Головна Культура

Як підтримати людину, яка пережила сексуальне насильство від рук окупантів

Сексуальне насильство завдає глибокої психологічної травми людині та може зруйнувати її зсередини. У ході російської війни проти України сексуальне насилля стало зброєю окупантів проти мирного населення, аби, через знущання над жінками, принижувати та нищити українську націю.

Ми поспілкувалися з психологинею та кураторкою проєкту GIDNA від фонду Future for Ukraine (Майбутнє для України) Анною Грубою – про тригери, які можуть призвести до ретравматизації жінки, що пережила сексуальне насильство, а також про те, як підтримати близьких, які пережили цей досвід або стали його свідками.

– Жінка, яка зазнала сексуального насилля, не живе в ізольованому світі. Вона може переживати ретравматизацію, читаючи новини в соціальних мережах, спостерігаючи ситуацію навколо. Навіть прості запитання: “Як ти впоралася? Як ти пережила окупацію?” — можуть викликати у постраждалої болючі спогади та надміру травмувати її.

– Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), що виникає у жінки після зґвалтування, може супроводжуватися інтрузіями (повторне переживання події), флешбеками, постійними нав’язливими думками про минуле, порушеннями сну та іншими порушеннями роботи центральної нервової системи.
Надзвичайно важливо для близьких у цей період бути максимально толерантними, пропонувати свою допомогу, запитуючи: “Як ти?”.

– Після пережитого сексуального насильства жінка може відчувати провину або сором. Але це не природні почуття, вони нав’язані соціумом. Зокрема через те, що тема сексуального насилля дуже стигматизована у суспільстві, постраждалі жінки рідко звертаються по допомогу до психолога та намагаються самотужки впоратися з травмою. Проте, якщо жінка не має кола близьких людей, кому можна довірити власний біль та заручитися їхньою підтримкою, терапія стане порятунком.

– Ми, як суспільство, теж можемо допомогти жінкам пережити страшні наслідки сексуального насильства. По-перше, перестати говорити “жертва”, по-друге, почати ділитися інформацією про проєкти, що надають кваліфіковану психологічну допомогу, з тими, хто її потребує.

– Ми надаємо БЕЗКОШТОВНУ АНОНІМНУ та кваліфіковану допомогу психолога жінкам, які пережили або стали свідками сексуального насильства з боку російських окупантів. Психологині застосовують інтегративний підхід у роботі з жінками різного віку та отримують постійний супровід і супервізії від фахівців Ізраїльської коаліції травми.

На проєкті жінка отримує до 20 БЕЗКОШТОВНИХ сесій з психологом, які допоможуть віднайти внутрішні точки опори, стійкість і знайти сили рухатися далі. Щоб подати заявку на участь, заповніть форму на сайті gidna.org або зателефонуйте за номером +38 (050) 909-88-81.