Гостею нового випуску програми “Точка опори” на каналі “Дім” стала міністр у справах ветеранів України, генерал-майор запасу Юлія Лапутіна. В інтерв’ю Світлані Леонтьєвій вона розповіла про перші спроби розколу незалежної України, розстріляних рідних, повернення військових до цивільного життя та соціалізацію ветеранів.
Юлія Лапутіна має юридичну, педагогічну та психологічну освіту. Працювала заступником начальника департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ та командиром оперативної групи Служби безпеки України в АТО. У 2014 році брала активну участь у звільненні Краматорська, стала другою жінкою в незалежній Україні, яка отримала генеральське звання. У 1992 році Юлія Лапутіна почала службу у лавах Служби безпеки України, а перші “дзвіночки” про початок війни вона почула вже через 2 роки, коли була спроба сепаратизму Росії, інспірована в Крим.
“СБУ здійснила всі можливі заходи, щоб припинити цю спробу сепаратизму, і я пишаюся, що брала у цьому участь. Це була одна з найсерйозніших операцій Служби безпеки. Тоді стало зрозуміло, що Росія не буде випускати Україну зі сфери свого геополітичного впливу, що нам потрібно готуватися. У 2008 році я працювала також у контррозвідці, і ми відпрацьовували “кримську тематику” — провели серйозну оперативну та аналітичну роботу. Зібравши всю інформацію, зробили висновок про загрозу відділення Криму від України на користь Росії. Ми повідомили про це всіх, хто приймає рішення в країні, зробили доповідну. На жаль, ніхто тоді не взяв цього до уваги”, – пригадала міністр у програмі “Точка опори”.
Чітку позицію та боротьбу за свободу України родина Юлії Лапутіної продовжує поколіннями. За словами гості «Точки опори», у 30-х роках ХХ століття її прадідусь і прабабуся були репресовані.
“Їх розстріляли. Вони жили в невеличкому дерев’яному будиночку на Печерську в Києві. Їх забрали з дому і розстріляли. Потім їхній дочці, моїй бабусі, надіслали документи, – розповіла міністр. – Згодом їх реабілітували, але їх вже не повернути. Мені про це повідомили лише тоді, коли Україна стала незалежною. Рідні стали витягувати якісь фотографії, яких я ніколи не бачила. Мовчали. А я ще сміялася колись із бабусі, що вона на ніч підпирала вхідні двері драбиною”.
Зараз Юлія Лапутіна активно займається розвитком державної опіки ветеранів. Також міністерство розробляє проєкт, мета якого працевлаштування ветеранів.
“Хочемо, щоб на рівні області або на рівні громади існував сервісний центр для ветеранів, щоб помічники координували на рівні громади, а також щоб надавалися й інші послуги для ветеранів, щоб позбутися бюрократії. Ми плануємо залучати членів родин захисників і членів родин загиблих військових. Переживши травму втрати, яку неможливо вилікувати, людина все ж таки може допомогти собі, допомагаючи іншим. У Львівській, Вінницькій, Дніпропетровській і Миколаївській областях планується створення окремих департаментів у справах ветеранів, які будуть рівними за статусом з департаментом освіти, охорони здоров’я, соціального захисту тощо”, – поділилася планами Юлія Лапутіна.
Крім того, міністр розповіла, чим живуть військові зараз і чого вони найбільше бояться при поверненні додому.
«Насамперед, вони бояться бути покинутими. Бояться, що суспільство не усвідомить, що вони поклали своє здоров’я і сили на захист країну, що не буде дотримуватися принцип справедливості у різних сферах», – зауважила міністр в ефірі каналу “Дім”.
Дивіться програму “Точка опори” зі Світланою Леонтьєвою щосереди о 21:00 на сайті каналу “Дім”, а також на YouTube-майданчику каналу.