Головна TV

Невідомі подробиці весняного контрнаступу – у новому випуску авторського проекту Дмитра Комарова «Рік. Харківщина»

Вже сьогодні, 6 жовтня, на “1+1 Україна” покажуть другий випуск п’ятисерійного авторського проєкту Дмитра Комарова “Рік. Харківщина”. До річниці деокупації Харківської області та Слобожанському контрнаступу журналіст підготував ексклюзивний матеріал, який ще ніде не показували раніше. Факти, якими ділиться військове командування з Дмитром Комаровим, часто вперше озвучуються на загал або є маловідомими.

Так, мало хто знає, проте, окрім відомого осіннього Слобожанського контрнаступу Сил оборони, був також весняний. Його задачею було відтіснити ворога подалі від Харкова і убезпечити місто від постійних обстрілів. Першими населеними пунктами, де були проведені ефективні контрнаступальні дії, стали Мала Рогань, Вільхівка, Руська Лозова та інші села у передмісті Харкова.

Командир саперно-підривної роти спецпідрозділу ГУР МОУ KRAKEN Вікінг згадаав, як починався весняний контрнаступ:

– Ми почали з Ольховки. Вона йшла паралельно з Малою Роганю. Це найперша штурмова операція підрозділу KRAKEN. Там було все – вся арта [артилерія], літаки, гелікоптери, БТРи, ближній бій. У нас шість загиблих проти майже сотні вбитих і майже 30 взятих в полон. Впродовж 2 днів ми зайняли Малу Рогань. В результаті 200-й (російський) полк був практично знищений.

Коли українські війська почали потужний наступ та відтісняли росіян з окупованих територій, російські військові залишали особисті речі, а також важливі документи. Як поділився Олександр Куць, начальник Управління СБУ в Харківської області, саме ці документи допомогли скласти унікальну базу даних – так звану «Схему війни». Вона є важливою доказовою базою злочинів росіян та допомагає у визначенні вироку та передачі справ до міжнародного суду. Ідея скласти таку схему з’явилась після спілкування з кількома росіянами, що вижили після перших бойових зіткнень у Харкові та потрапили в полон.

«Це нам дає загальне розуміння керівництва всією військовою машиною Російської Федерації на теперішній час. Починаючи від так званого президента РФ до конкретних керівників родами військ – сухопутні війська, морські, навіть ЧВК Вагнер ще є. Бачите, Пригожин ще живий. Тут кожна бригада, де вона розташовувалась, які накази виконувала. Під кожним кліком це все є в комп’ютері. Можна клікнути на кожного рядового військовослужбовця і там вилізе документ: бойові розпорядження номер такий-то, координати такі, бойове ураження по населеному пункту такому-то», – розповів Олександр Куць.

Відтак вже є понад 10 тисяч задокументованих злочинів, серед яких і вчинені в Київській області, в тому числі – вбивства цивільних. Російські військові, яких визнано винними в таких злочинах, не передаються на обмін і несуть відповідальність.

Події навесні 2022 року заклали основу для блискавичного Харківського контрнаступу восени. Як це відбувалось, розкажуть командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський, командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Олександр Тарнавський, керівник ГУР Кирило Буданов, заступник Голови Національної поліції України Олександр Фацевич, начальник Харківського гарнізону Сергій Мельник, командир 127 Окремої бригади територіальної оборони Роман Грищенко, командир 92 Окремої штурмової бригади Павло Федосенко, начальник Управління СБУ в Харківської області Олександр Куць, начальник Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Євгеній Жуков, командир спеціальної штурмової роти спецпідрозділу ГУР МОУ KRAKEN Чіча та командир саперно-підривної роти спецпідрозділу ГУР МОУ KRAKEN Вікінг.

Як вдалось зробити осінній Харківський контрнаступ таємним та неочікуваним для ворога? Що створило передумови для успішної наступальної операції? Як відбувалась евакуація цивільних? Як виглядає зсередини мобільний командний пункт? Це, а також досі невідомі подробиці весняного контрнаступу на Харківщині дивіться в новому випуску «Рік. Харківщина»