Головна TV

Ознаки пасивної агресії та методи боротьби з нею

Кадр із фільму "Управління гнівом"

Постійна експертка програми “Ранок Вдома”, яка виходить щодня о 7:30 на каналі “Дім”, психологиня Наталя Підлісна розповіла, що таке пасивна агресія, чому в людей виникає пасивно-агресивна поведінка та дала поради, як поводитися із пасивним агресором.

Наталя Підлісна пояснює: пасивна агресія — це схильність до не прямого вираження ворожості за допомогою образ, похмурої поведінки, відмови виконати прохання, впертості. Таку поведінку називають токсичною, особливо в європейській культурі.

“Пасивна агресія створює багато прихованої напруги, яку важко подолати. За суттю — це “холодна війна”, під час якої неможливо обговорити умови перемир’я, бо формально немає ніякої війни. Немає відкритої агресії”, – коментує психологиня в ефірі каналу “Дім”.

Така поведінка переноситься з дитинства, адже нерідко батьки забороняють дітям проявляти агресію, виражати гнів.

У дорослому віці можна побачити пасивну агресію у робочих відносинах. Людина не може висловити претензії начальнику, починає саботувати роботу або вперто поводитись. Пасивний агресор дуже часто залишає роботу невиконаною або не доводить справу до кінця, спізнюється, саботує. Він може образити колег або зробити неприємний комплімент.

“Звісно, таке буває і в особистих стосунках. Коли ця маленька дитина вже виросла, у неї є партнер — авторитарна фігура, яка теж щось забороняє, то вона буде проявляти агресію, – розповідає Наталя Підлісна. – Пасивна агресія – це часто маніпуляція. Тобто людина може свідомо проявляти агресію, а може — несвідомо. Пасивні агресори взагалі не можуть вам відмовити, вони ніколи не йдуть на конфлікт відкрито. Якщо їм щось не подобаються, то вони у цьому ніколи не зізнаються. Пасивний агресор буде погоджуватися з вами, але робитиме все навпаки. Тобто буде залишати вам приховані знаки”.

Експертка програми “Ранок Вдома” дала поради, як навчитися співіснувати з пасивним агресором:

Перше – пасивному агресору треба вчитися відкрито висловлювати своє невдоволення. Також агресор повинен навчитися слухати людину, якій він висловлює невдоволення;
Друге – оточенню треба правильно поводитися під час спілкування з пасивним агресором. Для початку визначитися, чи варто взагалі продовжувати відносини.

“Якщо вам доводиться працювати з пасивним агресором, то позначте червоні лінії. Тобто скажіть агресору, що для вас прийнятно, а що – занадто. При цьому приготуйтеся до конфронтації. Дорікати людині за пасивну агресію — марно. Вам не вдасться викликати її на прямий конфлікт. Тому у спілкуванні з пасивним агресором треба бути прямолінійним і наполегливим. Якщо ви не маєте наміру спілкуватися, то скажіть це чітко, без емоцій, з фактами, і повторіть це пасивному агресору кілька разів”, – радить Наталя Підлісна.

 Дивіться “Ранок Вдома” на каналі “Дім” з понеділка по п’ятницю з  07:30 до 09:30, у суботу та неділю з 07:00 до 11:00, а також на YouTube-каналі проєкту.