Війна постійно підкидає нам нові виклики. Інколи здається, що сил чинити опір вже немає. Постійний експерт програми “Ранок Вдома” на каналі “Дім”, психотерапевт, засновник проєкту “Як ти, брате?” Антон Семенов розповів, як зберегти здатність боротися і знаходити в собі сили жити далі.
Задача кожного українця під час повномасштабної війни – продовжувати боротися. Для цього психологи навіть мають певні поради, які вони чітко дають військовим і цивільним:
“Якщо говорити про військових, то це комплексне явище, яке ми позначаємо як братерство. Жодної іншої відповіді не існує. Бо що завгодно можна робити, якщо є братерство, якщо є допомога, підтримка… тоді люди справляються. Тобто, якби складно не було, але у людей більше мотивації справлятися разом”, – пояснює Антон Семенов.
“Братерство” – це прийняття і підтримка. Воно надає право на емоції, на переживання, на різні реакції. Братерство — це безумовна допомога у будь-якій ситуації.
“Варто додати, що військовим на фронті часто допомагає чорний армійський гумор. Ми бачимо, що наявність братерства забезпечує морально-психологічний стан, а не навпаки. Не можна сказати, що хлопці відпочинуть й все налагодиться. Тобто, якщо зберігається дух братерства, а це багато факторів: атмосфера в підрозділі, наявність спеціалізації, повага до спеціалізації серед особового складу, тоді підрозділ загартовується. Ситуація ззовні погіршується, але єдність посилюється. Тобто реакція на зовнішні випробування, базується на внутрішніх стосунках”, – коментує психотерапевт.
Зараз багато цивільних скаржаться на свій пригнічений стан і безсилля. Для них працює та ж сама схема — підтримка тих, хто поруч.
“Звісно, коли спілкування зменшується, то цивільним стає складніше. Ми взагалі спостерігаємо тренд, що коло спілкування українців на всіх рівнях, звузилося до людей, пов’язаних роботою. Тобто робота — це один із ключових способів перебувати у зв’язку”, – коментує експерт.
Антон Семенов радить інвестувати час і сили в комунікацію і щоб не було будувати зв’язки:
“Ми з командою з проєкту “Як ти, брате?” ставимо за мету доносити до людей важливість такої інвестиції. Розповідаємо, що треба знайомитися, шукати нових людей. Ризикувати, але звертатися за допомогою, пропонувати її. Тобто пробувати розширити коло спілкування. Ми прагнемо зробити цей процес комунікації легшим. Для цього видаємо посібники, проводимо лекції, тобто навчаємо комунікувати у цей складний для нас час. А для того, щоб залишатися сильними духом, ми радимо шукати своїх людей або створювати своє братерство”.