Головна Інтерв'ю

ЛІЯ БЕТСТОУН: «УКРАЇНСЬКА МУЗИКА НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ»

Сто років тому – 5 жовтня 1922 року – у нью-йоркському Карнегі-Холі відбулася прем’єра «Щедрика» Миколи Леонтовича (сьогодні відомого як «Carol of the Bells»). Ця різдвяна класика захопила американську уяву завдяки кіно, телебаченню та рекламі — від «Сам удома» до «Кока-коли» та «Маппетів» — і завдяки виступам таких різноманітних груп, як NBA, Trans-Siberian Orchestra, Mormon Tabernacle Choir та багато інших.

Прем’єра відбулася на концерті, який був частиною першого проєкту української культурної дипломатії, світового турне хору Української республіканської капели під керівництвом відомого музиканта Олександра Кошиця. Капела була створена з ініціативи уряду України та направлена ​​за кордон для пропаганди української незалежності в Європі та Америці та протидії російській пропаганді. Тур відбувся під егідою Міністерства освіти і мистецтва та Міністерства закордонних справ УНР, і лише в Північній Америці вони дали понад 200 концертів у великих залах та університетах.

4 грудня 2022 року у нью-йоркському Карнегі-Холі відбудеться святкування цієї дати. Спільно із Українським інститутом, МЗС України музикознавиця зі США Лія Бетстоун – засновниця фестивалю сучасної української академічної музики Ukrainian Contemporary Music Festival – організовує концерт Notes from Ukraine. Спеціально для читачів «TV-Парку» Лія Бетстоун розповіла про цю подію.

– Чим, на Вашу думку, «Щедрик» так сподобався американським слухачам?

– Складно точно розуміти, чому люди люблять різну музику, але для мене «Щедрик» значно відрізняється від типових американських колядок – він глибше, витончиніше, сильніше. Має стриману надію, що мене дуже вражає.

– Що, крім «Щедрика», з української музики подобається особисто Вам?

– Одним словом – все! Але, мені як музикознавцю здається, що український симфонізм, ще не отримав достатньої уваги – твори Лятошинського, Ревуцького, Туркевич та інших. Я дуже великий фанат українських мистецьких пісень, також недостатньо відомих. І мені здається також, що деякі з молодого покоління українських композиторів є найкращими та більш креативними у світі. Це не моя спеціальність, але дуже люблю автентичну музику, звук білого голосу просто потужний. І, звичайно, мені подобається популярна українська музика – «Океан Ельзи», «Один в каное», alyona alyona, Fo SHO, «Творчі» і т.д.

– Розкажіть, будь ласка, про Ukrainian Contemporary Music Festival – коли він виник, у який час і де проходить, хто брав участь.

– Ми починали фестиваль у 2020 році, щоб представити сучасну українську музику для американської аудиторії. Нью-Йорк – одне з найважливих міст сучасної музики. Та ми вважаємо, що українські композитори можуть додати багато цінності в цю сферу. Фестиваль проходить щовесни у Kaufman Music Center або у Lincoln Center. Ми працюємо з багатьма українськими композиторами, щороку творимо програму на одну центральну тему та домовляємося з найкращими музикантами, спеціалістами сучасної музики у Нью-Йорку. Найважливіше для нас те, що американські музиканти грають українську музику. Тобто українська музика не тільки для українців.

– Ви співпрацюєте з кимось із сучасних українських композиторів, які мешкають в Америці?

– Так, в нашій раді фестивалю є піаніст, композитор, диригент Вірко Балей, один з представників композиторської групи «Київський авангард» Леонід Грабовський. Ми також програмували свої твори на фестивалі, ми плануємо також майбутній фестиваль, на якому виступатимуть композитори діаспори.

– Розкажіть про майбутній концерт: хто братиме участь, що виконуватиметься.

– Ми з Українським інститутом та Американською організацією Razom for Ukraine представляємо концерт, який висвітлює українську музику та зв’язки між українською та американською культурами. Концерт на честь сторіччя першої вистави «Щедрика» В США. Ми б хотіли не тільки просувати українську культуру, але й показувати близькість стосунків з американською культурою. А цей проєкт більш важливий сьогодні, коли ідентичність нації України знову заходиться під загрозою. Програма має дві частини. У першій – твори з першої вистави, традиційні колядки, щедрівки та хорові твори українських композиторів: Сильвестрова, Гаврилець, Польової. І, звичайно, «Щедрик» Леонтовича. Їх співатимуть хори з діаспори, український хор «Думка» з Нью-Йорка, українська капела бандуристів і київський хор «Щедрик». У другій частині співатиме найкращий професійний американський хор з Нью-Йорку Trinity Wall Street. Вони заспівають англомовні твори сучасних українських композиторів Максима Шалигіна та Святослава Луньова і твори американських композиторів українського походження – Леонарда Бернстайна та Ерика Вітакра. Наш фінал – світова прем’єра американського композитора Тревора Вестона на слова Сергія Жадана.

– Квитки вже у продажу?

-Так, квитки є на веб-сайті Карнегі-Хол.

– Наскільки останнім часом зріс інтерес американської публіки до української культури?

– Мені здається, що американці дуже підтримують Україну. Через війну вони дізнался, наскільки сучасна українська культура є цікавою – просто cool! Американці вже знали та дуже любили такі гурти з України як «Даха Браха» та Gogol Bordello. Але такі артисти як «Бумбокс», Kalush Orchestra та «Антитіла» зараз також стають відомими. Добрі ініціативи, як United 24 Spotify Playlist також просувають сучасну музику. У моїй сфері академічної музики також зріс інтерес до українських композиторів. Наш фестиваль отримав та ще отримає запити на ноти та інформацію про українську академічну музику. Хотіла подякувати нашим спонсорам: федеральному кредитовому кооперативу Нью-Йорку «Самопоміч» і щиро дякуємо Збройним силам України та українцям, які дають нам сьогодні змогу говорити про культуру. Дякую!

Наталія Кряж