Акторки серіалів Нового каналу «Будиночок на щастя» та «Зв’язок» розповіли, як за лічені хвилини опановують себе у кризові моменти
23 квітня відзначається Всеукраїнський день психолога. Фахівці з ментального здоров’я стали значно більш затребуваними за роки повномасштабної війни. Часто людям важко самим впоратися з ПТСР та іншими розладами через стрес, який переживаємо щодня. Тоді на допомогу приходять психологи. Але також багато українців намагаються подолати тривожність та негативні думки самостійно. Своїми антистрес-порадами поділилися акторки серіалів Нового каналу.
Наталка Денисенко, акторка серіалів «Будиночок на щастя» та «Зв’язок»
– Я працюю з психологом вже давно. Здається, звернутися до спеціаліста колись було моїм найкращим рішенням. Сеанси регулярні, але не щотижня. Спочатку був запит щодо особистого життя, але тепер коло тем розширилось, адже ми зараз живемо в сильному стресі. Щодня трапляється щось, про що можна поговорити з психологом. Раджу всім обов’язково звертатися по ментальну допомогу, аби не «поїхати кукухою». Взагалі я багато займаюся духовним та психологічним розвитком. Нещодавно їздила на ретрит. Ми там робили різноманітні вправи, які допомагають тримати себе в порядку. І також дуже багато говорили. Але головне, що я взяла для себе після ретриту, – це найкращий спосіб заспокоїтись у стресовий момент. Треба видихати! Щойно ви відчули тривожність через новину, наприклад, одразу глибоко видихніть. Ось так сильно й зі звуком. Важливо навіть уявити, як із цим повітрям з вас виходить біль та емоція, яку ви пережили від негативної новини. Звісно, виговоритись та відрефлексувати – це теж дієва річ. Але дихання, як на мене, найважливіший і найшвидший помічник.
Віталіна Біблів, акторка серіалу «Будиночок на щастя»
– Скажу чесно, я ніколи в житті не працювала з психологом. Що ж мені допомагає впоратись із тривожним станом? Коли на початку війни жила в бомбосховищі, мені достатньо було просто вийти з нього на вулицю, подивитися на небо, вдихнути свіжого повітря та зрозуміти, що жива. Не можу назвати це дихальними практиками. Але вдих на повні груди паралельно з думками про хороше мене заспокоював тоді і часто рятує зараз. У стресовій ситуації ніколи не телефоную близьким людям, немає такої звички. Я, швидше, зосереджуюся сама на собі. Пригадую кумедні моменти з дитинства чи приємні миті з відпочинку на морі до війни. Наприклад, як сиділа в надувному кругу в Єгипті цілими днями і дивилась на пальми. А ще під час великих стресів мене рятує перегляд дитячих мультиків та фільмів. Від найбільш звичайних, де просто «this is table, this is pencil» до «Гаррі Поттера». Мене це завжди відволікає.
Аліна Кошарна, акторка серіалу «Зв’язок»
– Я вже рік проходжу терапію з психологом, і це справді допомагає мені долати всі складні етапи, які зараз переживають українці. Завдяки терапії маю уявну опору всередині, щоб не провалюватись в апатію, не опускати руки, а йти вперед, і взагалі краще розуміти себе та вміти бути з собою! Ще мені дуже допомагає дихання за квадратом. Уявіть квадрат, йдемо по першій лінії вверх – вдих, далі верхня горизонтальна – затримуємо дихання. Далі йдемо вниз по паралельній лінії квадрата – видих, нижня горизонтальна – затримуємо дихання. Це допомагає подолати тривогу й трішки заспокоїтися.