Головна Культура

Міккі Маус стане суспільним надбанням США. На це чекали 95 років

Steamboat Willie, lobbycard, Mickey Mouse, 1928. (Photo by LMPC via Getty Images)

з 1 січня 2024 року перше зображення Міккі Мауса з мультфільму “Пароплавчик Віллі” студії Disney можна буде використовувати та перемальовувати. Персонаж стане суспільним надбанням Сполучених Штатів. Про це повідомляє Центр дослідження суспільного надбання при юридичній школі Дюка.

Щороку 1 січня Центр святкує День суспільного надбання. У цю дату оновлюють список творів, які дозволені для вільного використання та інтерпретації. 1 січня 2024 року твори 1928 року і звукозаписи 1923 року стануть суспільним надбанням США.

Зокрема, крім Міккі, до списку увійшов Тигруля з історії Алана Александра Мілна — персонаж мультфільму “Будинок на кутку Пуха”. Серед інших робіт 1928 року — книжки “Коханець леді Чаттерлей” Девіда Герберта Лоуренса, “На Західному фронті без змін” Еріха Марії Ремарка, стрічка “Оператор” Бастера Кітона.


95 років очікування

Згідно з законами США, авторські права зберігаються протягом 95 років після виходу твору. Конгрес кілька разів подовжував цю цифру, востаннє — у 1998 році. Студія Disney лобіювала законопроєкти про продовження дії авторських прав у країні.

Професор права Гарвардського університету Лоуренс Лессіг саркастичнл назвав новий закон “Законом про захист Міккі Мауса” і оскаржував рішення Конгресу у Верховному суді. Він програв.

“Цей рух пробудив людей до усвідомлення необхідності балансу в цьому питанні, — сказав Лессіг. — Спершу це була звичайнісінька сутичка між піратами та власниками. А наприкінці люди усвідомили, що тут задіяний набагато ширший спектр інтересів, таких як освіта і доступ до знань”.

До того ж, як пише у своїй колонці Дженніфер Дженкінс, директорка Центру дослідження суспільного надбання при юридичній школі Дюка, сама компанія Disney надихався суспільним надбанням, коли створював свої шедеври “Крижане серце” (“Снігова королева” Ганса Крістіана Андерсена), “Король Лев” (“Гамлет” Шекспіра, біблійні історії), “Аліса в Країні чудес” Льюїса Керрола, “Білосніжка” братів Грімм, “Горбань з Нотр-Даму” Віктора Гюго та інші. Тож є певна суперечність, що компанія не хотіла робити власні твори суспільним надбанням.

Компанія Disney після 1 січня протягом ще кількох років все ще залишатиме за собою авторські права на більш сучасні версії персонажа. В останні роки дедалі менше судових позовів Disney щодо авторських прав. Великі студії зараз більше стурбовані онлайн-піратством.

Оригінальний мультфільм “Пароплавчик Віллі” уже 14 років можна безплатно переглянути на YouTube, тож Disney, як пише Variety, імовірно, багато не втратить від того, що зображення Міккі зможуть використовувати інші.

“Я сумніваюся, що сучасні альтернативні мультиплікатори отримали б велике задоволення від сатири на Міккі”, — каже Боб Левін, автор книги про використання зображення Міккі Мауса “Пірати і Маус: Війна Діснея проти контркультури”. Левін асоціював Мауса з консервативною політикою Уолта Діснея.

Про мультфільм “Пароплавчик Віллі”

“Пароплавчик Віллі” (Steamboat Willie) зняли Волт Дісней та його колега Уб Айверкс. Мультик вийшов 1928 року і був одним із перших, у якому звук синхронізувався із зображенням. Насправді це третій мультфільм із Міккі Маусом і Мінні в головних ролях — але перший, що вийшов на екрани. У ньому Міккі наспівує за штурвалом мелодію 1910 року Steamboat Bill, звідки й назва анімаційного твору.

Юлія Кузьменко, Суспільне Культура