Головна Культура

Ліні Костенко – 94: твори поетеси як натхнення для українського театру, музики та кіно

19 березня 2024 року виповнюється 94 роки українській письменниці — Ліні Костенко. Творчість Костенко вже кілька десятиліть надихає інших митців на власні пісні, фільми, театральні постанови, виставки, літературу тощо.
Суспільне Культура пропонує добірку творів, натхненних віршами письменниці
.

Вірш “Перехожий”, Василь Симоненко

Український поет-шістдесятник Василь Симоненко написав вірш “Перехожий”, який присвятив Ліні Костенко. Вперше з присвятою його надрукували в газеті “Літературна Україна” 26 лютого 1963 року.

“Ліну Вася Симоненко дуже любив. У них таємна любов була. На неї не можна було дивитися без захвату: жіночна, з лукавинкою в очах — справжня красуня. Він називав її Косталіна. Казав: «Мене нагородила поглядом Косталіна»”, – згадував Микола Сом, який жив із Симоненком в одній кімнаті в гуртожитку.

Перехожий

Присвята Ліні Костенко

Як він ішов!

Струменіла дорога,

Далеч у жадібні очі текла.

Не просто ступали —

Співали ноги,

І тиша музику берегла.

Як він ішов!

Зачарований світом,

Натхненно і мудро творив ходу —

Так нові планети грядуть на орбіти

З шаленою радістю на виду!

З шаленим щастям і сміхом гарячим,

З гімном вулканним без музики й слів!

Як він ішов!

І ніхто не бачив,

І ніхто від краси не зомлів.

В землю полускану втюпився кожен,

Очі в пилюці бездумно волік…

Раптом —

Шепіт поміж перехожих:

— Що там?

— Спіткнувсь чоловік…

Одні співчували йому убого,

Інші не втримались докорять:

— Треба дивитись ото під ноги,

Так можна голову потерять…

Трохи в футбола пограли словами,

Обсмакували чужу біду.

А він знову йшов.

І дивився прямо.

І знову

Натхненно творив ходу!

Картина: В. Клименко. “Портрет Василя Симоненка”, 1985

Поетична драма “Маруся Чурай” від Київського національного академічного театру оперети

Історичний роман у віршах “Маруся Чурай” побудований на основі легенди про Марусю Чурай — відому українську піснярку. Ту саму, яка нібито написала відомі в народі пісні “Ой не ходи, Грицю”, “Віють вітри”, “Засвистали козаченьки” та інші.

Твір Ліни Костенко про знамениту мисткиню з Полтави часів Хмельниччини також став культовим: його вперше опублікували в 1979 році, але досі розбирають на цитати. Навіть ті, хто не читали, точно чули такі фрази, як “Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі”; “Зра‍­ди‍­ти в житті дер‍­жа‍­ву — зло‍­чин, а лю‍­ди‍­ну — можна?!”; “Нерівня душ — це гірше, ніж майна!” тощо.

У центрі оповіді — трагічне кохання Марусі Чурай і Грицька Бобренка. Паралельно також розвивається історична лінія — боротьба українського народу проти свавілля польської шляхти. Літературознавці часто називають цей роман у віршах “художньою енциклопедією історії українського народу ХVII століття”.

Інсценізація “Марусі Чурай” від Київського національного академічного театру оперети — це, як йдеться в анотації, “своєрідна відповідь українських митців на естетичний запит сучасного суспільства про єдину можливість духовного відродження нації як порятунку, як збереження української ідентичності”.

Постанова з’явилася в репертуарі столичного театру 2018 року. Її створив Богдан Струтинський — художній керівник Національної оперети, народний артист України. Це не єдина вистава за творами Ліни Костенко в його режисерському доробку: митець також працював над постановою “Весна і світле воскресіння”.

“«Маруся Чурай» — це, по-перше, дуже гарна поетична річ і глибинний проєкт. Він потрібний для зміни стереотипності театру. Я думаю, що це гімн не тільки поезії Ліни Василівни — нам ще вдалося зробити проєкт, який об’єднав і автентику, і фолк, і велику частку сучасності. І це дуже актуальний проєкт: деякі цитати з нього — це дзеркало сучасного життя України”, — розповів Струтинський в інтерв’ю виданню “Еспресо”.

Пісні

“Неандертальці” у виконанні Jamala

Вірш Ліни Костенко “Неандертальці” надихнув на пісню й Джамалу — українську виконавицю кримськотатарського походження, переможницю “Євробачення-2016” та лавреатку Шевченківської премії.

Співачка обрала для композиції вірш “Неандертальці”, у якому поетеса рефлексує про незрілість людства, яке навіть у ХХ столітті ще не зуміло “душею злізти з дерева”, як наші пращури тисячі років тому.

Джамала випустила пісню 2015 року, а у 2023-му додала її в альбом “Подих”.

“Вечірнє сонце” від Brutto

Поезія Ліни Василівни характерна особливою мелодійністю, яка не залишила байдужими багатьох музикантів. Чи не найвідоміша аудіоверсія її вірша — композиція “Вечірнє сонце” від білоруського панк-рок-гурту Brutto.

Brutto – гурт колишнього соліста проєкту “Ляпіс Трубецкой” Сергія Міхалка. Він виник 1 вересня 2014 року, а реліз синглу “Вечірнє сонце” відбувся 31 грудня 2015 року. Таким чином білоруські музиканти привітали шанувальників з Новим роком.

Лідер гурту Сергій Міхалок у травні 2015 року і його продюсер Антон Азізбекян отримали посвідки на постійне проживання в Україні. З початку війни у 2014 році гурт активно підтримує Україну. Зокрема, в лютому 2017-го на концерті у Гродно рок-гурт присвятив композицію “Гаррі” українським військовим, які загинули на Донбасі.

Окрім цього, вірші Ліни Костенко поклали на музику такі виконавці:

“Фіолет”;
Roxolana;
Сестри Тельнюк;
Віталій Козловський;
Ptakha та інші.

Фільм “Метелик” (2012) режисера Максима Буйницького

“Метелик” — короткометражний фільм режисера Максима Буйницького за мотивами однойменного оповідання з книги “Звірослов” Тані Малярчук. Стрічку зняла у 2012 році Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

“Героїня фільму Жанка за допомогою Бога стає майже ідеальною людиною. І тому Бог звільняє її від важкого буття, перетворивши на метелика. На неї чекає легке безтурботне життя. Та чи прагнула вона саме цього? І чи справді вона на це заслужила?”, — інтригує анотація до кінокартини.

Важливий елемент “Метелика” — вірш Ліни Костенко “Хуртовини”, який виголошує героїня-бібліотекарка на 12-й хвилині фільму. Меланхолійне виконання поезії підсилює фантасмагоричність цього епізоду та вдало доповнює атмосферу стрічки.

Мультимедійне шоу за творами Ліни Костенко

Творчість Ліни Костенко втілюється в нових, щоразу сучасніших форматах. У 2018 році в галереї “Лавра” в Києві відбулося візуальне мультимедійне шоу під назвою Life Must Go On, створене за мотивами творів Ліни Костенко.

Перформанс поєднав живопис, цифрове мистецтво, поезію та музику. Як пояснювали в анонсі, “філософську складову поезії передали візуальні образи цифрового мистецтва”.

“Завдяки новій панорамній відеопроєкції картини можна почути, а музику — побачити. У поєднанні класичних напрямів мистецтва та цифрових технологій народжується нова художня мова сучасного арту. Наш проєкт Life Must Go On — саме про це”, — розповіла директорка галереї Тетяна Миронова.

3D-шоу створили столична digital-група Skilz та львівська художниця Лілія Студницька. До речі, паралельно з цим проєктом у “Лаврі” тоді презентували серію її живопису “Ніч”: за словами авторки, кольорову гаму робіт можна було повністю побачити тільки в темряві.

Оксана Заблоцька, Суспільне Культура