Головна Кіно

«Мами війни»: прем’єра документального фільму

Катерина Череватенко

На каналі «Дом» відбулась прем’єра документального проєкту власного виробництва  «Мами війни» про жінок, діти яких – бійці ЗСУ, студентка з Вінниці, школяр з Харкова – загинули на війні.

Фільм «Мами війни» розповідає історії п’яти жінок, які втратили у цій війні найдорожче, що є в житті, про біль, з яким вони живуть, про те, як знаходять сили жити далі й берегти пам’ять про загиблих. Їхні діти – вже майже дорослі юнаки й дівчата, що були на самому початку дорослого життя. Кожна мама розповідає про буденні речі, пов’язані з її загиблою дитиною: смаки, звички, мрії, улюблені страви, навчання й перше кохання. І ми бачимо, якою страшною ціною Україні вдається протистояти ворогу, і яких неймовірних молодих людей ми втрачаємо щодня.

Тетяна Бутусіна з Івано-Франківщини, мати-героїня, яка виховала 12 дітей. В Україну її велика родина переїхала в 2014 році, після того, як Росія розпочала війну на Донбасі.

«Ми все бачили, бачили як летять літаки, і все розуміли. Я не могла там залишатися. В мене батько з України. І ми зробили такий вибір, переїхали сюди. Бо там (в Росії – ред.) навіть коли ти просто купуєш хліб чи молоко, ти платиш податок, а якщо ти платиш податок – ти оплачуєш війну»,– говорить Тетяна Бутусіна. Її старші сини – Роман і Леонід – завжди хотіли бути військовими, вступили до військових навчальних закладів. Хлопці загинули разом, на початку березня, в бою на Чернігівщині біля села Лукашівка. Батьки, коли приїхали по тіла своїх хлопчиків, зібрали залишки обпаленої, пробитої амуніції і навіть пісок з їхньою кров’ю, щоб відвезти додому на Івано-Франківщину. Навесні Леонід планував одружитися і всиновити дітей, які стали сиротами через війну. Тепер це збираються зробити його батьки.

Алла Черняхівська з Вінниці 14 липня, під час ракетного обстрілу центру міста, втратила єдину дитину, 18-річну доньку Сашу Борівську. Батьки шукали дівчину майже півтори доби. Вона опинилась в самому епіцентрі вибуху російської ракети. Щоб ідентифікувати тіло доньки, мамі довелось здавати кров для ДНК-експертизи.

«Це процедура така, що я можу лише одне побажати нелюдам з сусідньої держави, яка це влаштувала, проходити її щодня з ранку до ночі… Я живу заради помсти. Мені вже нічого втрачати, і про життя не думається взагалі, немає мрій чи планів, просто відбуваєш кожен день», – говорить Алла Черняхівська. Вона довго не наважувалась навіть зайти в кімнату доньки, не застеляла ліжко, яке Саша лишила того трагічного ранку, бо дуже поспішала і не любила запізнюватись. Батьки Саші заснували благодійний фонд пам‘яті жертв того жахливого обстрілу та планують облаштувати на місці трагедії меморіальний сквер. Бажання віддати останню шану своїй дитині і всім, хто загинув, – єдине, що тримає сьогодні Аллу.

Людмила Купрійчук теж з Вінниці знайшла тіло свого загиблого сина на окупованій Херсонщині і змогла вивезти його, щоб поховати вдома. Зранку 24 лютого 20-річний Максим прислав мамі повідомлення, що з ним все добре і він на полігоні на Львівщині, бо не хотів її турбувати. А вже за день його наречена зателефонувала Людмилі і повідомила, що хлопець загинув під Херсоном. В його БТР було пряме влучання. Жінка не хотіла вірити у страшну звістку, аж поки не побачить тіло сина. Людмила Купрійчук поїхала на окуповану Херсонщину і знайшла свою загиблу дитину. «Ось, тепер в мене є могила. Я можу сюди прийти, я можу говорити з  ним, а ви розумієте,  що є мами в яких і цього немає», – говорить жінка.

Людмила Купрійчук

Тіло хлопця було сильно понівечене, речі згоріли. Все, що віддали мамі в морзі, – обгорілий армійській ремінь, шеврон і осколок. «Це те, що витягли з тіла моє дитини, я його нікому не віддаю, – показує Людмила Купрійчук смертельний шматок заліза. – Я дуже пишалась, що він вступив до військового училища, що обрав цей шлях. Особливо, коли присягу приймав, і я казала, що змонтую відео і буду показувати онукам. А тепер нічого вже не буде. Але треба займатись чимось. От, мріяли діти щось робити – треба це й робити, щоб дитину пам’ятали».

Лариса Порплиця, мати трьох дітей, з Кіровоградщини втратила доньку. Її донька Алла жила з нареченим Андрієм у Маріуполі, була, як і він, бійцем полку «Азов» і вважається загиблою на «Азовсталі», але тіло дівчини не знайдене. Під час перебування у бункері Алла та Андрій одружилися, а мама зробила все можливе, щоб документи про шлюб були оформлені як належить, бо таким було бажання її дитини. За словами Лариси, Алла розуміла, що вони приречені, але завжди говорила, що сама зробила вибір. «Вона дзвонила і прощалась. Залишки грошей з картки сестрі переслала. Я казала їй: «Хай береже вас Бог». А донька відповіла: «Мамо, тут, де я, тут Бога нема. Ви живіть, будь ласка, а я свій вибір зробила сама». Вона нас від усього оберігала. Просила фото присилати з дому, тільки без їжі, бо вони дуже голодні були там», – розповідає Лариса Порплиця.

Донька і зять (“Азов”) Лариси Порплиця

Востаннє жінка розмовляла  з донькою 5 травня о 12:25. Пізніше Ларисі повідомили, що Алла загинула, коли в бункер влучила надпотужна бомба і почалась пожежа. Вона була настільки сильною, що в тому приміщенні не залишилось нікого і нічого, навіть двері до нього були так розпечені, що їх відкрили лише за два дні. Але, каже мама, поки тіла не бачила, якась надія в ній все одно живе.

Катерина Череватенко з Харкова втратила єдиного сина Якова під час ракетного обстрілу міста. Хлопець вчився у школі, займався тхеквондо і мріяв, коли виросте, сам стати тренером. За два дні до трагедії Катерина з сином планували їхати до Польщі, але не встигли. Обстріл розпочався о 4 ранку, мама і син прокинулись від вибуху і почали бігти з кімнати, але Яша на секунду затримався забрати мобільний. Тут стався другий приліт, мати тримала сина за руку, та вибухова хвиля їх розділила. Жінка опинилась під завалом, де з важкими травмами провела понад 6 годин. Яша загинув.

«Я – мама без майбутнього. Моє майбутнє війна забрала. Але я не можу вже звідси поїхати… Я буду жить на цій землі. Може тим, що я буду тут жить, я підтримуватиму свого сина там, де він зараз. І якщо я залишилась жива, значить я тут ще потрібна. Я тому думаю дитину всиновити», – говорить Катерина Череватенко.

Документальний проєкт «Мами війни» можна подивитися на сайті або YouTube каналу “Дом.