9 червня на телеканалі “1+1 Україна” відбулась премʼєра “Мосейчук+”, авторського проєкту Наталії Мосейчук.
Вперше за декілька років ведуча “1+1 Україна” вирушила у відрядження в Дніпро – незламне місто, яке стримало війну в 2014 році і яке сьогодні, як і інші українські міста, витримує ракетні обстріли. Саме тут розташована лікарня імені Мечникова, де щодня медики ведуть нерівний бій зі смертю та рятують військових і цивільних. Журналісти нечасто потрапляють у стіни цього закладу, але команді “Мосейчук+” вдалось відзняти публіцистичний фільм про роботу лікарні.
В розмові з Наталією Мосейчук головний лікар лікарні імені Мечникова Сергій Риженко розповів, що за 9 років війни військова медицина дуже змінилась і вчасно надана перша медична допомога на передовій дає більше шансів врятувати бійців, зберегти йому здоро’я та повернути до повноцінного життя. Але порівняно з 2014 роком характер поранень суттєво змінився.
“Раніше було близько 20-30% кульових поранень – це близьке зіткнення. Зараз же спостерігається лише 1-2% кульових поранень. Артилерія є основним джерелом укшоджень, які зазвичай є уламковими. Вони є більш складними, оскільки траєкторії та маса різняться. Зараз ми бачимо значне зростання випадків поранень кінцівок як нижніх, так і верхніх. Я знаю, що якби не шоломи і бронежилети, які ефективно захищають, важко сказати, чого було б більше – поранень чи смертей”, – зазначив легендарний лікар.
Кількість постраждалих, яким ампутують кінцівки, дуже велика. Втім, за словами лікаря, військові по-різному реагують на втрату кінцівок. Але для них це не найстрашніший діагноз.
“Особливо важко, коли втрачають зір. Коли темрява і він каже: “я ніколи не буду бачити?”. Кінцівка – якось це проходить нормально. Вони всі розуміють, що можна поставити протез найсучасніший і будуть ходити. Краще сприймається, чим в минулому. У нас пройшло більше 1000 людей, які втратили кінцівки. Це велика армія”.
Як зазначив Сергій Риженко, трапляються різні історії, але якщо є хоча б невеликий шанс врятувати кінцівку, вони ним скористаються.
“Знаю, що по всім законам медицини ми повинні ампутувати ногу. Наприклад, вона вся розірвана і кілька переломів на різних місцях. Але ми скріпляємо її системами і хірурги зшивають ці всі поранення. Вони відділяють неживі тканини кожного дня, щоб дати змогу вижити і врятувати ногу”.
В лікарні імені Мечникова рятують як військових, так і цивільних. В розмові з Наталією Мосейчук Сергій Риженко розповів, якою бачить формат медицини в майбутньому.
“Військові чи цивільні – різниці немає. Я взагалі вважаю, що побудова медицини надалі не має бути розмежована: ось це військова, ось це ні. Формат має бути таким, як в Ізраїлі, де все для всіх”, – коротко відповів лікар.
Перший випуск вже можна побачити на YouTube-каналі Наталії Мосейчук та платформі Київстар ТБ.