7 липня стали відомі претенденти на премію “Еммі” (телевізійний аналог премії “Оскар”). Серіал “Шьоґун” став лідером гонитви, отримавши 25 номінацій, чим поставив рекорд премії (попередній рекорд належав “Грі у кальмара” з 14 номінаціями). Окрім номінації за найкращий драматичний серіал, “Шьоґун” також може отримати нагороду за найкращу драматичну чоловічу та жіночу ролі — для Хіроюкі Санади (лорд Йошія Торанаґа) та Анни Саваї (Тода Маріко).
“Шьоґун” вже називають новою “Грою престолів”, а сам проєкт зібрав рекордну кількість не тільки номінацій, а й переглядів на стримінгах. Але в чому полягає секрет успіху проєкту? І чому “Шьоґун” відрізняється від інших серіалів? У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає, чим серіал “Шьоґун” сподобався глядачам і критикам.
Історія “Шьоґуна”: що вигадка, а що правда
“Шьоґун” є адаптацією однойменного роману-бестселера 1975 року автора Джеймса Клавелла. До слова, роман Клавелла вже адаптували в мінісеріал у 1980 році й проєкт мав такий успіх, що багато культурних оглядачів пов’язували успіх шоу зі зростанням інтересу до суші на Заході.
Першочергово “Шьоґун” 2024 року також замислювали як лімітований проєкт: він мав складатися з 10 серій і, відповідно, боротися за премію “Еммі” у категорії “Найкращий лімітований серіал”. Але після того як шоуранери проєкту Джастін Маркс і Рейчел Кондо оголосили про те, що в роботі перебувають ще два сезони, “Шьоґун” перейшов у категорію “Найкращий драматичний серіал”. Драму зазвичай вважають найпрестижнішою категорією в “Еммі” й критики називають “Шьоґуна” одним із найсильніших претендентів.
Сюжет розповідає про зіткнення двох амбітних людей з різних світів: Джона Блекторна — авантюрного англійського моряка, чиє судно розбивається поблизу берегів Японії, що змушує героя заглибитися у світ незнайомої йому культури, і лорда Торанаґи — проникливого, могутнього даймьо, який ворогує з небезпечними політичними суперниками. Однією з головних героїнь також є леді Маріко — жінка з неоціненними здібностями, але ганебними родинними зв’язками, яка має довести свою важливість та вірність.
Працюючи над сюжетом роману, автор Джеймс Клавелл заклав в основу реальну історію боротьби за владу. Клавелл почав досліджувати життя Вільяма Адамса (у серіалі героя перейменували на Джона Блекторна) — першого англійця, який приплив до Японії після того, як натрапив на рядок в одному з підручників своєї доньки: “У 1600 році англієць поїхав до Японії і став самураєм”. Клавелл провів два роки, досліджуючи історію та культуру регіону, перш ніж почав писати “Шьоґуна”, прагнучи до історичної точності, а також використовуючи більш фантастичні елементи історії.
Письменник запозичив багато історичних постатей із XVII століття, але значно драматизував історію шьоґунату Токуґава та першого англійця, який приплив до Японії. Але що у серіалі правда, а що вигадка?
Кадр із серіалу “Шьоґун”. Hulu
Події серіалу починаються зі смерті Тойотомі Хідейосі — другого Великого об’єднувача Японії. У “Шьоґуні” його називають Тайко — це титул, який дають раднику колишнього імператора у відставці. Хідейосі продовжив справу Оди Набунаґи — першого Великого об’єднувача Японії, після майже столітньої громадянської війни. По смерті Тайко відкрився новий шлях для міжусобиць. П’ять великих володарів, яких називали даймьо, змагалися за титул шьоґуна — фактичного правителя Японії.
У тематичному матеріалі про серіал “Шьоґун” The Esquire зазначає, що тоді Японія боялася ще одного століття конфліктів після смерті Тайко, тому той призначив п’ятьох старійшин, які мали правити замість нього. Видатним членом цієї п’ятірки був Іеясу Токуґава. У “Шьоґуні” його перейменували на Йошію Торанаґу, якого зіграв Хіроюкі Санада (він же й отримав номінацію на “Еммі”). Протягом лише двох років Токуґава використав свою владу і тісний зв’язок з Тайко, щоб стати новим шьоґуном. Зібравши свої сили, він захопив замок Осаки і легко виграв криваву битву при Секіґахарі — одну з найважливіших битв в історії Японії.
“Приблизно в цей час Токуґава познайомився з Вільямом Адамсом — першим англійцем, який приплив до Японії. Згодом він став довіреним радником Токуґави, який був вражений його знаннями про західні кораблі та навігацію. Токуґава доручив Адамсу працювати на японських кораблях — і згодом Адамс замінив єзуїта падре Жоао Родріґеса на посаді офіційного перекладача шьоґуна. Колега Адамса в мінісеріалі, Джон Блекторн (у виконанні Космо Джарвіса), відіграє набагато важливішу роль у приході Токуґави до влади, ніж у реальному житті”, — The Esquire.
У “Шьоґуні” Токуґава використовує присутність Блекторна як протестанта, щоб посіяти розбрат між п’ятьма старійшинами (деякі з яких наживалися на християнських колонізаторах країни). Звичайно, вимога п’яти старійшин переслідувати одного єретика в замку Токуґави може бути дещо надуманою. Але Блекторн виступає більше як спусковий гачок історії, щоб пришвидшити розвиток сюжет і не занурюватися занадто далеко в японську політику. Автори серіалу також додали стосунки між Блекторном і Тодою Маріко (Анна Саваї), яка в реальному житті ніколи не зустрічалася з Адамсом.
У статті Smithsonian Magazine також зазначають, Токуґава та Адамс підтримували дружні взаємини у реальному житті. Вони писали один одному багато листів і могутній даймьо був зачарований знаннями Адамса про земну кулю. Токуґава також особисто вітав англійця під час його поїздок до Японії, навіть після того як він став шьоґуном. Зрештою Адамс отримав почесний титул самурая, а Токуґава залишався при владі аж до своєї смерті у 1616 році. Він побудував великий замок Едо — найбільший замок у всій Японії, і шьоґун Токуґава правив країною протягом наступних 250 років.
Рекордні перегляди та популярність серіалу
З моменту прем’єри (27 лютого 2024 року) “Шьоґуна” на Hulu та FX серіал побив рекорд на своїх потокових платформах, зібравши 9 мільйонів переглядів протягом першого ж тижня. Згідно з даними застосунку для відстеження глядачів Samba TV, “Шьоґун” був найпопулярнішим шоу на всіх платформах у період із 26 лютого по 3 березня 2024 року. Він також був найпопулярнішим на всіх платформах протягом другого тижня. TheWrap зазначив, що “Шьоґун” був одним з небагатьох серіалів не від Netflix, який посідав перше місце в рейтингу декілька тижнів поспіль.
Агрегатор потокового мовлення Reelgood повідомив, що серіал був найпопулярнішим у США до 6 березня 2024 року. З 4 по 10 березня 2024 року “”Шьоґун” був найпопулярнішим телевізійним серіалом у Канаді та США, згідно з даними агрегатора потокового мовлення JustWatch.
Кадр із серіалу “Шьоґун”. Hulu
Відгуки критиків та порівняння з “Грою престолів”
На платформі Rotten Tomatoes “Шьоґун” має рейтинг 99 % якості за оцінками критиків і 91 % від глядачів. За такі високі оцінки серіал був нагороджений “сертифікатом свіжості” від Rotten Tomatoes:
“Візуально розкішний і збагачений культурною правдивістю, «Шьоґун» — це епічна екранізація, яка перевершує оригінал”, — йдеться на сторінці серіалу на платформі.
На сторінці IMDB рейтинг серіалу становить 8,7/10 з 153 тисячами відгуків. Критики хвалять найрізноманітніші аспекти серіалу — від акторської гри та роботи з деталями, до підходу адаптації першоджерела.
“«Шьоґун» нагадує мені про розквіт епічного кіно 1990-х, як і «Майстри повітря». Хоча вони належать до різних світів з погляду декорацій та підходів, вони, як не дивно, є чудовими сусідами по парті. Це також чудове телебачення, яке виглядає так, ніби його створення коштувало цілого статку. Було зроблено мудрий вибір — довірити аудиторії сприймати двомовну історію”, — The Guardian.
“«Шьоґун» вшановує те, що допомогло зробити цей твір резонансним для попередніх поколінь, водночас виводячи на поверхню його більш сучасні сенси для глядачів XXI століття”, — The Hollywood Reporter.
“Анна Саваї, яка не зовсім вдало зіграла роль сучасної героїні бойовика у фільмі «Монарх: Спадщина монстрів», у ролі Маріко є цілком переконливою і захопливою. А Хіроюкі Санада в ролі невблаганно прагматичного, по-людськи негуманного Торанаґи — не найекспресивніший з акторів, але в ньому є спокійна сила і королівськість, які відповідають його ролі”, — The New York Times.
Через масштабність проєкту та літературну основу серед рецензій часто спливає і порівняння з “Грою престолів”.
“Існує поверхнева схожість із «Грою престолів» — п’ять претендентів на порожній трон, сюжетна лінія про двох подруг дитинства, які опинилися по різні боки боротьби за владу. Але саме цей фокус на людях по-справжньому об’єднує два серіали і дозволяє «Шьоґуну» підняти мантію захопливого видовищного ТБ”, — Variety.
Усі номінації на премію “Еммі”
Як вже зазначено, “Шьоґун” отримав рекордні 25 номінацій на премію “Еммі”. Серед них:
Видатний драматичний серіал
Головний актор драматичного серіалу — Хіроюкі Санада
Головна жіноча роль у драматичному серіалі — Анна Саваї
Чоловіча роль другого плану в драматичному серіалі — Таданобу Асано
Друга жіноча роль у драматичному серіалі — Фумі Нікайдо
Запрошений актор у драматичному серіалі — Космо Джарвіс
Запрошена акторка в драматичному серіалі — Кахо Мінамі
Режисер драматичного серіалу — Джастін Маркс
Сценарист драматичного серіалу — Рейчел Кондо
Кастинг для драматичного серіалу
Операторська робота для однокамерного серіалу (одна година)
Костюми для історичного / фентезі-серіалу (одна година)
Зачіски для однокамерного серіалу
Грим для однокамерного серіалу (непротезний)
Протезний грим для серіалу, лімітованої серії, фільму або спеціального випуску
Музична композиція для серіалу (оригінальна драматична партитура)
Музичний супровід
Постановний дизайн для оповідної програми або програми-фентезі (одна година)
Звуковий монтаж комедійного або драматичного серіалу (одна година)
Зведення звуку для комедійного або драматичного серіалу (одна година)
Спеціальні візуальні ефекти в сезоні або фільмі
Координація трюків для драматичного серіалу, лімітованого або антологічного серіалу чи фільму
Поставлення трюків
Монтаж для драматичного серіалу (одна камера)
Дизайн світла / поставлення світла для естрадного серіалу
Переможці премії стануть відомі 15 вересня в прямому ефірі на телеканалі ABC.