Весна – час нових мандрів. Куди зараз можна поїхати і що подивитися в Україні? Подружжя невгамовних мандрівників Макс Узол та Ольга Манько продовжують відкривати українцям нові унікальні маршрути для подорожей нашою мальовничою країною. Цього разу ведучі тревел-шоу «КАМОН! з Узол і Манько», яке виходить на каналі К1, поділилися новими цікавими локаціями – трьома маловідомими але мальовничими водоспадами України.
Джуринський водоспад на Тернопільщині
– В урочищі Червоне між селами Нирків та Устечко на Тернопільщині знаходиться найвищий рівнинний водоспад України – Джуринський, – розповідає Ольга Манько. – Його висота 16 метрів, а ширина сягає близько двадцяти, коли він повноводний. Водоспад розтікається на річці Джурин і складається з кількох каскадів. Що цікаво: на відміну від гірських водоспадів, Джуринський значно тепліший, тому влітку там купається дуже багато людей. Поруч з водоспадом є руїни Червоногородського замку.
– Звідки ж водоспад узявся на рівнині? Є кілька версій і легенд, – продовжує Макс Узол. – Одна каже, що водоспад створили турки-османи під час облоги Червоногородського замку у 1672 році, щоб здобути твердиню. Друга розповідає, що польські шляхтичі Понінські, нібито, навмисно змінили течію річки, коли планували масштабний парк. Третя, найвірогідніша версія, що водоспад створили місцеві й побудувати там млин. До речі, саме урочище Червоне, в якому розташований водоспад, цікаве кольором землі. Вона там буро-червона, а калюжі після дощу, ніби вином наповнені. І це не містика якась, а хімічні сполуки в камінні та ґрунті, які й створюють такий незвичний відтінок. Колись на тому місці стояло давнє місто, якого вже нема на жодній карті – Червоногород, яке саме від кольору землі й отримало свою назву.
Водоспад Бурбун на Хмельниччині
– Наша найцікавіша знахідка – водоспад Бурбун у Хмельницькій області, – зізнається Оля Манько. – Те місце схоже на тропіки і сховане від людських очей. Щоб знайти той водоспад, треба пройти крізь невеликий ліс. Знову ж таки, це рівнинна частина України, і тому не очікуєш побачити там водоспади. Дуже цікава й сама лагуна – вона блакитного кольору, але вода там завжди крижана, бо річка, яка стікає до того водоспаду, проходить каньйоном і вода не встигає прогріватись. Тому купаюся там лише сміливці. Але сама місцина дуже цікава й красива, і там виходять неймовірні фото. Я такого типу водоспаду, і взагалі, такого місця в Україні більше ніде не бачила. Це унікальне і дуже затишне місце.
Малієвецький водоспад у Хмельницькій області
– Третій водоспад, який ми радимо відвідати, також знаходиться в Хмельницькій області – в селі Маліївці, – продовжує розповідати Оля. – Він штучний, але в нього цікава історія. Колись там був дерев’яний водогін і дерев’яними трубами по скелі стікала вода. А ті скелі такі красиві – ніби з фільмів про хоббітів. Потім водогін прогнив і водоспад зупинився. Але поруч в Маліївському палаці був туберкульозний санаторій. І вчителька з того санаторію на свою премію в 400 рублів замінила водогін на сучасніший і таким чином зберегла водоспад. Класно, що в тому водоспаді є двоповерховий гротовий печерний храм. Зараз те місце більше схоже на капличку, куди приходять люди – паломники моляться, залишають там свої побажання. Там є ікони. Також цікаво, що можна зазирнути в печери під водоспадом, де схована капличка в гроті – це для мене теж було здивуванням, що всередині знаходиться така двоповерхова печера».