Головна Культура

Фільм про ресторан Veselka (“Веселка”) у Нью-Йорку – серед найкращих документальних стрічок за версією CNN

Фільм про український ресторан Veselka (“Веселка”) у Нью-Йорку видання CNN включило до списку документальних фільмів 2024 року, які варто подивитися. “Щирий документальний фільм, який розповідає про еволюцію цього основного закладу в районі «Маленька Україна» нью-йоркського Іст-Віллідж, де готують вареники та гуляш, який набув нового значення, коли Росія вторглася в Україну у 2022 році”, — йдеться на сайті видання.

У стрічці Veselka: The Rainbow on the Corner at the Center of the World режисер Майкл Фіоре досліджує походження закладу, стосунки між власниками — батьком і сином, Томом і Джейсоном Бірчардами, а також те, як “Веселка” допомагає Україні під час повномасштабної війни.

Озвучив документальний фільм Девід Духовни, який виріс у безпосередній близькості від ресторану. Актор має українське походження: його дідусь був родом із Бердичева Житомирської області, проте потім емігрував до США.

Крім того, до проєкту долучився саксофоніст Девід Сенборн, володар “Ґреммі”. Він взяв участь у фільмі як соліст, виконавши партитуру, написану Раяном Шором.

Ресторан “Веселка” заснували українці Володимир та Ольга Дармохвалові в 1954 році. Подружжя переселилося до США наприкінці 1940-х років. А у 2020 році американський журнал Esquire вніс український ресторан “Веселка” в Нью-Йорку до переліку “100 ресторанів, які Америці не можна втратити”.

CNN внесло до списку також такі стрічки:

Super/Man: The Christopher Reeve Story (“Супермен: Історія Крістофера Ріда”) — фільм про життя американського актора Крістофера Ріва після того, як нещасний випадок залишив його паралізованим, і його подальшу роботу як активіста за права людей з обмеженими можливостями.

Diane von Furstenberg: Woman in Charge (“Діана фон Фюрстенберг: Жінка на чолі”) — історія бельгійської дизайнерки, яка “надихає інших жінок навколо неї, є свідченням цінності нездоланної стійкості та бажання залишатися в боротьбі”.

Lover of Men: The Untold History of Abraham Lincoln (“Коханець чоловіків: Нерозказана історія Авраама Лінкольна”) — стрічка досліджує інтимне життя першого президента США від Республіканської партії Авраама Лінкольна. На основі розповідей дослідників, історичних реконструкцій та ніколи раніше не бачених фотографій і листів, фільм детально розповідає про романтичні стосунки Лінкольна з чоловіками.

Jim Henson Idea Man (“Джим Генсон — людина-ідея”) — фільм про життя ляльковика, від ранніх років його кар’єри до творення таких шоу, як “Маппети” і “Вулиця Сезам”, а також фокусується на його стосунках з дружиною та колегами.

Black Barbie (“Чорна Барбі”) — фільм досліджує вплив чорної Барбі на культуру і світ, а також те, як лялька Mattel з 1959 року еволюціонувала внаслідок цього.

Will & Harper (“Вілл і Гарпер”) — фільм, який розповідає про Вілла Феррелла та Гарпер Стіл під час 17-денної подорожі Сполученими Штатами, остання нещодавно завершила гендерну трансформацію. Національна рада з питань кіно у США назвала стрічку одним із 5 найкращих документальних фільмів 2024 року.

Luther: Never Too Much (“Лютер: Ніколи не буває забагато”) — документальний фільм розповідає про життя та кар’єру ікони ритм-енд-блюзу Лютера Вандросса, який помер у 2005 році.

K-Pop Idols (“К-поп-айдоли”) — 6-серійний документальний серіал, який розповідає про к-поп-індустрію через історії виконавиці, Джессі, дев’ятьох учасників бойзбенду Cravity та мультинаціонального дівочого гурту Blackswan, які “віддають усе, що мають, мистецтву, яке вимагає не менше, ніж досконалості”.

Blink — документальний фільм розповідає про канадську сім’ю, яка подорожує, щоб їхні діти, які мають рідкісне генетичне захворювання, встигли побачити красу світу до того, як втратять зір.

Steve! (Martin) A Documentary in 2 Pieces (“Стіве! (Мартін) Документальний фільм у 2-х частинах) — стрічка з двох частин: “Тоді” і “Зараз”. Фільм досліджує життя Стівена Мартіна, актора, письменника, продюсера і музиканта, який “ніколи не думав, що успіх — це постійний стан”.

Поліна Горлач, Суспільне Культура

Головне зображення: Кадр із документального фільму про український ресторан Veselka (“Веселка”) у Нью-Йорку. скриншот із трейлера