Головна Техно

Чи важко звикнути до вертикальної миші?

Коли протираєш стіл, рух руки з ганчіркою дуже схожий на рух руки, яка користується звичайною (горизонтальною) мишкою. Але час на прибирання зазвичай набагато менший від робочого або ігрового часу, проведеного за комп’ютером. Тривала робота з горизонтальною мишкою може впливати на здоров’я рук, зап’ястя, передпліччя і навіть плечового поясу. Щоб попередити ці проблеми, рекомендують правильно розташувати маніпулятор, використовувати підставку для зап’ястя, регулювати висоту столу та стільця, а також робити регулярні перерви для розтяжки та виконання вправ.

Однак, для більш лінивих, завжди є альтернативне рішення – обрати більш ергономічну вертикальну мишу. Якщо відкинути історії про ергономічність, то двома словами різницю між горизонтальною та вертикально мишами буде краще описати, як різницю між користуванням ножем за правилами етикету та розпиванням напоїв із гранованої склянки.

В першому випадку ми опанували цю звичку, а друга є більш звичною та природною з точки зору положення долоні. Поняття м’язової пам’яті переважно належать до фізичної активності, а не до користування мишкою, але «звичку» треба бути змінити, щоб адаптуватись до нового рухового шаблону. Перехід від горизонтальної до вертикальної миші може вимагати часу для звикання та супроводжуватися специфічними враженнями та відчуттями. Так поява відчуття комфорту та збільшення ефективності праці будуть визначати протікання процесу звикання.

Після занурення в контент про вертикальні миші, вибір зупинився на моделі Logitech Lift. Звісно, краще перше знайомство з гаджетом провести в магазині, якщо він є на полиці. В іншому випадку, це можливо зробити при отриманні замовлення, відкривши коробку. Якщо хват виявиться не комфортним, краще розглянути іншу модель. Почуття комфорту хвату також визначається розміром руки, тому інколи виробник вказує для кого цей гаджет більш зручний. Logitech Lift створювалась для дрібних і середніх розмірів рук, як рукавичка.

Наступний крок – це рух миші, він як перший вдих під водою під час занурення з аквалангом – розумієш, що під водою треба затримати подих, але акваланг дає нові можливості. Так і в цьому випадку, коли долоня знаходиться майже у вертикальному положенні, треба зробити перший рух, але розумієш, що щось не звично, як завжди. Коли побачиш, як синхронно рухається рука та курсор на екрані, то починаєш звикати до нового відчуття.

Після перших успіхів не варто зразу відтворювати якісь складні рухи, наприклад, виділення тексту, а треба продовжувати опрацьовувати прості переміщення по екрану чи вибрати новий додаток. З власного досвіду можу сказати, що довгий час вказівний палець шукав кнопку на верхній частині миші, а щоб натиснути на ліву клавішу миші – треба було згинати вказівний палець. З правою кнопкою миші була схожа історія – довгий палець не «відчував» праву клавішу миші. Більша концентрація уваги на рухах пальців дала можливість опанувати потрібні рухи, але для цього знадобився час. А ось колесо прокрутки дуже приємно вразило – одразу співпраця з ним вказівного пальця була дуже комфортною, начебто і не міняв тип мишки. Кнопки Назад/Вперед, середня кнопка (натискання на колесо прокрутки) та кнопка перемикання швидкості курсова поки залишаються не залученими в роботі з причини незручності натискання на середню кнопку або кнопку зміни швидкості курсора вказівним пальцем, та потребу додаткової уваги на рух великого пальця в момент пошуку кнопок Назад/Вперед.

Зручність та ефективність використання вертикальної миші буде індивідуальною для кожного, треба брати до уваги потреби та фізичні особливості кожної людини. Дуже вагомою мотивацією буде те, що вертикальна миша може зробити тривалі години на роботі менш болючими та більш комфортними. Для адаптації в кожному разі знадобиться час. Двох-трьох днів повинно бути досить, щоб опанувати основний функціонал вертикальної миші. Можливо треба буде додатково докладати зусиль для появи комфорту, коли взаємодієш з середньою кнопкою та кнопками Назад/Вперед. Воно того варто, бо завдяки додатку Logi Options+ можливо не тільки побачити поточне значення заряду батареї, а й зробити додаткові налаштування цих кнопок як для загального користування мишкою, так і для конкретної програми.

Віталій Глущенко