Головна Культура

Людина-павук: від коміксу до блокбастера. Історія персонажа, який підкорив підлітковий світ

Цього року анімація “Людина-павук: Крізь Всесвіт” номінована на премію “Оскар” у категорії “Найкращий анімаційний фільм”. У 2019 році перша частина історії про Майлза Моралеса “Людина-павук: Навколо Всесвіту” вже отримала золоту статуетку, тож цілком імовірно, що авторам вдасться повторити успіх. Проте історії про Людину-павука цікавлять глядачів не тільки у світі анімації. Свого часу екранізація коміксів з Тобі Магвайром у головній ролі стала справжнім проривом, а трилогію з Томом Голландом вважають однією з найкращих у всесвіті Marvel. У цьому матеріалі Суспільне Культура розкриває секрети про створення образу Людини-павука та пояснює, чому цього героя полюбили мільйони.

Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Перший супергерой-підліток та Стен Лі

Уперше історія про Людину-павука була опублікована у 1962 році, в журналі Marvel Comics Amazing Fantasy, № 15 (який у 2021 році був проданий з аукціону за рекордні 3,6 мільйонів доларів).

Творцями цього незабутнього персонажа є автор багатьох культових героїв Marvel Стен Лі та ілюстратор Стів Дітко. Розробляючи комікс про Пітера Паркера, автори не розраховували на довготривалу історію, оскільки їм потрібно було швидко придумати заміну для скасованої серії-антології, тобто заповнити сторінки у новому випуску.

Стен Лі розповідав, що ідея виникла, коли він побачив муху на стіні та почав думати про сили, які йдуть разом із цією здатністю. Він перебрав безліч імен, поки не натрапив на Людину-павука. Після того як йому сказали, що це жахлива ідея, бо люди ненавидять павуків, Лі вирішив її розвивати.

“Якщо у вас є ідея, яку ви щиро вважаєте хорошою, не дозволяйте якомусь ідіоту відмовити вас від неї. Це не означає, що кожна дика ідея, яка вам спаде на думку, буде геніальною, але якщо ви відчуваєте, що це добре, що ви хочете зробити, що для вас щось значить, спробуйте це зробити. Бо я вважаю, що ви можете зробити найкращу роботу тільки тоді, коли ви робите те, що хочете”, — поділився Лі.

Щодо дизайну костюму Людини-павука Лі розповів про те, як ілюстратор Стів Дітко розробив усе, що стосувалося супергеройської “уніформи”.

Фото: обкладинка журналу Marvel Comics Amazing Fantasy, № 15/Marvel

“Стів був просто ідеальним для цього, він вхопив це відчуття звичайного хлопця, який перетворився на героя, але все ще мав проблеми”, — коментував автор.

Стен Лі також зауважив, що костюм на все тіло був вдалим рішенням. За словами автора, так будь-хто, хто читає Людину-павука, в будь-якій частині світу, може уявити, що він сам перебуває у цьому костюмі.

На той час головний герой — підліток був нечуваним явищем у коміксах. Річ у тому, що в ту епоху підлітковим та дитячим персонажам коміксів були відведені другорядні або інші допоміжні ролі. Тож Людина-павук був першим у своєму роді, хто мав справу з повсякденними проблемами, близькими читачам-підліткам.

Молода аудиторія потужно відреагувала на Пітера Паркера, що спричинило появу постійної серії і зрештою медіаімперії, що охоплює відеоігри, кілька анімаційних та один телевізійний серіал, франшизи повнометражних фільмів і навіть бродвейський мюзикл.

Фото: Marvel Comics

Окремо читачам сподобалося зображення героя. Пітер Паркер був представлений як розумний, милий, закоханий у науку старшокласник із Нью-Йорка. Осиротівши внаслідок трагічної авіакатастрофи, яка забрала життя обох батьків, він виховувався тіткою Мей та дядьком Беном. Під час поїздки на наукову виставку Пітера Паркера несподівано кусає радіоактивний павук, який наділяє його силою арахноїда. Саме завдяки цьому укусу Пітер отримує супергеройську силу, підвищену спритність, дар чіплятися за поверхні та здатність відчувати небезпеку, яку охрестили його “павучим чуттям”.

На відміну від інших героїв-підлітків, обдарованих надзвичайними здібностями, Пітер — самотній на своєму шляху навчання та відточування навичок. Не маючи наставника-супергероя (принаймні у перших версіях історії), йому довелося на власному досвіді переконатися, що “з великою силою приходить і велика відповідальність” — через вбивство дядька Бена злочинцем, якого Пітер міг би зупинити.

Всесвіт коміксів Marvel продовжував розвиватися, і згодом титул Людини-павука почали носити інші персонажі окрім Пітера Паркера, наприклад такі герої як Майлз Моралес і Бен Рейлі.

Поява на екрані та права на героя

Вперше Людина-павук з’явився у кіно 1977 року. Перші 10 фільмів були пов’язані з телевізійними серіалами і демонструвалися в кінотеатрах лише в певних країнах. Актор Ніколас Геммонд зіграв роль Пітера Паркера у фільмі 1977 року “Людина-павук”, який породив телесеріал, і з’явився як персонаж у двох сиквелах, змонтованих із цих епізодів.

У 1978 році японська компанія Toei створила театральний спіноф свого телесеріалу “Людина-павук”, в якому зіграв Сіндзі Тодо.

Жоден із цих фільмів не виходив у кінотеатральний прокат у Сполучених Штатах. Проте популярність Людини-павука не могла не привернути увагу Голлівуду.

Фото: серіал “Людина-павук”/Toei

Важливий момент: права на героя належали Marvel до 1999 року, аж поки Sony викупила їх за 7 мільйонів доларів. Не на щастя для Marvel, вже незадовго після цього Людина-павук став найуспішнішим персонажем Marvel у кіноіндустрії. Усе завдяки стрічці “Людина-павук” (2002) Сема Реймі. Фільм сподобався як глядачам, так і критикам. Усі були в захваті від динамічної та яскравої історії про становлення героя, а Тобі Магвайр та Кірстен Данст назавжди закарбували свої імена у попкультурі. Сам фільм зрештою заробив понад 800 мільйонів доларів у всьому світі, тож продовження було не за горами.

“Людина-павук 2” (2004) і “Людина-павук 3” (2007) виявилися однаково успішними, і хоча серед фанатів й досі ходять чутки, що історія Павука-Магвайра мала містити чотири фільми, режисер Сем Реймі пішов після третьої стрічки. Проте на цьому пригоди Пітера Паркера на екрані не завершуються.

Тобі Магвайр у образі Людини-павука. Фото: фільм “Людина павук”/Sony

У 2012 році Sony спробували повторити свій успіх, перезапустивши франшизу. Тоді на екрани вийшла стрічка “Нова Людина-павук” з Ендрю Гарфілдом у головній ролі. Незважаючи на нових антагоністів та новий любовний інтерес Пітера Паркера (тоді герой ще не зустрів Мері Джейн, і його коханням була Гвен Стейсі, роль якої виконала Емма Стоун), стрічка не мала такого ж успіху, як творіння Сема Реймі.

Sony не полишали надій та у 2014-му випустили продовження — “Нова Людина-павук 2. Висока напруга”, однак попри драматичні моменти (смерть Гвен Стейсі) фільм остаточно розчарував фанатів та критиків — і трилогії не сталося. Здавалося, що ера Пітера Паркера на екрані скінчилася. Проте тут у гру повернулися Marvel.

Після продажу прав на екранізацію “Людини-павука” компанії Sony, Marvel побудувала власну студію, розвиваючи кіновсесвіт Marvel (MCU) без свого найвідомішого персонажа.

Все змінилося у 2016 році, коли після ліцензійної угоди між Sony та Disney Marvel нарешті змогли додати Людину-павука до свого кіновсесвіту. Угода виявилася успішною для обох компаній. Наступні два сиквели “Месників” — нарешті з Людиною-павуком — вперше перетнули позначку у 2 мільярди доларів у світовому кінопрокаті.

Тим часом Sony спільно з Marvel запустила новий всесвіт супергероїв, завдяки чому у 2022 році уклала найбільшу в історії угоду щодо прав на стримінг — ліцензію на стримінг на платформи Netflix та Disney вартістю 3 мільярди доларів.

Новою Людиною-павуком у кіновсесвіті Marvel став Том Голланд, і саме ця роль запустила його подальшу акторську кар’єру. Повернувшись у Marvel, Пітер Паркер виступав як протеже Залізної людини Тоні Старка, але й сольна історія була не за горами.

У фільмі 2017 року “Людина-павук: Повернення додому” Голланд очолив приголомшливий акторський ансамбль у яскравому бойовику, який проводив глядачів через повільне і часто болісне перетворення учня середньої школи на супергероя.

Том Голланд у ролі Пітера Паркера. Фото: Фільм “Людина-павук: Немає шляху додому”/Marvel

Проєкт виявився успішним, і Голланд отримав власну трилогію: продовження “Людина-павук: Далеко від дому” (2019) та “Людина-павук: Немає шляху додому” (2021).

Фінальна частина виявилася особливим омріяним подарунком для фанатів, об’єднавши героїв із попередніх екранізацій — до своїх ролей повернулися Тобі Магвайр та Ендрю Гарфілд, а також частина лиходіїв з їхніх всесвітів (наприклад, Віллем Дефо).

Зараз оригінальна історія Пітера Паркера у кіновсесвіті Marvel вважається завершеною, а Том Голланд не планує повертатися до своєї ролі. Втім, анімаційна пригода від Sony з Майлзом Моралесом продовжується і фанати з нетерпінням чекають на останню частину трилогії “Людина-павук: Крізь Всесвіт 2”.

Цікаві факти

Зіркові пари “Людини-павука” в реальному житті

У кіновсесвіті “Людини-павука” існує так зване любовне прокляття. Його суть полягає у тому, що всі актори та акторки, які на екрані грають Пітера Паркера та його любовний інтерес, неодмінно закохуються та починають зустрічатися у реальному житті.

Цей сценарій спіткав Тобі Магвайра та Кірстен Данст, Ендрю Гарфілда та Емму Стоун і, звісно, Тома Голланда та Зендею. Свого часу продюсерка “Людини-павука” від Marvel Емі Паскаль застерігала Тома Голланда і Зендею від побачень у реальному житті, коли вони отримали ролі у проєкті.

“Я відвела Тома і Зендею вбік, окремо, коли ми вперше проводили кастинг, і прочитала їм лекцію. Не робіть цього — просто не робіть. Намагайтеся не робити цього. Я дала таку ж пораду Ендрю та Еммі. Це може тільки все ускладнити, розумієте? І вони всі мене проігнорували”, — розповіла Паскаль.

Хтось вкрав костюм Тобі Магвайра

Під час зйомок першого фільму Сема Реймі про Людину-павука відбулося масштабне розслідування, яке коштувало студії сотні тисяч доларів. Чотири різні костюми Людини-павука загадково зникли в один день без жодних слідів. Кожен костюм коштував близько 50 000 доларів, тому для студії було дуже важливо знайти їх.

Sony оголосили винагороду в 25 000 доларів тим, хто знайде костюми, і сподівалися, що вони повернуться на знімальний майданчик. Розслідування тривало загалом 18 місяців, доки не з’ясувалося, що їх викрав колишній охоронець (його екс-дружина повідомила про це поліції).

Костюми опинилися в руках необізнаних колекціонерів у Лос-Анджелесі, Нью-Йорку та Токіо, і згодом всі були повернуті на майданчик.

Том Голланд відвідував середню школу, щоб підготуватися до ролі

З усіх акторів, які зіграли Людину-павука в кожній серії фільмів, найближче до реального віку персонажа підійшов Том Голланд, якому було 19 років, коли він пройшов кастинг на роль. Фільми Голланда були також тими, що найглибше занурювалися в досвід старшокласника. Щоб підготувати британського актора до ролі, режисер Джон Воттс запросив його під вигаданим ім’ям відвідати Вищу наукову школу Бронкса і перевтілитися в іншого учня.

Так протягом кількох днів Голланд зміг зробити те саме, що й Пітер Паркер: залишитися непоміченим у школі, щоб ніхто не дізнався про його таємну особистість.

Фото: анімація “Людина-павук: Крізь всесвіт”/Sony

Анімація “Людина-павук: Навколо Всесвіту” побила рекорд Disney на премії “Оскар”

Анімаційний фільм 2018 року про Майлза Моралеса вразив критиків і глядачів захопливою анімацією та ще кращим сценарієм. Ніхто не очікував, що стрічка переможе фаворита — “Суперсімейку 2” — у номінації “Найкращий анімаційний фільм” на “Оскарі”. Проте фільм отримав жадану нагороду.

Мультфільм також став першою анімаційною стрічкою, що не належить компанії Disney, яка отримала нагороду як найкращий анімаційний фільм за останні сім років.

Дж. К. Сіммонс увійшов в історію завдяки своєму персонажу

У трилогії Сема Реймі Дж. К. Сіммонс зіграв головного редактора газети Daily Bugle —Джона Джеймсона.

З часом цей персонаж став одним із найулюбленіших серед глядачів, тому фанати шаленіли, побачивши його у фільмі Marvel “Людина-павук: Далеко від дому”. Завдяки цій появі Сіммонс став першим актором Marvel, який зіграв свою роль у фільмі, що не належить до кіновсесвіту, але повторив її у фільмі про Людину-павука.

Для того щоб досягти вау-ефекту в кінотеатрах, його приєднання до акторського складу було засекречено — навіть самі актори не були про це поінформовані.

Головне зображення: Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура