Головна Кіно

«Еґреґор»: Зніміть маски!

Довгоочікуваний пригодницький трилер «Еґреґор», який мав би з’явитися на екранах кінотеатрів ще в березні 2022 року, нарешті вийшов у прокат.

Низка загадок виникає з самого початку фільму. Основні події переміщуються до одного з найкрасивіших міст України – Львова. Його старовинні вулички, особлива містична атмосфера – саме для такого кіно. Гарні місця, люди, костюми, нетривіальна тема – перегляд фільму викликає зацікавленість, але є нюанси.

Мені, наприклад, забракло емоцій та динаміки в стосунках героїв. Якоїсь миті я спіймала себе на тому, що не відчуваю співпереживання головним героям – просто за ними спостерігаю. Причому емоціями збіднена, хоч як це дивно, жіноча половина.

За відчуттям – донька професора (Олена Лавренюк) весь фільм перебувала у напівсонному стані, її почуття та реакції були якісь приглушені, хоча екстремальних ситуацій достатньо. А помічниця вбитого професора (Олена Турбал) ще «глухіше» – панночка з кам’яним обличчям, що вимовляє слова, наче кудись у порожнечу. Дещо рятує ситуацію героїня Валерії Караман – вона, хоча майже не говорить (а якщо говорить, то з таким же кам’яним обличчям), зате активно рухає руками та ногами.

Забракло логіки. Наприклад, головні герої розгадують складні загадки, спираючись на прозорі підказки, які їм залишили. Але збагнути, що не варто серед ночі світити ліхтариком у квартирі, за якою стежать, не вийшло. Або сцена бенкету «песоголових»: дуже хотілося б подивитися, як вони, піднявши келихи, будуть пити у цих масках. Нажаль, не показали.

Мені здалася недоречною вимовлена кілька разів після мордобою фраза «Вітаємо в Україні!». У нас, звичайно, бувають кримінальні випадки, але чи варто робити це візитівкою нашої країни? І як ставитися до того, що начебто позитивний герой «підставляє» чужу дитину, щоб урятувати свою?

Спритно закручений сюжет якось дивно розкрутився, і наприкінці фільму в мене виникло приблизно те саме питання, що й у головної героїні: що це було? Однак фанати загадкових історій можуть зробити свої висновки після перегляду фільму у кінотеатрах.

Наталія Кряж