Головна Культура

Історія загиблого пілота Мунфіша і його роль в наданні F-16 Україні

Пілот Олексій “Мунфіш” Месь загинув 26 серпня на винищувачі F-16 у бою під час ракетної атаки рф. Причину катастрофи ще з’ясовують, наразі є декілька версій. Джерело в Міноборони повідомило, що вона сталась не через влучання російських снарядів у літак.

Пілот “Мунфіш”, як і Андрій “Джус” Пільщиков, який рік тому загинув в авіатрощі на Житомирщині, були одними з тих, хто протегував на Заході надання Україні F-16. Суспільне згадує, що робив Месь для посилення українського неба.

Загибель “Мунфіша”

Олексій Месь загинув 26 серпня під час російської ракетної та дронової атаки. Того ранку Росія випустила по Україні 109 ударних БПЛА та 127 ракет. Месь, за даними Повітряних сил, знищив 3 ракети та один дрон (водночас Генштаб повідомив про 4 ракети).

“Під час заходу на наступну ціль з одним з літаків був втрачений звʼязок. Як зʼясувалося пізніше, літак зазнав катастрофи, льотчик загинув”, — заявили в Генштабі.

Олексієві Месю надали звання полковника посмертно.

Роль “Мунфіша” в тому, що в Україні тепер є літаки F-16

Олексій “Мунфіш” Месь як і Андрій “Джус” Пільщиков були одними з українських пілотів, які працювали над тим, щоб західні партнери передали Україні сучасні винищувачі. З 2011 року, коли стали однокурсниками, вони всюди працювали разом, розповідає Суспільному мама “Джуса” Лілія Авер’янова: вони психологічно були різними: Андрій — з фантазією, екстраверт, Олексій — тихший, не любив виходити на люди, а проте ґрунтовний і серйозний.

Керівниця офісу підтримки змін Міноборони Юлія Марушевська, яка теж брала участь в адвокаційній кампанії F-16, згадує, як подала запит у Повітряні сили ЗСУ, аби там порадили пілотів, які добре знають англійську, мають контакти з американськими військовими чи брали участь у міжнародних навчаннях. Серед інших в ПС дали контакти “Мунфіша”.

“Тоді про нас в Америці переважно говорили як про армію фермерів із “джавелінами”, таких собі стихійних повстанців. Треба було зробити велику медіа‐ та GR‐кампанію, аби змінити це ставлення”, — пояснювала Юлія в коментарі Forbes Ukraine.

У червні 2022 року адвокаційна команда організувала для “Мунфіша” і “Джуса” поїздку у Вашингтон, де вони мали просувати виділення сучасних літаків для ЗСУ. Тоді їх супроводжував голлівудський актор Шон Пенн. Пілоти зустрілися з кількома законодавцями, зокрема представником у Конгресі Сполучених Штатів від Іллінойсу Адамом Кінзінгером.

“Коли я зустрічався з “Джусом” і “Мунфішем”, у мене було погане передчуття, що вони не переживуть війну. “Джус” загинув у серпні 2023 року, “Мунфіш” — у понеділок. Вони билися з усіх сил за Україну і за F-16″, — так Кінзінгер відреагував на загибель Меся.

Після зустрічі з “Мунфішем” та “Джусом” Кізінгер 17 червня 2022 року вніс до Палати представників Сполучених Штатів законопроєкт “Про українські винищувачі”, який мав погодити надання F-16 Україні та навчання українських пілотів керувати ними.

Непублічність та десятки інтерв’ю

Олексій Месь став одним з активних спікерів від Повітряних сил за кордоном. Багато разів давав інтерв’ю американським медіа, в яких розповідав про необхідність західних винищувачів для України.

“Він багато говорив про необхідність надання F-16. Був дуже професійним, добре знав свою роботу, мав хорошу англійську. Він не любив публічності. Йому не подобалося давати інтерв’ю, але він розумів — хто як не він”, — говорить Тетяна Шевчук, юристка, експертка Центру протидії корупції, яка також була залучена до кампанії з отримання Україною винищувачів F-16.

Шевчук цитує одного з побратимів Меся: “Олексій змушував квадратні колеса бюрократичної машини швидше крутитися”.

Один із перших за кермом F-16

У серпні 2023 року західні партнери зрештою погодили надання Україні F-16. “Мунфіш” вирушив на навчання. У розмові з CNN він наголошував, що йому та іншим українським пілотам необхідно пройти скорочену версію підготовки (замість років тренувань — 6 місяців — ред.).

“У мирний період у нас було б багато часу, щоб повністю вивчити реактивний літак, але в нас немає часу”, — казав Месь.

“Мунфіш” був на навчанні, й коли дізнався про смерть свого друга “Джуса”, з яким вони виборювали F-16 для України. Він не зміг приїхати на похорон і казав американським журналістам, що продовжує навчання заради Пільщикова та його товаришів: “Андрій був “людиною-ідеєю” і головною рушійною силою всього цього. Я відчуваю відповідальність перед ним за те, що ці літаки прибудуть до нас”.

Олексій “одним з перших опанував новий літак і показав на ньому неймовірну якість бойової роботи за обставин, в яких жодному іншому пілоту F-16 не доводилось працювати”, — говорить Юлія Марушевська.

Мама Андрія “Джуса” Пільщикова Лілія Авер’янова в коментарі Суспільному підкреслила: “Вада декого з командування попередніх поколінь у тому, що вони це [сучасну техніку в бойових умовах] не пройшли. Вони на цьому не воювали, не вчилися. Олексій якраз був нашою надією. Реально думала, що це такий стовп нашої військової науки і практики”.

Розслідування трощі F-16

Українській службі “Голосу Америки” на умовах анонімності представники Повітряних Сил ЗСУ повідомили, що розглядаються різні версії, зокрема “дружній вогонь” своїх ППО, технічна несправність і помилка пілота.

У Генштабі ЗСУ зазначили, що причини аварії буде з’ясувати спеціальна комісія Міністерства оборони, яка нині працює в районі падіння літака.

30 серпня командувач ПС ЗСУ Микола Олещук заявив, що до розслідування причин загибелі “Мунфіша” долучилися також Сполучені Штати.

“Допоки не завершилося службове розслідування та його результати не були оголошені чи то Повітряними силами, чи Генштабом — не стартуйте з хайповими скандалами”, — закликала народна депутатка, членкиня оборонного комітету Верховної ради Соломія Бобровська.

Шлях “Мунфіша”

Олексію Месю на момент загибелі було 30 років, він родом з Хмельниччини. Ще з дитинства мріяв стати військовим льотчиком. Навчався у Харківському університеті Повітряних сил. До повномасштабного вторгнення пілот очолював підрозділ винищувачів МіГ-29.

“Мунфіш” розповідав знайомим, що живе найкращим життям льотчика. Проте, за словами Тетяни Шевчук, у нього була й інша пристрасть — родина: батьки, двоє братів і сестра, дружина та 3-річна донька Уляна. Він переживав за них, бо, як розповідає однокласниця Катерина Остапчук-Добрянська, відколи Олексій став медійним, на його адресу регулярно надходили погрози від росіян.

“Єдине, про що шкодував, що служба забирає в нього можливість більше бути з сім’єю, що він мало бачиться з дружиною та донькою”, — додає Тетяна Шевчук.

Юлія Кузьменко, Дарина Коломієць, Суспільне Новини