Головна Техно

Magura V5, made in Ukraine: чудова смерть рашистам з моря

Американський телеканал CNN опублікував репортаж з секретної української бази на одному з озер, що став першою публічною демонстрацією наших морських дронів-камікадзе, ну і також – підтвердженням того, що катер-камікадзе типу Magura V5 уже існує не тільки як виставковий зразок, але і як система, що повністю готова нищити ворога на воді.

Magura V5 має сірий, гладкий корпус, його довжина сягає трохи більше п’яти метрів, а вузька форма нагадує широке каное.

Журналісти не стали детально розкривати характеристики цього морського дрона, лише вказали деякі цифри: дальність застосування до 800 км, бойова частина – 320 кг. максимальна швидкість – до 80 км/год.

“Ці військово-морські безпілотники, які ніколи раніше не показували журналістам, все частіше дозволяють українцям атакувати росіян у Чорному морі й на Кримському півострові та вести спостереження за ними”, – говориться в репортажі.

Пілот морського безпілотника на псевдо “Акула” показав американцям виготовлений на замовлення багатоекранний пульт керування дроном, укомплектований важелями, джойстиками, монітором і кнопками, які мають кришки над перемикачами, щоб їх не можна було випадково натиснути, з наклейками на кшталт “вибух”.

Якщо уважніше розглянути кадри відео, то можемо запримітити деякі цікаві деталі, що стосуються системи управління цим катером-камікадзе.

Почнімо з того, що пульт управління цим морським безпілотником виглядає досить компактним, не більшим за площиною, аніж сучасний ноутбук. Навіть якщо сам пульт поміщено в кейс, ймовірно скоріше для того, щоб забезпечити ударостійкість апаратури при транспортуванні.

Репортери CNN із зрозумілих причин не показували весь пункт управління дроном Magura V5, але навіть чисто “на око” можна оцінити, що навряд чи цей пункт займає багато місця, і явно розрахований лише на перебування кількох осіб, які власне й складають обслугу цього катера-камікадзе.

Ну і також не менш важлива деталь – як бачимо, для спуску на воду наших катерів-камікадзе, схоже, не потрібні спеціально обладнані сліпи, як наприклад для літаків-амфібій, чи чогось подібного.

Судячи з усього, морські дрони можна спускати на воду, використовуючи будь-які необладнані майданчики. Хоча, як можемо зрозуміти, це має бути доволі трудозатратний процес із суттєвим докладанням фізичних зусиль – якщо маса БЧ складає 320 кг, значить можемо екстраполювати, що сам дрон Magura V5 може важити до 1 тони.

Втім, як можемо побачити на інших кадрах цього відео, щоб підштовхнути катер-камікадзе у воді вперед під час запуску силової установки, якраз достатньо зусиль лише однієї людини.

Розробник безпілотника, який побажав залишитися невідомим, розповів, що робота над морськими безпілотниками розпочалася лише з початком повномасштабної війни.

“У нас було не так багато сил, щоб протистояти морській державі – росії. І нам потрібно було розробити щось своє”, – сказав він.

Джерела в українському оборонному відомстві підтвердили CNN, що морські безпілотники були задіяні щонайменше у двох нещодавніх атаках: на Кримський міст у липні цього року і в порту Севастополя в жовтні минулого року.

“Ці дрони – повністю українське виробництво. Вони спроектовані, виготовлені й протестовані тут. Це наше власне виробництво корпусів, електроніки та програмного забезпечення. Понад 50% виробництва обладнання відбувається тут (в Україні)”, – розповів розробник.

За його словами, росіянам важко влучити в такий маленький безпілотник і виявити його.

“Швидкість цих безпілотників перевищує швидкість будь-якого морського судна в Чорноморському регіоні на даний момент”, – додав він.

Швидкість і труднощі з виявленням можуть певною мірою пояснити, як безпілотники, що атакували міст, непоміченими пройшли в темряві через Чорне море до мосту, зазначає CNN.

На думку розробника, може пройти від 5 до 10 років або більше, перш ніж росіяни зможуть щось зарадити цьому типу обладнання.

Фото: скрини з відео каналу CNN