Цього тижня гостем програми “Точка опори”, яка виходить щосереди о 21:00 на телеканалі “Дім”, став народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, професор, з 2011 року головний режисер, а нині художній керівник Національної опери України — Анатолій Солов’яненко. В інтерв’ю Світлані Леонтьєвій митець розповів про відмову українців від російської класики, про робочі пропозиції від країни-агресора та поділився думками, чому Європа досі не відмовилася від російського репертуару.
Художній керівник Національної опери України Анатолій Солов’яненко зазначає – після повномасштабного вторгнення у відомому театрі повністю відмовилися від російського репертуару. Проте артисти театру і досі отримують пропозиції взяти участь у постановках на російську класику за кордоном.
“Це серйозна політика, якою досить планомірно і послідовно займаються представники держави-агресора. В це вкладаються величезні кошти. Так російське мистецтво стало у світі предметом і інструментом ідеологічної пропаганди. Тому ми для себе прийняли однозначне рішення, що ми виключаємо цей репертуар з наших програм. Це принципова позиція не тільки моя чи генерального директора театру, це позиція всього колективу театру. Наші солісти не беруть участі у таких проєктах. Отримують запрошення – це правда, але участь не беруть”, – розповів Анатолій Солов’яненко у програмі “Точка опори”.
Всесвітньо відомий театр “Ла Скала” в Мілані новий сезон 7 грудня 2022 року розпочав виставою “Борис Годунов”.
“Вперше в історії театру, який має 200-річну історію, Італія, яка має величезну, найбільшу в світі оперну спадщину… це був перший в історії театру випадок, коли сезон відкривався російською оперою. Це принципова позиція! Репертуар грудня 2022 року включав всього 2 вистави – “Борис Годунов” і “Лускунчик”. Далі був концерт Нетребко, а закривали сезон балетом “Лебедине озеро”, який теж йшов протягом місяця. Я абсолютно впевнений, що це була провокативна, проплачена росіянами позиція”, – прокоментував режисер.
Анатолій Солов’яненко зауважив, що першою відмовилася від показу російських вистав та музики Польща. Таке рішення було прийняте на державному рівні. Інші європейські країни поки такого рішення не прийняли.
“Звісно, залежить від керівників театрів. Тому говорити про країни в цілому, крім Польщі, важко. Є театральні колективи, які відмовилися, є які досі тримаються. Ситуація наразі така і вона не є простою”, – коментує митець.
Крім того, художній керівник Національної опери України розповів, чому і досі прослідковується така пасивність європейців і що треба робити українцям, щоб популяризувати свою творчість і вивести її на міжнародні сцени.
“Варто підкреслити дві сили. З одного боку – це серйозне лобіювання, у чому числі підкріплене великими фінансами. А з другого боку – це певна пасивність глядачів до осмислення, що відбувається в Україні. Що можемо зробити ми – це робота кожного колективу, всіх митців. Ми в усіх наших гастрольних концертах включаємо частину української музики. Наші виконавці, маючи власні гастрольні поїздки, обовʼязково виконують у своїх програмах українську музику. І є певний інтерес до української музики зараз в Європі та в світі. Так, фінансової подушки, як у росіян, ми не маємо, проте ми маємо талановитих митців. Тому це справа кожного з нас”, – розповів Анатолій Солов’яненко в ефірі каналу “Дім”.
Дивіться програму “Точка опори” зі Світланою Леонтьєвою щосереди о 21:00 на сайті каналу “Дім”, а також на YouTube-майданчику каналу.