Головна АЗОВ 22

Куратори зла: Названо імена нелюдів, що катували українських військовополонених в Оленівці

20 тарілок на 200 полонених, тортури, відсутність медичної допомоги й голод. Журналісти Kyiv Independent презентували фільм, який розкриває нові деталі теракту росіян в Оленівці.

30 листопада вийшов фільм-розслідування “Оленівка: куратори зла” від Kyiv Independent. Документальний фільм про злочини росіян в Оленівці вийшов на YouTube-каналі “Української правди”.

Команда Kyiv Independent пів року працювала над ідентифікацією колаборантів та росіян, причетних до злочинів в Оленівці. Вони також збирали інформацію про наглядачів в’язниці, керівників та кураторів з Росії й те, як функціонувала тюрма. Розслідування дозволило журналістам встановити особи людей, які були причетні до системних знущань над захисниками Маріуполя.

Редакторка видання Ольга Руденко заявила, що їхня місія полягає в тому, щоб розповідати світовій аудиторії про події в Україні, аби іноземці розуміли, що насправді відбувається тут.

“Це, безумовно, важкий фільм. Його не буде просто дивитися. Думаю, всі розуміють, чому він існує і чому його важливо дивитися, поширювати українською, англійською мовами на всі можливі аудиторії.”

Героями фільму стали військові, які на власні очі побачили суворі порушення норм міжнародного права з боку рф і які повернулися з полону. Як, наприклад, медикиня і захисниця Мар’яна Мамонова, яка потрапила в полон вагітною. Інші жінки постійно допомагали їй і ділилися їжею, але Мар’яна пригадує, що цього однаково не вистачало для насичення.

“Усі розмови в камерах були тільки про їжу і те, хто які страви вміє готувати.”

Також жінка розповіла, що полонені могли отримати сніданок о 6-й ранку, обід о 5-й вечора, а вечерю о 1-й ночі. Спочатку полоненим давали тільки скибки хліба і воду, а пізніше, коли почала працювати їдальня, їх годували макаронами, кашею і чимось схожим на суп.

За словами іншого полоненого, волонтера Євгена Малярчука, ув’язнені вимушені були постійно їсти з брудного посуду.

“Приблизно 150-200 осіб було в ДІЗО. І на все ДІЗО, напевно, 20 комплектів посуду. Відповідно, якщо хтось хворів, це все максимально швидко поширювалося на все ДІЗО.”

Та жахливим в Оленівці було не лише харчування, а і загальні умови, в яких утримували військових. Герої фільму пригадують, що росіяни привозили в Оленівку журналістів, аби ті знімали показові сюжети про належні умови утримання захисників. Вони не відповідали дійсності, адже в деяких камерах не було вікон, дверей, не працювали туалети, а спати полонені вимушені були на підлозі, піддонах або ліжках з металевою сіткою. У таких умовах захисники перебували, повертаючися з регулярних тортур.

Окрім цього, колишні військовополонені розповіли про те, що росіяни не надавали необхідної медичної допомоги тим, хто її потребував. А коли окупанти влаштували теракт вночі 29 липня, полонені-медики самотужки рятували поранених. Росіяни не надали ані медикаментів, ані засобів для реанімації важкопоранених. Військовий медик Юрік Мкртчян поділився з журналістами тим, що окупанти навіть не дали ліхтариків, які б дозволили медикам побачити всіх поранених людей.

“Я бачу, що вже світає. Нікого вони не забирають. На цей момент тяжкі хворі, яким ми нічим не змогли допомогти, починають помирати один за одним. Росіяни собі налаштували ліхтарики й дивилися, як ми там працюємо. Коментують, сміються…”

Тієї ночі понад 130 військовослужбовців отримали поранення, а з них до лікарні перевезли лише половину, вже на світанку.

Серед тих, хто працював у колонії в Оленівці, вдалося точно встановити особи декількох. Це, зокрема, Кирило Шакуров із Горлівки, який колись працював в українській пенітенціарній системі, начальник в’язниці Сергій Євсюков (ексспівробітник правоохоронних органів України), помічник начальника в’язниці Артем Потапчук, начальник опервідділу в’язниці В’ячеслав Якурнов, перший заступник начальника в’язниці Дмитро Неєлов, наглядачі Василь Бакалинський та Юрій Дмитренко з Горлівки.

Усі ці люди були причетні до знущань над українськими військовими і вони досі не понесли за це покарання…

Нагадаємо:

29 липня 2022 року рф скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені полку “АЗОВ”. Тоді загинули щонайменше 57 захисників, які до останнього тримали оборону на “Азовсталі”, а понад 130 були поранені.

За даними Офісу генпрокурора, вибух у колонії Оленівки був спричинений застосуванням реактивного термобаричного гранатомета. Втім, розслідування масового вбивства полонених досі триває, адже окупанти так і не допустили на територію Оленівки жодної незалежної групи експертів.

Софія Пилипенко, СВОЇ