Культова лялька Барбі не втрачає своєї популярності вже понад 60 років. За цей час іграшкова білявка десятки разів змінювала зовнішність і стиль, пробувала себе в різних амплуа. У неї з’явився бойфренд, подруги, родичі та суперниці. Окрім цього, Барбі стала персонажкою попкультури: лялька постійно з’являється в мультфільмах та комп’ютерних іграх, на сторінках журналів та дитячих книжок.
20 липня у прокаті з’явилася нова екранізація життя Барбари Міллісент Робертс (так-так, це повне ім’я Барбі), яку у фільмі втілила Марго Роббі.
У день кінопрем’єри згадаймо про еволюцію найпопулярнішої в історії ляльки: як плин моди та суспільних настроїв змінював концепцію іграшки від моменту створення до сучасності.
1950-ті: натхненна зірковим Голлівудом
До появи ляльки Барбі іграшкові компанії переважно пропонували дівчаткам пупсів — ляльок-немовлят, з якими малеча гралася в “доньки-матері”. Рут Гендлер, президентка компанії Mattel та творчиня Барбі, спостерігала за сюжетно-рольовими іграми своєї доньки та її подруги. Підприємиця зробила висновок, що діти частіше надають перевагу не пупсам, а паперовим лялькам-витинанкам — з ними можна відчути себе в ролі модельєрки, підбираючи барвисті сукні та взуття.
У 1959 році на вітринах іграшкових крамниць з’явилася новинка — струнка блондинка Барбі. Прототипом для неї стала героїня німецького мальопису з газети Bild — Білд Ліллі від компанії Heiz Frank. Перша модель “Барбі-тинейджерка” існувала у двох варіаціях — зі світлим та темним кучерявим волоссям і коротким чубчиком.
Перша модель ляльки Барбі, 1959. Vogue UA
Барбара Міллісент Робертс виглядала за модними канонами 1950-х: вбрана в смугастий чорно-білий купальник, очі підведені блакитним олівцем, а губи — карміновою помадою. В образі ляльки простежувалися риси тогочасних ікон Голлівуду: Мерилін Монро, Одрі Гепберн, Елізабет Тейлор тощо.
Барбі стала першою лялькою в США, яка мала тіло дорослої жінки. Іграшкова білявка читала книгу про схуднення, а в комплекті до неї продавалися крихітні ваги — вони завжди показували 50 кг.
За перший рік компанія Mattel продала 300 тисяч Барбі. Лялька коштувала $3, а додаткові комплекти одягу — від $1 до $5.
Варіації першої моделі Barbie — блондинка та брюнетка, 1959. Варіації першої моделі Barbie. Фото: Pinterest
1960-ті: освіта, кар’єра та перший крок до різноманіття
У 1960-х вектор моди звернув у інший напрям, а разом з ним — і зовнішність популярної ляльки. Кокетливі локони змінилися на стрижки геометричних форм та об’ємний начіс. Окрім цього, модель Барбі 1965 року з’явилася на світ без звичної помади багряного кольору на вустах.
1960-ті відзначились також тим, що Барбі вступила в коледж: на тлі популяризації жіночої освіти Mattel створили серію, у якій лялька продавалась із моделлю кімнати гуртожитку та меблями.
Кімната гуртожитку з колекції “Barbie Goes to College”, 1960-ті. Flickr
Логічно, що після цього Барбі почала опановувати різноманітні професії. Вона приміряла на себе ролі модельєрки, співачки, вчительки, стюардеси, балерини, медсестри та навіть космонавтки. Компанія Mattel хотіла дати дівчаткам можливість асоціювати себе з улюбленою лялькою і таким способом полегшити їм пошуки свого покликання.
У 1961 році виробники також створили для Барбари бойфренда — Кена Карсона. Згодом у ляльки з’явилася ще молодша сестричка Скіппер та найкраща подруга на ім’я Мідж.
Перша модель Кена, 1960-ті. Mattel
Це десятиліття стало революційним для франшизи, адже в 1967 році (за рік до того, як Верховний суд визнав сегрегацію темношкірих незаконною) на світ з’явилася перша темношкіра лялька. Нею була “кузина” Барбі — Френсі. Зараз асортимент “подруг” Барбі охоплює широкий спектр расових та національних особливостей, проте в кінці 1960-х цей крок був надзвичайно сміливим та промовистим.
Перша темношкіра лялька — Френсі, 1967. Вікіпедія
1970-ті: chill out & relax
У 1970-х ефектна білявка опинилася на курорті: Барбі засмагала на сонячних пляжах Каліфорнії та опановувала серфінг на хвилях Тихого океану.
У продажі з’явилася одна з найпопулярніших моделей — Барбі Малібу. До речі, саме в цьому амплуа лялька вперше “усміхнулась”.
Модель Барбі Малібу, 1970-ті. Вікіпедія
1980-ті: кар’єристка от-кутюр
Компанія Mattel ефектно розпочала нове десятиліття, випустивши кілька колекційних серій ляльки у вбранні від провідних світових дизайнерів. Ексклюзивні кутюрні сукні для іграшкової модниці створили бренди Ів Сен-Лорана, Ніни Річчі, П’єра Кардена, Жана-Поля Готьє, Пако Раббана тощо. Усі кошти, виручені від продажу колекційних ляльок, були спрямовані на благодійність.
А в 1985-му році Барбі перетворилася з милої підлітки на цілеспрямовану кар’єристку. Тепер вона носить твідовий костюм та розвиває власний бізнес. Від усвідомлення спектру нових можливостей лялька широко розплющила очі — млосний погляд з-під важких повік залишився в минулому.
До речі, у 1980-х Mattel вперше випустили темношкіру Барбі — не просто її подругу, а саме темношкіру варіацію Барбі.
Перша темношкіра Барбі, 1980-ті. Amazon
1990-ті: попкультура та інклюзивність
Яскраві 90-ті відобразилися і на ляльці Барбі. Беручи приклад із тогочасного попідола, співачки Брітні Спірс, лялька одягалася в мініспідниці, вкорочені топи та джинсові курточки.
У 1992-му на ринку з’явилася модель-рекорсменка: Барбі з дуже довгим волоссям, аж до кісточок, стала найбільш продаваною лялькою зі старту продажів Mattel.
Найбільш продавана модель Барбі, 1992. Mattel
Окрім цього, в 1992-му виробники створили “ляльку — кандидатку в президенти”.
У цьому ж десятилітті Mattel презентували першу в історії ляльку в інвалідному візку — Беккі. Цей знак підтримки дітей з особливостями розвитку здобув позитивну реакцію та високі продажі, проте на вітринах модель затрималася ненадовго — вже за кілька років компанія перестала її створювати.
Перша в історії лялька в інвалідному візку — Беккі, 1997. Eduardo Parra
2000-ні: без Кена, зате в короні
Нове тисячоліття — нова Барбара. У нульових лялька розійшлася з Кеном та змінила стиль на більш сучасний та спортивний. Макіяж також зазнав трансформацій і став натуральнішим.
Барбі 2000-х. Insider
У 2001 році з’являється перший мультфільм про Барбі від студії Lionsgate — “Барбі й Лускунчик”. Прем’єра анімаційної казки за мотивами твору Ернста Гофмана відбулася на телеканалі Nickelodeon. Зараз кількість мультфільмів про ляльку нараховує 45 різноманітних історій про магію, дружбу та пошуки себе.
Екранізації Барбі — від найперших мультфільмів до фільму 2023 року. The Mary Sue
На вітринах Барбара також постає в образі принцеси: мерехтливі сукні, пастельні тони, шовк та фатин, пір’я та хутро…Яскравий гламур 90-х змінився королівською витонченістю — і такі перевтілення дуже припали до душі юним покупчиням.
2010-ті: ера технологій та лялькового бодипозитиву
Компанія Mattel не відмовилася від впровадження інклюзії у свою лінійку: у 2014 році з’являється лялька Елла, що втратила волосся у боротьбі з онкологією. Це був крок підтримки рівних прав для дітей у всьому світі.
Лялька Елла, 2010-ті. HuffPost UK
2015 рік запам’ятався появою Барбі з епохи цифрових технологій. Нова лялька вміла розмовляти, а також мала камеру, мікрофон, динамік та модуль Wi-fi.
Технологічна Барбі, 2015. Dornob
Не оминула Барбі й тенденція бодипозитиву. У 2016 році в асортименті з’являються ляльки з різними особливостями зовнішності, далекими від стандартного “ідеалу”: широкими стегнами, низьким та високим зростом, пишним декольте та різними тонами шкіри.
“Бодипозитивна” лінійка Барбі, 2016. Вікіпедія
Роком пізніше, у 2017-му, Mattel розширили спектр професій: тепер у продажі є “лялька-йогиня”, “лялька-вчена”, “лялька-кухарка”, “лялька-будівельниця” та “лялька-футболістка”. Окрім цього, з 2017 року існує модель Барбі, що має все потрібне спорядження для походу — навіть штучний вогонь, що затишно потріскує дровами від натискання на приховану кнопку-камінь.
Також у 2010-х у Барбі з’являється суперниця — брюнетка Ракель, яка постійно змагається з головною героїнею за увагу Кена (з яким Барбі, до речі, знову зійшлась).
Комплект “Барбі та Ракель”, 2010-ті. Mattel
2020-ті: фемінізм та гучна кінопрем’єра
У 2020-х виробники найпопулярнішої у світі ляльки здебільшого надихаються жінками з видатними досягненнями. Так на ринку з’явилася Барбі в образах параатлетки Медісон де Розаріо; спринтерки та світової чемпіонки Діни Ашер-Сміт; олімпійської фігуристки Тесси Вертью. Окрім цього, лінійка Барбі поповнилася Еллою Фітцджеральд (одна з найвидатніших в історії джазових виконавиць) та Біллі Джин Кінг (геніальна тенісистка, 39-разова чемпіонка турнірів Великого шолома).
Барбі в образі Елли Фітцджеральд, 2020-ті. Amazon
У 2020 році з’явилася довгоочікувана лялька в образі Імператриці Драконів, а також нові професії в асортименті — режисерка та рок-зірка. Перелік хобі іграшкової красуні значно розширився: у цьому десятилітті вона займається медитаціями, відвідує спа та спортзал, стежить за своїм харчуванням, а також займається верховою їздою.
“Бодипозитивна” лінійка поповнилася рудоволосою Барбі, лисою Барбі, а також лялькою з протезом замість ноги.
Кена також не залишили без уваги: йому постійно додають нові зачіски та професії. Наприклад, у 2020 році Mattel випустили Кена-ветеринара та дресувальника.
Насамкінець, Барбі продовжує регулярно з’являтися на телеекранах. У 2020-х з’явилися мультфільми “Барбі: пригоди Принцеси”, “Барбі й Челсі: Втрачений день народження”, “Барбі: Мрії великого міста”, “Барбі: друзі назавжди” та “Барбі: сила русалок”. Проте найочікуванішою кінопрем’єрою десятиліття, що має стосунок до франшизи Барбі, стала стрічка “Барбі” режисерки Грети Гервіг 20 липня 2023 року.
Українська Барбі
Повноцінного аналога американської ляльки на вітчизняному ринку не існує. Проте українські лялькарі часто стилізують стандартну Барбі, приміряючи на неї образи видатних українок.
Виставка “Barbie: Пані України”. Громадське
Наприклад, у 2021 році в Києві відбулася виставка “Barbie: Пані України”, на якій Барбара перетворилась на 36 українських діячок. Серед них — княгині Київської Русі, Роксолана, Марко Вовчок, Ольга Кобилянська, Марія Заньковецька, Леся Українка, Марія Приймаченко, Катерина Білокур, Соломія Крушельницька, Віра Холодна, Квітка Цісик, Соня Делоне, Софія Русова, Софія Окуневська-Морачевська, Анна Стен та інші непересічні українки, що залишили свій слід в історії нашої держави.
Сучасних українок теж не забули: на виставці були ляльки в образах реперки alyona alyona, рок-співачки Юлії Саніної, волонтерки АТО Яни Зінкевич тощо.