Головна Культура

Джоан Ролінґ розкритикувала Олімпійські ігри через перемогу алжирської боксерки Іман Хеліф, яка донедавна була чоловіком

Письменниця Джоан Ролінґ розкритикувала Олімпійські ігри через перемогу алжирської боксерки Іман Хеліф, яка донедавна була чоловіком. За це письменницю засудили в мережі. Не вперше Ролінґ потрапляє у гендерний скандал — вона затята критикиня деяких аспектів трансгендерного руху.

Про це розповідає Variety.

На Олімпійських іграх у Парижі боксерський поєдинок Хеліф, яка донедавна була чоловіком, проти італійської боксерки Анджели Каріні закінчився через 46 секунд після того, як Каріні вирішила вийти з бою, отримавши кілька ударів від Хеліф.

“Чи може будь-яка фотографія краще підсумувати наш новий рух за права чоловіків? Усмішка чоловіка, який знає, що він захищений жінконенависницьким спортивним закладом, який насолоджується стражданнями жінки, якій він щойно дав по голові і чиї життєві амбіції він щойно розбив”, — написала Ролінґ у Х, додавши фото з рингу з Хеліф та Каріні.

Пост Джоан Ролінґ. Скриншот зі сторінки в X (Twitter)

Ролінґ також написала Міжнародному олімпійському комітету (МОК), щоб сказати, що її захист — це “жарт”: “У молодої боксерки щойно відібрали все, заради чого вона працювала і тренувалася, тому що ви дозволили чоловікові вийти з нею на ринг”.

Саму письменницю у мережі розкритикували.

Зокрема, китайські фанати з Тайваню, оскільки окрім алжирської спортсменки вона оскаржила право боксерки з Тайбею Лінь Ю Тін на участь в Олімпійських іграх у Парижі.

Ролінґ поділилася статтею про те, що Лінь та Хеліф отримали дозвіл на участь в Олімпійських іграх, незважаючи на те, що минулого року вони нібито не пройшли гендерний відбір на змагання.

“Тепер усі на Тайвані ненавидять Джоан Ролінґ”, — написав один із користувачів.

У чому звинувачують Хеліф

Іман Хеліф — одна з двох боксерок, які беруть участь в Олімпіаді-2024 попри те, що вони нібито не пройшли “гендерний тест”, або “тест на стать”, на чемпіонаті світу 2023 року в Нью-Делі. Друга боксерка — дворазова чемпіонка світу з Тайваню Лінь Ю Тін, яка розпочинає виступи 2 серпня.

Хеліф дискваліфікували з торішньої світової першості за кілька годин до бою за “золото”. Змагання проходили під егідою Міжнародної федерації боксу (IBA), яку очолює росіянин Умар Крємльов і яку не визнає Міжнародний олімпійський комітет (МОК) через низку корупційних скандалів.

Згідно з заявою IBA, спортсменки не проходили тест на рівень тестостерону — натомість було проведено інше дослідження, деталі якого не розголошують. Федерація визначила, що атлетки не відповідають критеріям допуску та можуть мати “переваги” над іншими учасницями. Сам Крємльов запевняє, що в боксерок нібито знайшли чоловічі хромосоми (XY).

Також в IBA поставили під сумнів “справедливість” і “безпеку спортсменок” на Олімпіаді-2024 через допуск Хеліф і Лінь.

До 2023 року Хеліф брала участь у трьох чемпіонатах світу й у 2022-му виграла першу медаль — “срібло”. Лінь має два “золота” (2018, 2022) і “бронзу” (2019) з мундіалів. Обидві змагалися на Олімпіаді 2021 року: Іман вибула у чвертьфіналі, а Ю Тін — в 1/8-й.

Представник МОК Марк Адамс заявив, що “всі, хто змагається в жіночій категорії, відповідають правилам допуску” і “в їхніх паспортах вказано, що вони жінки”.

“Це не питання трансгендерності. Хочу на цьому наголосити”, — цитує Адамса The Guardian.

На думку МОК, Халіф і Лінь стали “жертвами раптового й свавільного рішення IBA” на чемпіонаті світу 2023 року, що було ухвалене “без належної процедури”. Сам комітет змінювати правила посеред змагань без серйозних і науково обґрунтованих підстав не планує.

Звинувачення Ролінґ у трансфобії

Ролінґ не вперше потрапляє у подібний скандал.

У 2019 році вона підтримала активістку і дослідницю Маю Форстейтер — її робочий контракт не продовжили через твіти про те, що трансгендерні жінки не можуть вважатися справжніми жінками.

А у 2020-му письменниця розкритикувала вираз “люди, які менструюють”: мовляв, ними можуть бути лише жінки (хоча менструація може бути і в трансгендерних чоловіків або небінарних людей).

У 2021 році письменницю теж звинуватили у трансфобії після того, як вона критично прокоментувала ініціативу поліції Шотландії фіксувати гендерну ідентичність звинувачених у зґвалтуванні людей за їхнім побажанням.

Коментуючи цю новину, Роулінг процитувала роман Джорджа Орвелла “1984”: “Війна — це мир. Свобода — це рабство. Неуцтво — це сила”. І додала: “Людина з пенісом, яка вас зґвалтувала, — це жінка”.

Користувачі соцмереж у відповідь вказали, що не лише чоловіки можуть бути ґвалтівниками й що авторка неправильно тлумачить поняття трансгендерності.

Поліна Горлач, Суспільне Культура