Головна TV

Найдорожчий український художник Анатолій Криволап розповів про підтримку країни

Гостем програми “Точка опори” на каналі “Дом” став відомий український художник Анатолій Криволап. Під час інтерв’ю Світлані Леонтьєвій митець розповів, чи вірив він у початок повномасштабної війни, чому залишився на Київщини, хоча поруч вже точились бої, як підтримує українських військових і як ставиться до статусу “найдорожчого художника країни”.

Анатолій Криволап – один із найвідоміших художників України, майстер українського нефігуративного малярства та пейзажу, лауреат національної премії імені Тараса Шевченка. Нині найдорожчий український художник. 2011-го року картини Анатолія Криволапа продали на міжнародному арт-ринку за рекордні для українського живопису суми – картину “Степ” за 98 тисяч доларів, а роботу “Кінь. Ніч” за 124 тисяч доларів, 2013-го року ще одна картина побила попередні рекорди – картину “Кінь. Вечір” продали за 186 тисяч доларів.

“Кінь. Вечір”

Під час війни митець вирішив не залишати Київщину та не став виїжджати за Захід країни, де має дім. Анатолій Криволап продовжив займатися улюбленою справою та підтримувати ЗСУ. Мало хто знає про те, що художник віддав понад 150 тисяч доларів на допомогу армії.

“Ті, хто мене знають, не здивувалися. Те саме я робив за часів Революції гідності. Коли до мене звертаються, я не відмовляю нікому! На третій день війни мені зателефонував знайомий із питанням дронів – я переказав кошти. Потім потрібні були машини… я маю подяку від Верховної Ради, проте найголовніше для мене – підтримка командирів і наших бійців. Я вважаю, що така підтримка важлива. Я ж українець! Мені дивно чути питання: “Ви патріот чи ні?” – я українець і цього достатньо! Патріотом може стати іноземець, який вирішив підтримати Україну, а ми українці, і це має бути само собою”, – розповідає художник Анатолій Криволап у програмі “Точка опори”.

За ці гроші було придбано безліч допоміжних речей, у тому числі машини швидкої допомоги, які возили поранених.

“Це мінімальна допомога від мене. Багато людей це роблять, просто у всіх різні можливості, не в кожного є фінансова можливість. Я намагаюсь підтримувати постійно. Розумієте, ці машини, які ми купуємо, вони служать недовго – в них стріляють, їх знищують”, – коментує митець.

Це допомагає і Анатолію Криволапу тримати бойовий дух, він активно пише картини, робить виставки. Художник продовжує працювати над розписом церкви Покрови Пресвятої Богородиці в селі Липівка під Макаровом. Анатолій Криволап, який з 2000-х років живе у селі Засупоївка на Київщині, останні шість років безкоштовно розписував цю церкву. Під час вторгнення росіяни її сильно обстріляли й пошкодили, прямо під церквою було підбито танк, загинули шестеро наших танкістів, яких поховали біля церкви. Зараз митець завершує її розпис.  Гроші для майстра ніколи не стояли на першому місці, як і той факт, що його названо найдорожчим художником України.

“Я про це ніколи не думав – мене цікавила лише моя робота. Вважаю, що це один із найдурніших штампів, які існують у житті та в мистецтві. Гроші для художника не мають ніякого значення. Важливо організувати те середовище, де в нього виникає бажання працювати далі. Я жив і працював у підвалі, мав інші приміщення, але це нічого не змінювало”, – зауважив Анатолій Криволап.

Зараз роботи художника продаються за чималі кошти. Сам митець зізнається, що не має на меті працювати лише задля збільшення прибутку – все йде від серця.

У розмові зі Світланою Леонтьєвою Анатолій Криволап зазначив, що швидше чекав, що війна буде, ніж навпаки, і, незважаючи на увесь трагізм, який ми зараз переживаємо, наша країна дуже мужньо і сильно бореться за себе. «Ми 300 років прожили в країні, яка нічого, окрім війн не творила, — це я кажу про Російську Федерацію, Російську імперію. Вся їх історія — суцільна війна. Тому цього треба було чекати, воно буквально висіло в повітрі. У 2014 році в інтерв’ю я сказав, що війни не буде, але якщо буде, то Росія за тиждень візьме Україну. У нас тоді не було сил для спротиву. Слава Богу, за ці вісім років Україна зуміла навчитися і воювати, і оволодіти технікою. Незважаючи на увесь трагізм, це найсвітліша подія в історії України — ніколи ще Україна так за себе не боролась, як держава», – говорить Анатолій Криволап.

Також гість Світлани Леонтьєвої розповів, як він, хлопець з родини залізничника, став художником, і як обирали життєвий шлях його власні діти – син та донька, в чому знаходить точку опори сьогодні і що нового відкрив у собі за час війни.

Дивіться програму “Точка опори” зі Світланою Леонтьєвою щосереди о 21:00 на сайті каналу “Дом”, а також на YouTube-майданчику каналу.