Головна Культура

6 складних питань про травму і зцілення воїнів, які повернулись з війни

Які питання точно не варто задавати травмованим військовим і як підтримати близьких з ПТСР? Відповідає психологиня з Костянтинівки Анжеліка Марусова.

1. Травма через війну є тільки у військових?

Травма війни, тобто ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), може виникнути у будь-кого. Втім, для військових цей розлад є професійною проблемою, адже вони постійно перебувають у обставинах з великим стресовим навантаженням. Такий розлад також може виникнути, якщо людина є свідком травмуючих подій і у неї немає власних адаптаційних сил на “проживання” цього досвіду.

2. Як зрозуміти, що у військового є психологічна травма?

Є декілька груп постраждалих: військові, які досі перебувають у травмуючих обставинах, ветерани і родини/близькі людей, які зазнали такої травми. Для всіх є різні підходи й різні методики допомоги.

Для того щоб визначити, чи є в людини травма, необхідно звернути увагу на декілька речей:

– у людини змінилася поведінка, характер, реакції на ті чи інші ситуації;

– хронічне порушення сну;

– постійні нічні жахіття;

– порушення пам’яті й уваги;

– втрата інтересу до звичної діяльності;

– втрата інтересу до спілкування з людьми;

– надмірне напруження і контроль.

Якщо ви або ваші близькі перебуваєте в такому стані, то перш за все вам необхідно звернутись до психолога або психіатра, який зможе точно визначити вашу проблему і підібрати правильне лікування.

3. Як говорити з травмованими військовими?

Рекомендації щодо спілкування з травмованими військовими не будуть відрізнятись від порад, які стосуються комунікації з іншими постраждалими людьми з такою ж травмою. Потрібно бути обережними в спілкуванні: не розпитувати їх про травмуючі обставини занадто детально і не “розгортати” їхні почуття. І дуже важливо в цьому процесі бути чуйними не лише до травмованих людей, з якими ви спілкуєтесь, а й до себе.

4. Як проходить процес зцілення і що може допомогти?

Процес зцілення вимагає комплексного підходу, але допомогти з цим може лише психіатр і низка інших лікарів, до яких також направляє фахівець з психічного здоров’я.

Лікування може включати медикаментозну підтримку, фізичні процедури і групи взаємопідтримки. Останні мають дуже високу ефективність і допомагають людині в процесі зцілення — коли вона може розділити свій досвід з іншими людьми, які також його мають. Але найважливішим у процесі лікування є те, що травмована людина має усвідомлювати свою потребу у професійній допомозі й підтримці.

5. Що точно не допоможе військовим з психологічною травмою?

Некваліфікована “допомога” від оточуючих. Фрази на кшталт: “Не переживай, це скоро пройде”, “Розкажи що там сталося, я тобі зараз допоможу”, “У мене було таке ж” тощо.

Важливо бути обережними і не давати подібних порад.

6. Що ще важливого треба знати близьким людям захисників?

Родини і близькі постраждалих людей також потребують підтримки, аби мати змогу допомагати травмованим військовим заліковувати фізичні й психологічні рани. Є окремі центри, які спеціалізуються на роботі саме з родинами військових і туди варто звернутися.

7. Корисні контакти

Veteran Hub — психологічна допомога ветеранам, близьким ветеранів, родинам військових і воїнам, військовим медикам тощо.

Molfa Hub — психологічна підтримка військових і їхніх близьких.

Дім ветерана — центр соціальної та психологічної реабілітації ветеранів та їх сімей.

Групи підтримки для сімей військовослужбовців

Софія Пилипенко, СВОЇ.CITY