Гостем нового випуску “Тихий вечір з Оленою Кравець” на каналі «Дом» став міський голова Бучі Анатолій Петрович Федорук. Він розповів про перші дні окупації, про те, як відбувається відбудова міста і як рятував свою родину.
До повномасштабного вторгнення росіян в Україну місто Буча вважалося одним з найкомфортнішим місцем для життя. Тут створювалася сім’ї, народжувалися діти. Російська агресія фактично обірвала це все, залишивши скалічені долі громадян та велику кількість безневинно вбитих людей.
«Буча — невелике квітуче містечко під Києвом, яке рік тому стало символом жорстокості російської армії. Саме з Бучі ми почали дізнаватися про російські злочини над українським народом. Та попри все, сьогодні Буча є для нас символом відновлення і впевненості в тому, що після перемоги наша країна буде ще кращою ніж раніше», – говорить Олена Кравець.
Ведуча проєкту на каналі «Дом» зізналася меру Бучі, що востаннє була в цьому містечку наприкінці 2021 року, бо вони з чоловіком планували у 2022-му придбати тут житло. «Бо Буча – це такий оазис, де можна відпочити емоційно. Тут багато зелені, небагато людей. Тут живе дуже класний такий середній клас. І сьогодні, коли ми їхали дорогою до вас, мене «мурашило» не від того, що ти чуєш про місто, а від того – що ти бачиш», – зізналася Олена Кравець.
«Тут сталося 419 злочинів по відношенню до цивільного населення, і забути це чи пробачити окупантам — неможливо, – розповідає Анатолій Федорук. – Я скажу, що ми ніколи не відчуємо і не зрозуміємо тих відчуттів, які будуть переслідувати або переживати наші захисники, так само, як і ніхто не зрозуміє тих, хто пережив окупацію. Щоденно, коли росіяни робили зачистки кварталів у моєму місті, кожна людина, яка лишалася в окупації, фактично була мішенню для знущання».
Анатолій Федорук добре пам’ятає, як починалася окупація. «У ніч з 26 на 27 лютого вулицею Вокзальною по Ірпеню розтягнулася величезна колона російської техніки. Вони як на парад сюди зайшли», – згадує гість Олени Кравець. Але через 2 дні українська артилерія знищила їх, фактично врятувавши Київ.
Сам мер Бучі переживав окупацію в Бучанській громаді, а дружину і маму 12 березня вдалося вивезти з міста разом із людьми, які виїжджали з лікарні. Донька і сестра залишилися працювати у місцевій лікарні, бо вони лікарі і надавали допомогу постраждалим. Одного вечора, коли Анатолій Федорук прийшов додому, там на нього вже чекали окупанти. «Вони запитали мене: ти мер чи ні? Я сказав, що я б хотів би мати такий будинок, але це будинок мера. Мер виїхав з міста родиною, а я тут наглядаю», – так він відповів російським загарбникам.
Міській голова зізнається, що як тільки окупанти були розбиті і залишили місто, йому відразу захотілося місто очистити. «Треба, щоб нічого не нагадувало про перебування росіян у нашому місті. Через те ми з перших днів розпочали працювати за планом відновлення, щоб візуально нічого про росіян не нагадувало», – каже Анатолій Федорук.
Допомагають відновлювати Бучу міста-побратими. Вони надсилають будівельні матеріали. «З перших днів ми відчували підтримку закордонних міст-побратимів. Найбільший рух солідарності ми отримали після звільнення, коли всі відчули – що таке росіяни. Щодо допомоги, то ми запропонували механізм – допомагати не коштами, бо ж купа бюджетних і юридичних механізмів, а відновленням соціальних чи житлових будинків. Міста-побратими можуть на вибір обрати – в що інвестувати», – розповів мер Бучі.
Гостями нового випуску програми “Тихий вечір з Оленою Кравець” стали міський голова Бучі Анатолій Федорук, подружжя Наталя та Євген Синельникови, музикант і композитор Євген Філатов (The Maneken), співачка LELY45.
Дивіться «Тихий вечір з Оленою Кравець» на каналі «Дом» щосуботи о 21:00, а також на сайті та на YouTube-майданчику каналу «Дом».