Головна Культура

210 років від дня народження Тараса Шевченка: виставки, концерти та вистави

З нагоди 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка по всій країні проходитимуть культурно-мистецькі заходи, присвячені митцю. Від концертів і вистав до літературних читань та освітніх лекцій, які мають за мету висвітлити невідомі сторони з біографії поета та по-новому поглянути на його творчість.

Суспільне Культура розповідає про заходи, присвячені дню народження Тараса Шевченка.

Виставка у Центральному будинку художника у Києві
Коли: з 1 до 17 березня 2024 року, середа-понеділок з 12:00 до 18:00


Виставка у Центральному будинку художника у Києві. Фото: МКІП

Виставку відкрив голова Національної спілки художників України Костянтин Чернявський. За його словами, ця виставка дає старт шевченківським дням у країні. Експозиція розгорнута у трьох залах, там можна побачити: картини, включно з портретами Тараса Шевченка, а також керамічні вироби та літературні видання, присвячені живопису.

Музично-поетичне дійство “Шевченко про Rock”
Де: Національна філармонія України, Київ
Коли: неділя 10 березня, початок о 19:00

Третій захід із серії музично-поетичних вечорів “Музика Слова” присвячений шевченківському вечору.

На вечорі лунатимуть поезія та музика на слова Тараса Шевченка, їх виконуватимуть Іван Малкович, симфонічний оркестр і хор Liatoshynskyi Capella під диригуванням Богдана Пліша. Унікального звучання та тембральної глибини цьому заходу нададуть виступи рок-гурту “Кому вниз” та Юрія Йосифовича.

Виставка “Територія свободи: Майдан”
Де: Національний музей Тараса Шевченка, Київ
Коли: до 24 березня, середа-неділя з 10:00 до 18:00

Виставковий проєкт “Територія свободи: Майдан”, присвячений 210-й річниці з дня народження Шевченка та 10-й річниці Революції Гідності. У межах виставки буде представлено роботи українських художників: Петра Бевзи, Матвія Вайсберга, Олексія Белюсенка, Віктора Бистрякова, #Sociopath, Дмитра Доценка, Антона Логова, Максима Мазура, Андрія Підлісного, а також Тараса Шевченка.

Учасники виставки, які є представниками різних поколінь і або брали участь у подіях Революції Гідності, або звертались до цих подій у своїй художній практиці, демонструють, що концепт свободи Шевченка залишається актуальним і потребує захисту.

Виставка розділена на три частини: “Шлях – опір”, “Спосіб – жертовність” і “Мета – свобода”, кожна з яких пропонує глядачам рефлексію над особистим виміром свободи.

Кураторами проєкту є Тетяна Чуйко, кандидатка наук із мистецтвознавства, заступниця директора Національного музею Тараса Шевченка, та Дмитро Доценко, художник, викладач кафедри живопису і композиції НАОМА.

Прем’єра вистави “Шева forever” 16+
Де: Театр-лабораторія Vie, Запоріжжя (о. Хортиця)
Коли: 9–10 березня о 18:30

Цей проєкт, розроблений спільно театром танцю і театром-лабораторією Vie у межах циклу “Перепоvieдаки”, має на меті показати поета не як віддалену ікону, а як живу особистість, близьку сучасним глядачам. Вистава обіцяє пролити світло на менш відомі, але не менш захопливі аспекти життя Шевченка: його молодість, творчість, особисте життя та стосунки з жінками. Вікове обмеження для глядачів — 16+.

Музична лекція “(Не) Кобзар”
Де: Музичний салон Національної філармонії України, Київ
Коли: 9 березня о 17:00

Музична лекція “(Не) Кобзар”. Фото: Facebook/Національна філармонія України

На музичній лекції українського письменника та журналіста Олега Криштопи буде зосереджено увагу на різних аспектах життя Тараса Шевченка, які формували його особистість. Лектор розкриватиме деталі дитинства поета, його смаки в їжі та одязі, улюблені пісні та театральні вистави, а також особисті вподобання і звички. Окрема увага буде приділена взаєминам митця з жінками та друзями, аби показати, що вплинуло на формування Шевченка як видатного українського поета і художника.

Концерт “Шевченко. Вічне”
Де: Органний зал, Львів
Коли: 9 березня о 19:00

Концерт “Шевченко. Вічне”. Фото: Органний зал, Львів

На концерті у виконанні хору “Гомін” будуть представлені музичні твори українських композиторів, написані на слова Шевченка.

Програма концерту охоплюватиме такі твори, як “Сонце заходить” Станіслава Людкевича, “Тече вода в синє море” та “Із-за гаю сонце сходить” Бориса Лятошинського, “Прощай, світе” і “Заповіт” Валентина Сильвестрова. Назва “Шевченко. Вічне” відображає вічні цінності та мудрість, закладені у творах Шевченка, які залишаються актуальними й наснажливими досі.

“Ше.Пісня: 210 хвилин з Шевченком”
Де: Київський академічний театр ляльок
Коли: 9 березня 2024 року о 18:00

Концерт представить видатних українських артистів, поетів, читців та лідерів громадської думки. Це все люди, які в різні роки отримували відзнаки конкурсу “Ше.Пісня”, а також друзі фестивалю Тараса Шевченка “Ше.Fest”.

Серед цих учасників — народна артистка України Олена Кулик, ансамбль “Дніпро”, львівський гурт SVOYA MUSIC, заслужені артисти України Руслана Лоцман, Дмитро Лінартович та Любов Доброноженко, бандурист Ярослав Джусь, письменниця Лариса Ніцой, актриса Єлизавета Бойко, Сергій Василюк — лідер гурту “Тінь Сонця” і військовослужбовець, а також поет та військовий ЗСУ Сергій Пантюк і кандидатка філологічних наук Ірина Савченко.

Реєстрація на захід обов’язкова.

“Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров”
Де: Український дім, Київ
Коли: 9 березня, о 17:00

До дня народження Тараса Шевченка камерний хор “Київ” під орудою Миколи Гобдича зіграє в “Українському домі” концерт “Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров”. До програми увійдуть твори трьох українських музичних геніїв — Євгена Станковича, Мирослава Скорика та Валентина Сильвестрова — на вірші Тараса Шевченка: хорали, псалми та піснеспіви.