31 березня 2022 року, о другій ночі, група медиків Військово-медичного центру Східного регіону (Дніпровський госпіталь) виїхали до аеропорту, де вже чекали гелікоптери, що були завантажені боєкомплектами, станціями Starlink та медикаментами. На них чекав політ в невідомість – в оточений Маріуполь.
Вже понад місяць місто перебувало в пеклі – гарнізон «Маріуполь» накривали щосекунди ворожі снаряди, а кількість поранених збільшувалась. Тоді начальник ВМКЦ Ярослав Било запропонував створити пересувну хірургічну бригаду для посилення шпитальних підрозділів Маріуполя, яку утворили два лікарі-анестезіологи – Олександр Демченко та Юрик Мкртчян, нейрохірург Дмитро Кубряк, старша медсестра з 555-го госпіталю Надія Яріш та хірург Євген Герасименко.
На борту гелікоптера медики стояли всю дорогу на ногах, але найскладніше в той момент було екіпажу, який мусив летіти на максимально низькій висоті у цілковитій темряві.
Гелікоптер здійснив посадку у річковому порту, де під канонади ворожої зброї за десять хвилин вивантажили боєкомплект та завантажили поранених на борт. Лише перечекавши масований авіаналіт на завод, частина медиків змогла дістатися «Азовсталі», де розмістилися у бункері під назвою «Залізяка», частина вирушила рятувати поранених на меткомбінат ім. Ілліча.
У Маріуполі команда з Дніпра змогла врятувати сотні поранених. З гарнізоном вони вийшли у полон, хоча, полонивши медпрацівників, росіяни порушили міжнародно-правові норми, засадничі положення Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Частина цих медиків перебуває в полоні й досі.
Окрім медиків, які виконували свій обов’язок на межі людських можливостей, в умовах обмежених ресурсів та нестачі фахівців надавали допомогу на найвищому рівні, великий внесок в повітряну операцію ГУР МО зробили цивільні волонтери Дніпра, які зібрали для гарнізону «Маріуполь» численні медикаменти.
Памʼятаймо про героїчний чин цих людей.
Дмитро Козацький