Головна Культура

Нікчемний я, Антуан де Сент-Екзюпері та вкрадена Мона Ліза: що організатори Олімпіади використали в шоу відкриття

У шоу церемонії відкриття Літніх Олімпійських ігор режисер та актор Томас Джоллі, що став художнім керівником, звернувся як до класичних творів, так і до сучасної французької культури. Зокрема, окрім оперних співів та музичних виступів попспіваків, важливими елементами шоу стали згадки з мистецтва та літератури.

На церемонії також підняли питання гендерної рівності в мистецтві, зокрема згадали, що в Парижі 240 статуй чоловіків і лише 40 скульптур присвячених жінкам. Після Олімпіади обіцяють, що ситуація трошки покращиться. Суспільне Культура головні елементи шоу та згадує, хто тих, хто створював та творить французьку культуру.

“Нікчемний я”

Автором популярного анімаційного фільму “Нікчемний Я” є ніхто інший, як П’єр-Луї Паданг Коффен, французький аніматор, режисер, і актор озвучування. Саме його голосом звучать посіпаки.

До речі, на початку липня Universal Pictures анонсувала випуск третьої частини анімаційної серії “Посіпаки” від студії Illumination. Прем’єру заплановано на 30 червня 2027 року.

Вихід нової частини анімаційного фільму співпав із завершенням прокату попередньої частини, яка зібрава 255 мільйонів доларів у світовому прокаті.

Кадр з фільму “Посіпаки”. Universal Pictures

Антуан де Сент-Екзюпері

Антуан де Сент-Екзюпері — французький письменник та льотчик, чиє життя нагадує пригодницький бойовик. Він є автором книжки “Маленького принца”, що була перекладена на 300 мов світу й поступається популярністю тільки Біблії та Корану.

Серед найвідоміших його творів: “Південний поштар” (1929), “Нічний політ” (1931), “Планета людей” (1938), “Воєнний льотчик” (1942), “Лист заручнику” (1943) та “Цитадель” (1948).

Лувр та вкрадена Мона Ліза

Лувр ввжається одним з найбільших та найбагатних світових музеїв мистецтва. У шоу відкриття Олімпіади режисер-постановник згадав 5 картин, які належать до спадщини Парижа. Ці роботи “дивилися” на спортсменів з берега, хоч зазвичай у музеях дивляться на них.

Окрім того, один з номерів було присвячено крадіжці картини “Мона Ліза”. У серпні 1911 року картину вкрав колишній співробітник музею італійський майстер Вінченцо Перуджа.

Досі цю крадіжку називають найзухвалішою в історії мистецтва.

“Мона Ліза” (ще її називають “Джоконда”, а повна назва полотна — “Портрет пані Лізи дель Джокондо”) написана близько 1503 року італійським художником Леонардо да Вінчі.

Картина неодноразово страждала від вандалів. За скло картину помістили у 1956 році — після того як у неї кинули камінь, пошкодивши на зображенні лівий лікоть жінки. Скло замінили на куленепробивне у 2005 році. У 2009 році жінка кинула в картину порожню чашку, яка трохи подряпала корпус. А у травні 2022 року чоловік, переодягнений у стареньку бабусю, за словами свідків, піднявся з колісного крісла, щоб поцілити в картину Леонардо да Вінчі кремовим пирогом. “Мону Лізу” 28 січня цього року протестувальники облили гарбузовим супом. Саме полотно не постраждало.

Церемонія відкриття Олімпіади-2024 в Парижі. Getty Images/Naomi Baker

Собор Паризької Богоматері

Собор Паризької Богоматері безперечно є найбільш впізнаваною пам’яткою та окрасою Парижа після Ейфелевої вежі. Один з танцювальних номерів шоу відбувся на Нотр-Дам.

У квітні цього року минуло п’ятиріччя після пожежі, що відбулася в Соборі. На початку реставрацію планували завершити до Олімпади, але згодом стало відомо, що її відкриють у грудні 2024 року. Місцева влада каже, що відремонтований Собор буде “гарніший, ніж будь-коли”. А голова відділу реконструкції, комітету французького Сенату Філіп Жост наприкінці березня 2024 року сказав, що відновлення собору “йде чітко за терміном та бюджетом”.

Церемонія відкриття Олімпіади-2024 в Парижі. AP/Bernat Armangue, Pool

Церемонія відкриття Олімпіади-2024 в Парижі. AP/Zhang Yuwei

Церемонія відкриття Олімпіади-2024 в Парижі. REUTERS/Athit Perawongmetha

Церемонія відкриття Олімпіади-2024 в Парижі. REUTERS/Dan Mullan/Pool