Головна Кіно

Бажаний “Оскар”: історія, гучні заяви та скандали кінопремії з моменту започаткування

11 березня 2024 року у театрі “Долбі” в Голлівуді відбудеться 96 церемонія премії “Оскар” — найпрестижніша американська кінопремія, яка відмітить заслуги кінематографістів за 2023 рік.
Цьогоріч введені нові правила, які мають посприяти збільшенню різноманіття та інклюзивності. Ці критерії вимагатимуть від студій виконання двох із чотирьох вимог: наприклад, щоб третина акторського складу належала до “недостатньо представленої групи” або щоб 30% знімальної групи були представниками різних расових чи етнічних груп.
У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає історію виникнення церемонії “Оскар”, а також згадує гучні скандали, що були пов’язані з золотою статуеткою.

Фото: ROBYN BECK/AFP через Getty Images

Перша 15-хвилинна церемонія та що символізує статуетка

Американська академія кіномистецтва була заснована у 1927 році, до якої входили професіонали різних галузей кіновиробництва. Невдовзі після цього у Кришталевій бальній залі готелю “Білтмор” у центрі Лос-Анджелеса відбувся урочистий обід, головною метою якого було обговорення цілей нової організації. Однією з них була розробка методу вшанування видатних досягнень в області кінематографу. Це мало заохотити людей до створення кінопродукту кращого рівня та якості.

Протягом наступних тижнів, на одній з численних зустрічей, арт-директор голлівудської кіностудії MGM Седрік Гіббонс намалював фігуру лицаря з мечем, який стоїть перед бобіною з плівкою. П’ять спиць котушки позначали п’ять галузей Академії:
– акторів;
– режисерів;
– продюсерів;
– техніків;
– сценаристів.
Меч символізував захист добробуту та розвиток індустрії. Дизайн був негайно прийнятий Радою директорів і прикрасив обкладинку листопадового випуску журналу “Академія” за 1927 рік.

Фото: Обкладинка журналу “Академія”, 1927 рік

На початку 1928 року Гіббонс обрав лос-анджелеського скульптора Джорджа Стенлі для реалізації свого дизайну в трьох вимірах. Разом вони обговорили концепцію дизайну — жодних живих моделей чи ескізів не використовували — і Стенлі розробив кілька варіантів, з яких Гіббонс обрав один. У готовому дизайні фігура лицаря була спрощена, а котушка з плівкою рухалася під його ногами.

Перший банкет “Оскару”

16 травня 1929 року в голлівудському готелі “Рузвельт” відбувся перший банкет з нагоди вручення премії. Саме вручення тривало не більше 15 хвилин — наприкінці приватного банкету ведучий Дуглас Фербенкс оголосив перших в історії володарів золотих статуеток.

Усі фільми, що отримали нагороду того року, були німими, окрім одного — це був “Джазовий співак”.

Головний приз у 1929 році отримав фільм про льотчиків у Першій світовій війні — “Крила”.

Вечеря та церемонія вручення премії “Оскар”. Фото: Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Чому “Оскар” має таку назву?

Офіційна назва премії — “Нагорода за заслуги перед Американською кіноакадемією”, але статуетка більш відома під прізвиськом “Оскар”. Але звідки воно походить? Тоне походження цього імені невідоме, проте існує декілька версій:

– Маргарет Геррік — бібліотекарка та президентка Академії нібито назвала її на честь свого дядька Оскара в 1921 році. Та єдиним підтвердженням є вирізка з газети Los Angeles Examiner за 1938 рік, в якій Геррік розповідає історію про те, як вони з чоловіком жартували один над одним, використовуючи фразу “Як твій дядько Оскар”.

– Цю версію оскаржував журналіст Сідні Скольський, який у своїх мемуарах 1970 року “Зрозумійте мене правильно — я люблю Голлівуд” написав, що він, під тиском дедлайнів у 1934 році, вперше використав цей термін у своїй статті, нібито в насмішку над комедійними акторами водевілів, які запитували керівника оркестру: “Чи не бажаєте сигару, Оскаре?”

– Акторка Бетт Девіс стверджувала, що назва походить від її спостереження, що що оголені сідниці чоловіка на статуєтці нагадували їй статуру власного чоловіка — Гармона Оскара Нельсона, коли він виходив з душу.

Незважаючи на публічне використання цього прізвиська самою Бетт Девіс, серед представників Академії саму назву все ще вважали “нешанобливою”. Тим не менш, нове ім’я статуетки прижилася.

Інтерес до назви та її походження зріс у 1939 році, тоді ж у журналі Motion Picture Herald написали наступне:

“З незрозумілих причин особи та преса в кіноіндустрії та за її межами під час вручення нагород минулого тижня виявили набагато більше, ніж звичайну цікавість, чому статуетки Академії кіномистецтв називаються “Оскарами”. Цього року представники кіноакадемії були дуже обурені продовженням використання слова “Оскар”, але нічого не змогли з цим вдіяти”.

Тим не менш, починаючи з 1939 року сама ж Академія почала використовувати назву “Оскар”, яка збереглася і донині.

27-а церемонія вручення премії “Оскар”. Фото: IMDB

Цікаві факти про церемонії “Оскар”:

– За весь час існування премії було вручено понад 3 000 статуеток.

– 15 статуеток, якими нагороджували на перших церемоніях, були виготовлені з позолоченої суцільної бронзи. Через кілька років від бронзи відмовилися на користь спеціального сплаву, схожого на олово, який полегшував надання статуеткам гладкої поверхні.

– Під час Другої світової війни, через дефіцит металів, “Оскари” протягом трьох років виготовлялися з пофарбованого гіпсу. Після війни всі гіпсові фігурки були замінені на позолочені металеві.

– У 1940 році газета “Лос-Анджелес Таймс” порушила заборону Академії і опублікувала імена всіх лауреатів “Оскара” до початку церемонії. Після цього Академія запровадила традицію запечатаних конвертів, якої дотримується донині.

Лайза Міннеллі — єдина лауреатка “Оскара” (за найкращу жіночу роль у фільмі “Кабаре” (1972), чиї батьки також отримали цю нагороду. Її мати, Джуді Гарланд, отримала почесну нагороду в 1939 році, а батько, Вінсенте Міннеллі, став найкращим режисером за фільм “Джіджі” (1958).

– Наймолодшим лауреатом “Оскара” була Татум О’Ніл, яка отримала нагороду за найкращу жіночу роль другого плану у фільмі “Паперовий місяць” (1973) у віці всього 10 років.

– Американський комік та актор Боб Хоуп вів церемонію 19 разів, що робить його найчастішим ведучим “Оскара” в історії.

Волт Дісней має найбільшу кількість перемог на “Оскарі” за всю історію. Він виграв 22 конкурсні премії “Оскар” і 4 почесні премії “Оскар”, із загальної кількості 59 номінацій. Він номінувався на один “Оскар” щороку між 1942 і 1963 роками.

– Після церемонії 2002 року, коли шоу тривало приголомшливі чотири години і двадцять три хвилини, Академія запровадила правило 45 секунд. Тому промови, що тривають довше цього часу, обриваються оркестром.

– Станом на січень 2024 року жоден фільм ще не виграв квартет акторських “Оскарів”: “Найкраща чоловіча роль”, “Найкраща жіноча роль”, “Найкраща чоловіча роль другого плану” та “Найкраща жіноча роль другого плану”.

src=”https://tv-park.ua/wp-content/uploads/2024/01/093e358a2cf7c677.jpg” alt=”” width=”720″ height=”519″ class=”size-full wp-image-18681″ /> Фото: by Kevin Winter/ Getty Images

За майже 100-літню історію існування церемонія “Оскар” відзначилася не тільки урочистою червоною доріжкою та словами подяки батькам, а й рядом скандалів та контроверсійних моментів. Ось кілька найгучніших прикладів:

– Перемога Френка (1933)

Це була лише 6-та церемонія вручення премії “Оскар”, яка відзначилася своїм першим скандалом через просте непорозуміння. Серед номінантів у категорії “Найкраща режисура” були Френк Капра і Френк Ллойд, проте ведучий Вілл Роджерс не знав, що номіновано двох Френків.

Коли Роджерс оголошував переможця, він просто сказав “Френк”, не називаючи прізвища. Капра припустив, що це він переміг, але, вийшовши на сцену, щоб отримати нагороду, з’ясувалося, що насправді переміг Ллойд.

Франклін Хансен, Вілл Роджерс та Френк Ллойд На 6-й церемонії вручення премії “Оскар”. Фото: The Academy awards

– Марлон Брандо відмовляється від нагороди за “Найкращу чоловічу роль” (1973)

Гра Марлона Брандо в ролі Дона Корлеоне у фільмі “Хрещений батько” вважається однією з найвидатніших в історії кіно, тож не дивно, що він отримав премію “Оскар” за “Найкращу чоловічу роль” у 1973 році. Однак Брандо відмовився від статуетки і замість себе відправив акторку апачі Сашин Літлфезер, яка виголосила потужну промову про “погане ставлення до корінних народів Америки у кіноіндустрії”.

За словами Літлфезер, вона представляла Марлона Брандо і мала його довгу промову, але організатори церемонії сказали їй, що вона повинна скоротити промову до 60 секунд, інакше ризикує бути заарештованою.

У червні 2022 року, через десятиліття після промови, Академія надіслала Літлфезер вибачення, в яких йшлося: “Насильство, якого ви зазнали через цю заяву, не мало під собою жодних підстав і було невиправданим. Емоційний тягар, який ви пережили, і ціна вашої власної кар’єри в нашій індустрії є непоправними. Занадто довго ваша мужність залишалася невизнаною. За це ми приносимо вам наші найглибші вибачення та щире захоплення”.

Сашин Літфезер. Фото: Getty Images

Усе почалося з твіту. 5 січня 2015 року Академія вперше за два роки присудила всі 20 акторських номінацій білим акторам. Це стало поштовхом для Ейпріл Рейн створити хештег #OscarsSoWhite (дослівний переклад: #ОскарТакийБілий). Але знадобився ще один рік, щоб набрати обертів, коли у 2016 “Оскар” також продемонстрував серйозний брак різноманітності. Тоді #OscarsSoWhite став вірусним, що привернуло до Академії увагу всього світу. Люди вказували на тривалу історію расизму, а також на те, що членство в Академії на 92 відсотки складається з білих людей.

До кампанії приєдналися такі відомі голлівудські зірки, як режисер Спайк Лі (“Малколм Ікс”, “Чорний куклускланівець”) та акторка Джада Пінкетт Сміт. Вони закликали бойкотувати церемонію. Люпіта Ніонго, яка у 2013 отримала “Оскар” за “Найкращу жіночу роль другого плану” у фільмі “12 років рабства”, також висловилася: “Я підтримую своїх колег, які закликають до змін у збільшенні кількості історій, які люди розповідають, і визнання тих, хто їх розповідає”.

Люпіта Ніонго. Фото: The Academy awards

Навіть тодішній президент США Барак Обама зробив заяву: “Я думаю, що коли історія кожного буде розказана, то це зробить мистецтво кращим. Це сприяє кращій розвазі. Це дозволяє кожному відчути себе частиною однієї американської родини. Тому я вважаю, що в цілому індустрія повинна робити те, що й будь-яка інша індустрія — шукати таланти, надавати можливості кожному”.

– “Ла-Ла Ленд” випадково визнали найкращим фільмом (2017)

Є скандали на “Оскарі”, які запам’ятовуються дуже яскраво. Наприклад момент у 2017 році, коли Фей Данавей і Воррен Бітті оголосили “Ла-Ла Ленд” найкращим фільмом. Тоді уся знімальна група стрічки піднялася на сцену і почала виголошувати свої промови, аж раптом продюсер Джордан Горовіц вибіг на сцену і оголосив, що насправді “Ла-Ла Ленд” не став “Найкращим фільмом”, натомість, номінація відійшла “Місячному сяйву”.

Потім на сцену піднявся режисер “Місячного сяйва” Баррі Дженкінс, якому Горовіц люб’язно вручив “Оскара”, після чого режисер виголосив емоційну промову.

Можливо, сам момент і був більш ніж незручний, але він подарував користувачам мережі найщиріші реакції глядачів у залі — знаменитостей класу А. Від нажаханого обличчя Меріл Стріп, до Райана Гослінга, що стримує сміх — ці фотографії назавжди закарбовані у серцях користувачів мережі.

– Ляпас, що заслуговує на “Оскар” (2022)

Церемонія вручення “Оскара” 2022 року здавалася цілком нормальною, і, навіть, дещо нудною, допоки посеред церемонії актор Вілл Сміт не вийшов на сцену та не вдарив ведучого Кріса Рока по обличчю зі словами: “Тримай ім’я моєї дружини подалі від свого рота!”

Фото: ROBYN BECK/ Getty Images

Реакція Сміта була відповіддю на жарт, який сказав Рок і в якому йшлося про поголену голову дружини Сміта Джади Пінкетт Сміт, яка бореться з алопецією. Після цього інциденту Сміт відмовився від членства в Академії і вибачився перед Крісом Роком. Через кілька місяців він з’явився на “Щоденному шоу з Тревором Ноа” і сказав: “Це була жахлива ніч, як ви можете собі уявити. Є багато нюансів і складнощів, але в кінці кінців, я просто втратив самовладання. Гадаю, я б сказав, що ви ніколи не знаєте, через що хтось проходить”.