», – додала координаторка проєкту.
Робота над Літописом тривала майже два роки. Автором виступив маріупольський журналіст – відомий під ніком Sector Mariupol, який з питань безпеки поки що не може себе назвати. Співавторами є колективи «Інфоспротиву» та Музею національної історії України.
Верифікована військовими поденна хроніка розповідає про події перших місяців російського вторгнення 2022 року. Однією з цілей авторів проєкту – зібрати хроніку оборони в Маріуполя та знайти відповіді на складні питання про те, що насправді відбувалося у місті.
«Ми вивчаємо пласти інформаційного контексту: як битву бачили українські військові, на що перетворилося життя цивільних, як бойові дії в Маріуполі впливали на перебіг усієї війни, що про битву знали і повідомляли українські та світові медіа, як це висвітлювала російська пропаганда. Так – зі спогадів, кадрів, посилань – формується об’єктивна картина трагедії», – йдеться на платформі.
На платформі вже викладений перший тиждень оборони. Далі хроніку подій викладатимуть потижнево до 20 травня. До написання книги може долучитися кожен, хто пережив блокаду Маріуполя. Для цього потрібно зв’язатися з командоюю проєкту, написавши на платформі.
«Тільки після цього, коли ми зрозуміємо що історія є повною і в Українському суспільстві є консенсус щодо неї, ми видамо літопис як книгу. Далі ми перекладемо її англійською і покажемо світу, довеземо в бібліотеку конгресу і ще десятки важливих місць», – розповіла координаторка проєкту.