Починаючи з 2000-го щороку 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. На честь цього важливого для українців свята зірки проектів Нового каналу поділилися рекомендаціями щодо творів наших митців. Хто порадив фільм, хто книгу, хто вірші, а хто музику. Зберігайте добірку та плануйте дозвілля з контентом рідною мовою від українських діячів культури.
Наталка Денисенко, акторка серіалу «Будиночок на щастя»
– У мене є проект «Наталка-читалка», де я декламую вірші різних митців. Є поетеса, твори якої завжди включаю у свою програму. Це Ліна Костенко. Її вірші дуже жіночні… Неймовірні! Найбільш близький мені вірш: «І коли навіть буду я сивою, життя моє піде мрякою, я для тебе буду красивою…» Здається, ніби його писали про мене. А в кінці висновок: «Так багато на світі горя. Люди, будьте взаємно красивими». Це фраза нашого сьогодення, тому мені хочеться виділити саме цей вірш.
Назар Задніпровський, актор серіалу «Будиночок на щастя»
– Фільм Бориса Івченка «Пропала Грамота» – це фільм-знак! Фільм-дороговказ! Фільм-українська гордість! Не дарма він був заборонений кацапами. А козацький марш, до речі, вперше пролунав саме в цій стрічці. Вона – явище!
Віталіна Біблів, акторка серіалу «Будиночок на щастя»
– Я б хотіла відзначити нашу сучасницю Євгенію Кузнєцову. Нещодавно прочитала «Запитайте Мієчку». Це неймовірний твір з мелодійними описами спогадів. Таке враження, що ти перебуваєш поряд із авторкою. Вона так пише, що не потрібно завертати мозок і напружуватись. Тож моя рекомендація: звертайте увагу не лише на класиків, а й на сучасників, адже серед нас дуже багато талановитих митців. Цінуйте своє!
Богдан Шелудяк, ведучий шоу «Хто зверху?»
– Хочу порадити фільм «Кіборги» Ахтема Сейтаблаєва. Я дивився його значно пізніше, ніж він вийшов на екрани. Та це кіно мене дуже вразило. Аж до сліз. Ті драматичні моменти не можуть не зачепити.
Марія Стопник, акторка серіалу «Будиночок на щастя»
– Зараз Сергій Жадан та Юрій Іздрик – це мейнстрим. Але я читаю цих авторів і захоплююся ними ще зі шкільного часу. Ці вірші – мої вірні компаньйони протягом багатьох років у потрібних випадках і настроях. Вони завжди потрапляють в серденько. Особливо хочу порадити вірші: Жадана «А зараз я розповім тобі, як зустрічався з дияволом», Іздрика «be like bee», Вінграновського «Тост». А ще є Марія Матіос. Обожнюю форму, в якій вона пише. Подобається, як у її творах перетинаються історії. Вони такі чесні… Пораджу «Солодку Дарусю» та «Майже ніколи не навпаки». І прочитати, і подивитись, за можливості, виставу в нашому Івано-Франківському театрі.
Дмитро Вівчарюк, актор серіалу «Зв’язок»
– Обожнюю нашу прекрасну, мелодійну, найкращу мову в світі. І ще більше – слухати, коли нею хтось говорить. Як писав Симоненко. «І тільки тих поважають мільйони, Хто поважає мільйони «Я». Тут усе зрозуміло й надважливо. Та й взагалі геніальні речі – дуже прості. І в цьому весь Симоненко.
Аліна Кошарна, акторка серіалу «Зв’язок»
– Зараз я надихаюся творчістю Леся Подервʼянського. Не можу припинити і читати, і слухати його оповідання, мініатюри, замальовки. Він дуже влучно володіє словом – ніби й підтримує тебе, і смішить, і дає розгадку на ту чи іншу ситуацію життя. Зʼявляється відчуття, начебто ми з ним два друга, які сидять за столом увечері вдома й просто розповідають одне одному про свої спостереження або події. Це круто, він дуже талановитий український драматург, сатирик, письменник, а ще художник! З останнього: переслухувала дорогою на роботу його добірку «Організований відчай». Поки ще досі рефлексую, тому без висновків (усміхається). Тож якщо ви полюбляєте щось життєве, «своє», не завжди цензурне, але глибоке й наділене сенсами, – вам до Леся Подервʼянського.
Олександр Сугак, актор серіалу «Зв’язок»
– Я завжди поважав людей, які відповідають тому, про що говорять. Адже просто вдягнути вишиванку замало, аби бути справжнім патріотом і любити Україну. Це має підтверджуватися діями. І для мене співаком, якого я надзвичайно ціную саме за його щирість, був Кузьма Скрябін. З дитинства слухав його пісні. І зараз мені дивно від того, чому я вже тоді розумів, який сенс він вкладав у свої твори. Бо Скрябін співав не лише про позитив, а й про складнощі. Його пісня «Любити платити» – як гімн прозріння для мене. Взагалі він щоразу наголошував, що будь-які зміни залежать від кожного з нас. Тож слухайте Скрябіна, адже в його текстах усе сказано: «Ти сам собі країна. Зроби порядок в своїй голові». Щоразу надихаюся його піснями та знаходжу в собі сили діяти або, щонайменше, не опускати руки.