Головна Культура

Кониський – наш новий Шевченко?

Олександра Кониського історики вважають одним з провідних діячів українського національно-визвольного руху другої половини 19 століття. Він перший на той час серед української інтелігенції заявив, що українцям варто відкинути російську культуру та концентруватись на творенні власної. Проте сам Кониський зараз маловідомий.

Російська імперія звинуватила Кониського у поширенні “малоросійської пропаганди”. У 1863 році його без слідства і суду заслали до Вологди. Після кількох років заслання Кониський був одним засновників Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ), яке розвивало українську літературу на Галичині. Олександра Кониського називають першим українським самостійником, адже він виступав за ідею Самостійної України. Також Кониський є автором “духовного гімну” України — “Боже великий, єдиний, нам Україну храни”.

У проєкті “Батьки-засновники” ведучі Наталя Соколенко та Сергій Стуканов разом з доктором історичних наук Ігорем Гиричем розповідають про Олександра Кониського, його візію України й практичні справи, спрямовані на її втілення.