Надходження сучасних зразків західного озброєння в підрозділи ЗС України суттєво підвищує спроможності наших захисників. На передовій уже активно застосовують американські, французькі, німецькі, польські, чеські артилерійські системи, САУ, гаубиці та РСЗВ. Але не тільки далекобійні «Хаймарси» та «Цезарі» ефективно показують свої вогневі можливості на полі бою. Військовослужбовці одного з підрозділів ДШВ, які нині виконують бойові завдання на Слов’янському напрямку оборони, розповіли про значні успіхи у снайперській і контрснайперській боротьбі з окупантами.
Потужна снайперська зброя від США
Під час запеклих боїв поблизу Сєвєродонецька, Лисичанська вони знищили значну кількість не тільки живої сили окупантів, а й окремі види техніки, в тому числі легкоброньованої: БТР, БРДМ, МТ-ЛБ, а також обладнання РЛС, станції РЕБ і укріплені вогневі точки загарбників. Це стало можливим не тільки завдяки високому рівню підготовки наших снайперів, а й високоефективній снайперській зброї, яку вони отримали від союзників. Зокрема мова йде про американські далекобійні снайперські гвинтівки M171 та M107 A1 (50 BMG) Barrett калібром 12,7×99 мм. До речі, ще в грудні 2017 року американський уряд за схвалення Президента США надав дозвіл на продаж Україні партії гвинтівок Barrett M107A1 разом зі снайперськими набоями.
За відгуками наших снайперів, це універсальна й потужна зброя, причому її можна ефективно застосовувати в класичному снайперському полюванні, в засідках, знешкоджувати технічні засоби ворога, укріплені позиції. Важить гвинтівка 12,95 кг без боєкомплекту й оптичного обладнання. Вона легко розбирається й переноситься у двох звичайних рюкзаках місткістю 60 літрів. Це дозволяє снайперському розрахунку у складі двох осіб швидко пересуватися по місцевості.
Ефективна прицільна дальність стрільби гвинтівки — 1500 метрів, початкова швидкість польоту кулі — 853 м/с. Холоднокований ствол завдовжки 737 мм має поздовжні ребра для охолодження. Двокамерний компенсатор поглинає 30 % віддачі. Місткість магазина — 10 патронів.
Орків розриває на шматки, а БТР спалює разом з екіпажем
Звісно, не про всі особливості та тактичні прийоми застосування цієї зброї можна розповідати снайперам, але, як згадує один із «мисливців», на ім’я Володимир, коли вони вели вогонь із цієї рушниці бронебійними боєприпасами по БТРах, які були на відстані до 1 км, екіпажі рашистів намагалися швидко залишити броню і втекти. Тому що під час влучання цього боєприпасу орків розриває на шматки, а БТР загоряється. До речі, аналогів такої зброї у русні немає. Тому більшість дуелей із нашими снайперами, озброєними гвинтівкою Barrett, вони програвали.
— Зрозуміло, що ефективне використання гвинтівки залежить від багатьох чинників, — розповідає Володимир. — Це правильний вибір позиції для стрільби, визначення цілі, безпосередньо прицілювання, взаємодія з другим номером розрахунку, навіть погода й фізичний стан. Але коли ти матимеш у руках таку сучасну зброю й досконало знатимеш, як нею правильно користуватися — вона ніколи не підведе.
Додаткове обладнання до гвинтівки — балістичний обчислювач, сучасна оптика — роблять стрільбу ще більш досконалою. Наприклад, у разі зміни відстані до цілі завдяки балістичному обчислювачу розрахунок робиться за лічені секунди. Тому вогонь можна вести не по одній, а по двох, а іноді й трьох виявлених цілях. Перевага під час снайперського вогню з гвинтівки Barrett віддається легкоброньованим цілям або знищенню вогневих точок.
До речі, наші снайпери відзначають і українську гвинтівку Z-10 «Зброяр», яку теж дуже ефективно застосовують.
— Для нас потужна зброя союзників — додаткова можливість завдати ворогу суттєвих втрат і захистити себе від підступних дій загарбників, — каже один із досвідчених снайперів. — Крім того, присутність потужних Barrett на наших позиціях психологічно пригнічує і деморалізує окупантів, а нам додає впевненості і рішучості в бою.
Подяка за допомогу в підготовці матеріалу пресофіцеру ДШВ Ярославу Чепурному
Фото: Ярослав Чепурний
Джерело: АРМІЯ INFORM