Головна Культура

Книжка В’ятровича й Луцюка про ОУН та УПА – серед найкращих історичних видань за 2022–2023 рік

Книгу Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка про ОУН та УПА внесли до списку найкращих історичних матеріалів за 2022–2023 рік у США.

Список оприлюднила Американська асоціація бібліотек.

У перелік потрапила книга “Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух” — це збірка перекладених архівних документів про український націоналістичний рух від Другої світової війни до 1955 року.

У книзі зібрали 161 документ з архіву Служби безпеки України: документи УПА та ОУН, конфісковані радянськими спецслужбами, та документи НКВД-КГБ, де йдеться про боротьбу з українськими повстанцями.

Крім того, світлини у книзі теж походять з архівів СБУ та Центру досліджень визвольного руху. Частина з них вже доступна онлайн на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.


Фото: McGill-Queen’s University Press

Авторами праці є:

Володимир В’ятрович — український історик, ексголова Інституту національної пам’яті, дослідник історії Другої світової війни та українського визвольного руху;
Любомир Луцюк — канадський історик, який досліджує українське питання в зовнішній політиці США та Великої Британії, а також проблеми українських мігрантів після Другої світової війни.
Переклала книгу журналістка, редакторка та дослідниця Марта Дарія Олійник.

“Оскільки більшість листів перекладено англійською мовою вперше, це видання є цінним джерелом для дослідників, що вивчають історію відносин між Радянським Союзом та Україною”, — йдеться на сайті асоціації.

Сам В’ятрович зазначає, що це найбільша колекція архівних документів, яка дає можливість зрозуміти історію повстанського руху 1940–50-х років.

“Коли я працював у Сполучених Штатах Америки в Гарварді, то побачив, як мало первинних джерел з історії Української повстанської армії, Організації українських націоналістів доступні для західних вчених, як мало вони використовуються. Це найважливіші документи структур підпілля, а з іншого боку — найголовніші документи радянської каральної системи про боротьбу з повстанським рухом.”

Письменниця Оксана Забужко у мережі прокоментувала, що тепер це видання увійде в обов’язковий для фахівців канон — адже досі ці документи були недоступні міжнародним дослідникам, “і Кремлеві, по суті, було так само легко продавати Заходу небилиці про ОУН, УПА та «українських нацистів», як і за Сталіна чи Хрущова. А тепер, із публікацією й визнанням «Enemy Archives», Кремль зазнав серйозної інформаційної поразки”.

Поліна Горлач, Суспільне Культура