Головна Культура

ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ОПЕРА ГОТУЄ СВІТОВУ ПРЕМ’ЄРУ ОПЕРИ «КАТЕРИНА»

17, 18 вересня 2022 року в Одеському національному академічному театрі опери та балету відбудеться прем’єра, на яку очікує вся культурна спільнота – опера Олександра Родіна «Катерина».

Авторка ідеї та художня керівниця цього масштабного проекту – генеральна директорка-художня керівниця театру Надія Бабіч.

Опера «Катерина» Олександра Родіна за мотивами творів Тараса Шевченка – наймасштабніша за часів Незалежної України постановка театру за ексклюзивною музикою та лібрето.

А ще нова постановка «Катерини» в Одеській опері це – сучасне режисерське рішення; понад сотня виконавців одночасно на сцені; майже тисяча ексклюзивних костюмів; автентичні музичні інструменти, що виготовлені на спеціальне замовлення; унікальні сценічні декорації.

Генеральна директорка – художня керівниця Одеської опери Надія Бабіч розповідає: «Ми пройшли непростий шлях від ідеї до створення вистави, яка має стати символом ствердження національної гідності й стійкості, віри в Перемогу і важливості її наближення потужною силою мистецтва.

Робота над цим твором була випробуванням на міцність, витримку, чесність і щирість в мистецтві, втіленням віри в силу світла, добра, правди всього колективу нашого театру, і я вдячна кожному, хто доклав своє натхнення й талант у здійснення такої важливої для України і світу мистецької події!

Ми мріяли про те, щоб у репертуарі Одеської національної опери з’явилась унікальна вистава, яка стане новою віхою в історії українського театрально – оперного мистецтва, і поступово ця мрія «матеріалізувалась», стала реальністю, на жаль, реальністю мистецтва воєнного часу.

Як все починалось? Більше тридцяти років на сцені нашого театру йшла вистава «Катерина» Миколи Аркаса за однойменною поемою Тараса Шевченка. Повинна сказати, що вона полюбилася, але новий час і новий глядач викликали необхідність пошуку новітніх ідей та нових мистецьких технологій їх втілення. Отже, я звернулась до сучасного українського композитора Олександа Родіна (автора музики і лібрето) з проханням, взявши за основу класичний й улюблений твір – поему «Катерина» Кобзаря, «розповісти» мовою митця XXI століття історію про кохання і зраду, вічні людські цінності.

І сталося неймовірне – геній Кобзаря надихнув митця, став творчим імпульсом для композитора у створенні масштабного мистецького твору за мотивами класичної поеми, в якому знайшли втілення обряди й традиції, глибинні сенси і національні культурні коди, життя душі  українського народу. Створення картини українського світу і світогляду згуртувало митців, які народжували нову «Катерину» часів війни!

Потужна творча група постановників – диригент В’ячеслав Чернухо – Воліч, режисерка Оксана Тараненко, хормейстер Валерій Регрут, художник Ігор Анісенко, балетмейстер Ігор Скляренко, автор відеоконцепції Дмитро Ципердюк,  неперевершені майстри-віртуози виробничих майстерень театру, увесь колектив наполегливо наближали  прем’єру!

Нехай ця подія стане символом нашої Перемоги й прикладом єдності і незламності духу української нації. Слава Україні!» 

Автор музики і лібрето – випускник Одеської музичної академії, композитор, музика якого лунає на відомих сценах світу Олександр Родін зазначив: «Опера «Катерина» – це моя данина та мій низький уклін генію української літератури Тарасу Шевченку. Це моя жага повернути оперному жанрові його законне право на красу та мелодійність та вкласти в цю мелодійність всю магію української пісні». Його твір – це подорож всіма знаковими українськими святами, обрядами, традиціями, на тлі яких розгортаються історії життя героїв поеми Тараса Шевченка.

Для диригента-постановника опери, головного диригента театру В’ячеслава Чернухо-Воліча існує абсолютна аксіома: глядачу, який виходить після перегляду вистави, має запам’ятатися хоча б один музичний мотив: «Я впевнений, що після прем’єри «Катерини» таких мелодій буде лунати в пам’яті глядача багато. Знайомство з неоромантичною партитурою Родіна надихнуло мене і всіх артистів, які з захопленням розучують партії, бо музика надзвичайно виразна, мелодійна, натхненна й зворушлива. Ця опера про любов, а любов – це життя».

Цією виставою Одеська опера змінить підсвідомо усталену традицію інтерпретації українських музичних творів на сучасній оперно – балетній сцені.  «Зараз, коли відбуваються бойові дії і Україна виборює свою свободу, коли актуалізується питання самоідентичності – хто ми, чим ми відрізняємось від інших, які сенси ми пропонуємо світові? – відповіді потрібно шукати у класиків, саме у таких, як Тарас Шевченко – вони завжди на часі» – впевнена режисерка-постановниця Оксана Тараненко.

Художник-постановник вистави Ігор Анісенко: «Вважаю, що зараз така постановка є актуальною, як ніколи, тому ми наполегливо працюємо над нею. І прем’єра, незважаючи на війну, обов’язково відбудеться. Композитор, автор лібрето Олександр Родін розширив сюжет поеми Шевченка, включивши до партитури опери тему обрядових свят.Виходячи з цього знайшлося сценографічне рішення вистави – поворотне коло з кільцем жорна, тобто люди приходять і йдуть, але щось вічне, непорушне як саме життя залишається. Це – основна ідея вистави і до певних часових рамок вона не прив’язана».

Хормейстер-постановник вистави, головний хормейстер театру Валерій Регрут зазначає, що: «Катерина» – це хорова опера, її фактура складна за гармонійною мовою, ритмом, палітрою тембрів. Величезна кількість сцен насичена обрядовими піснями, танцювальними жанровими епізодами, що створює колорит українських народних піснеспівів».

Важливу роль відведено і хореографії, над якою працює Олексій Скляренко. Саме його пластичне бачення допоможе створити відчуття того, що люди, так само як природа, є частиною одного світу.

Постановники:

Диригент-постановник – головний диригент театру

В’ячеслав Чернухо-Воліч

Режисерка-постановниця – Оксана Тараненко

Хормейстер-постановник – Валерій Регрут

Художник-постановник – Ігор Анісенко

Хореограф-постановник – Олексій Скляренко

Автор і художник візуальної концепції декорації – Дмитро Ципердюк

Художник з освітлення – Максим Дєдов

Отже, 17 та 18 вересня, з першими прем’єрними показами опери Олександра Родіна «Катерина», розпочнеться новий відлік в історії української опери. «Катерина» – унікальне мистецьке явище, створене сучасниками для сучасників: вражаюча музика, яка зуміла вмістити в собі мотиви майже з усіх регіонів України, масштабні декорації, автентичні костюми, символізм, переміщення у часі, традиції та обряди, містику, сучасні візуальні рішення.