Головна Техно

ЧИ ЗМОЖЕ УКРАЇНА “ПЕРЕСІСТИ” З МІ-24 НА APACHE?

AH-64 Apache та Ми-24, фото - U.S. Army /25th Combat Aviation Brigade

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак 9 вересня 2022 року повідомив про рішення придбати в США аж 96 ударних гвинтокрилів AH-64E Apache, котрі в майбутньому будуть працювати “в одному ударному кулаку” з танками M1A2 SEPv3 Abrams зі складу 18-ої механізованої дивізії.

Рішення придбати “Апачі” – один із кроків Варшави, ціль якого – створити можливо найпотужніші збройні сили в Європі. Тому логічно, що автори польського порталу Defence24 вирішили розгорнутіше розповісти про усі деталі наміру поляків пересісти із радянських Мі-24 на американські Apache.

Аналітики видання починають свій виклад ще з часів “Варшавського договору”, коли Польща у 1980-х років наче й прагнула мати гарно озброєну армію, але не мала на це достатньо грошей. Тоді поляки змогли придбати для своїх збройних сил “лише” 32 ударні вертольоти типів Ми-24Д та Ми-24В, для двох ескадрилій армійської авіації. Тому, щоб компенсувати дефіцит вогневої потужності для повітряної підтримки своїх військ, полякам довелось доозброювати легкі Ми-2 та середні транспортні Ми-8 та Ми-17.

Після розвалу “Варшавського договору” і “соцтабору” та на тлі економічних проблем Польщі довелось шукати “паліативні” рішення. Тому так і виник варіант переобладнати вісім гвинтокрилів W-3 Sokół в ударну версію W-3PL Głuszec. А згодом – придбати в Німеччини партію ударних Ми-24Д, які лишились як “спадок” від НДР.

Саме для заміни такого “різношерстного” парку, що не здатен застосовувати керовані ракети, в 2016 році Польща вирішила запустити програму Kruk по закупівлі 32 ударних гвинтокрилів. Уже в 2017 році виникла опція, що можливо Польщі в рамках програми Kruk краще купити не 32, а одразу 96 вертольотів, для укомплектування 6 замість 2 ескадрилій.

Але виявилось, що весь цей час (з 2017 по 2022 роки) Варшава визначалась, яка саме кількість ударних вертольотів відповідатиме критеріям оборонної достатності. Вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 році показало полякам, що потрібно брати саме 96 вертольотів.

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак уже заявляв публічно, що для обслуговування майбутніх “Апачів” польської армії планується залучити державний оборонний концерн PGZ. І також – що поки американська оборонна промисловість виготовлятиме усі 96 одиниць AH-64E, армія Польщі хоче взяти відповідну кількість “Апачів” у лізинг у армії США. Але мабуть найцікавіше в цій історії – Маріуш Блащак говорить, що усі ці опції він проговорив із своїм американським колегою Ллойдом Остіном “на полях” зустрічі в форматі “Рамштайн”.

Можливо, цей приклад Польщі буде корисним Україні в плані “пересадки” армійської авіації ЗСУ на новітні машини західного виробництва.

Джерело: Defense Express