Один з найбільш популярних за історію “Євробачення” шведський гурт АBBА цього року відзначає 50 років з випуску пісні Waterloo, з якою взяв участь у Melodifestivalen 1974 року. Згодом композиція привела їх до перемоги на “Євробаченні”, що відбулося 6 квітня 1974 року в The Dome у Брайтоні. Легендарна пісня посіла перше місце в хіт-парадах всієї Європи і навіть потрапила в першу десятку музичних творів у США.
Міря Онищенко розповідає про культовий гурт, що увійшов до золотого фонду світової попмузики.
Попгурт ABBA під час промоції пісні Waterloo. Фото PA Images через Getty Images
“Євробачення”: повернутися у минуле на 50 років
АBBА — шведський попгурт, що став одним із найбільш комерційно успішних за всю історію сучасної музики. Багато років їхні пісні очолювали топ усіх європейських чартів. У фіналі “Євробачення” гурт ABBA виграв, набравши 24 бали. Розрив був суттєвим: на друге місце вийшла пісня із 18 балами.
Тоді багато хто думав, що переможе Олівія Ньютон-Джон, яка представляла Великобританію. Треку Long Live Love пророчили третю перемогу, проте на той момент ще маловідомий попгурт зі Швеції випередив усіх.
Музичне протистояння між артистами було запеклим.
Того дня у фіналі Велика Британія поставила Швеції “нуль балів”, що спонукало Б’єрна Ульвеуса, учасника гурту ABBA, висловитися про те, британці бачать у шведському гурті потенційну загрозу:
“Це, безумовно, могло бути так, — сказав він кореспонденту BBC Коліну Патерсону в ефірі BBC Breakfast, — трохи дивно, що Велика Британія дала нам нуль балів, ніби вони намагалися усіх перехитрити. Британці також були першими, хто обійняв нас після перемоги, дуже ймовірно, що журі могло бути настільки ж хитрим.”
“За одну ніч ми пройшли шлях від маловідомого шведського гурту до світової слави, це нереально!”, — підсумував він.
Конкурсна пісня принесла ABBA світову славу та визнання.
Учасники попгурту ABBA вітають одне одного в Брайтоні після перемоги на пісенному конкурсі “Євробачення”. Photo by PA Images via Getty Images
Історія гурту
У червні 1966 року Б’єрн Ульвеус, учасник популярного фольклорного гурту Hootenanny Singers, зустрів Бенні Андерссона, який грав на клавішних у найбільшому шведському попгурті 1960-х років The Hep Stars.
Свою першу спільну пісню вони написали вже через кілька тижнів, потім об’єднались. На той час Hootenanny Singers існували лише в студії звукозапису, а Бенні покинув The Hep Stars. Hootenanny Singers випускали свою музику на лейблі Polar Music, що належав Стіґу Андерсону, який згодом став менеджером АBBА та писав тексти до багатьох хітів гурту протягом перших років їхньої кар’єри.
Навесні 1969 року Б’єрн і Бенні зустріли Аґнету Фельтскоґ та Анні-Фрід Лінґстад, також відому як Фріда. Вони стали їхніми партнерками у житті та на сцені.
У 1970 році привабливе звучання їхніх чотирьох голосів разом наштовхнуло їх на ідею створити кабаре Festfolk, яке мало подвійне значення — “заручені пари” та “тусовщики”, однак ця спроба створити гурт не здобула успіху.
Навесні 1972 року АBBА записали пісню People Need Love, яка одразу стала хітом у Швеції. На той час вони називали себе Б’єрн і Бенні, Аґнета і Анні-Фрід.
Натхненні цим успіхом, у 1973 році вони взяли участь у Melodifestivalen, шведському відборі на “Євробачення”, з піснею Ring Ring та посіли третє місце. Сингл та однойменний альбом також стали найпопулярнішими хітами року у Швеції та інших європейських країнах, змагаючись за найвищі позиції в хіт-парадах.
У 1974 році вони знов взяли участь у Melodifestivalen і цього разу перемогли. Але перемогли не лише на національному відборі, але й на конкурсі, змагаючись серед найкращих пісень.
Waterloo та життя після
Пісня була написана 17 грудня 1973 і випущена 4 березня 1974.
У пісні Waterloo описується почуття жінки, яка “капітулює” перед чоловіком і обіцяє завжди любити його, використовуючи метафору про поразку Наполеона у битві при Ватерлоо.
Критик Джо Куїнан вважав, що якби гурт продовжив записувати пісні на кшталт Waterloo, сьогодні артисти могти б бути “більш шанованими, ніж Патті Сміт, Нік Дрейк і Морріссі в одній особі”.
Британський журналіст коментував: “При уважному вивченні текстів пісень виявляється вправне розуміння гуртом нюансів європейської геополітики XIX століття. Можливо, це пов’язано з тим, що Ульвеус починав свою кар’єру в скіфському гурті під назвою Hootenanny Singers, а шведські фольклористи знають європейську історію зсередини. Наприклад, він майже напевно знав, що художники завжди зображували Наполеона з однією рукою, засунутою в піджак, не тому, що у нього була виразка, а тому, що художники ненавидять малювати руки, і це зменшувало обсяг роботи на 50 %” .
Після тріумфу пісні Waterloo на “Євробаченні” у 1974 році учасники отримали світове визнання. Але це також наклало відбиток на подальшій творчості.
ABBA позує, тримаючи срібні диски як відзнаки продажу 25 000 альбомів Waterloo в Данії. Зліва направо: Б’єрн Ульвеус, Аґнета Фальтскоґ, менеджер Стіккан Андерсон, Анні-Фрід Лінґстад, Бенні Андерссон і Курт Міккельсен, 1974 рік, Копенгаген, Данія. Фото: Jorgen Angel/Redferns
Наступну пісню гурт зміг записати більше ніж через рік. Через 18 місяців після перемоги вони знов підкорили світові чарти — того разу це була пісня SOS, що увійшла до третього альбому ABBA. Інший культовий трек — Mamma Mia — повернув гурт на перше місце британського хіт-параду. Вони перебували на вищій сходинці дев’ять разів між 1974 і 1980 роками.
У 1976 році ABBA остаточно зарекомендувала себе як один із найпопулярніших гуртів у світі. Різноманітні збірки хітів, що підкорили світ у цей період, під назвою Greatest Hits або The Best Of ABBA, стали світовими блокбастерами. Класичні сингли, такі як Fernando і Dancing Queen, також очолили хіт-паради по всьому світу.
Наприкінці 1976 року вийшов четвертий альбом ABBA — Arriva. Він увірвався в чарти з хітами Money, Money, Money та Knowing Me, Knowing You. Після цього з січня по березень 1977 року відбувся концертний тур Європою та Австралією. Тур мав великий успіх, всюди гурт збирав повні зали. Коли він дійшов до Австралії, розпочалася робота над повнометражним фільмом ABBA — The Movie. Прем’єра відбулася в грудні 1977 року та збіглася з виходом альбому ABBA The Album, який містив хіти The Name Of The Game і Take A Chance On Me.
У квітні 1979 року вийшов шостий альбом ABBA — Voulez-Vous.
Того року Б’єрн і Аґнета оголосили про своє розлучення. Це зруйнувало імідж гурту як двох щасливих пар, що створюють музику. Остаточний “удар по репутації” нанесено в 1981 році, коли Бенні та Фріда оголосили про розірвання стосунків. Тоді це не завадило четвірці продовжувати працювати разом. І наприкінці року вийшов восьмий альбом ABBA The Visitors, найбільшим хітом якого стала пісня One Of Us.
Далі було турне до Японії та запис наступного альбому ABBA Super Trouper.
Вже протягом 1982 року енергія гурту поступово вичерпувалася: Б’єрн і Бенні зосередилися на написанні мюзиклу “Шахи”, а Аґнета і Фріда відроджували свої сольні кар’єри. Єдиним лонґплеєм ABBA цього року став компілятивний подвійний альбом їхніх синглів під назвою The Singles — The First Ten Years, що мав дві нові пісні.
Наприкінці 1982 року ABBA вирішили зробити перерву.
Гурт ABBA. Фото: Olle Lindeborg/AFP via Getty Images
Mamma Mia! та мультивсесвіт ABBA
У 1999 році в Лондоні відбулася прем’єра надзвичайно успішного мюзиклу Mamma Mia!, заснованого на піснях гурту ABBA. Через два роки мюзикл почав іти на Бродвеї і швидко поширився по всьому світу. На сьогоднішній день його побачили понад 60 мільйонів людей у більш ніж 440 містах.
У лютому 2005 року прем’єру у Швеції відвідали Аґнета, Б’єрн, Бенні та Фріда.
Надзвичайно успішна кіноверсія Mamma Mia! вийшла на екрани в липні 2008 року. Прем’єру фільму в Стокгольмі також відвідали всі чотири учасники ABBA.
У 2010 році в Лондоні відбулося відкриття ABBAWORLD — офіційної гастрольної виставки та інтерактивної програми. Проєкт підтримали колишні учасники гурту, які також дали свої речі й особисті відеоінтерв’ю. Зрештою виставка знайшла постійний дім у Музеї ABBA у Стокгольмі, який відкрився в травні 2013 року.
У січні 2016 року в Стокгольмі відкрився концепт вечірнього шоу під назвою Mamma Mia!, там були всі учасники ABBA. Це посприяло резонансним заголовкам, адже вони вирішили ненадовго стати разом і помахати рукою глядачам. Це була перша за 30 років можливість зафіксувати чотирьох учасників гурту разом на одній фотографії.
У 2018 році вийшов сиквел фільму Мамма Міа! — Here We Go Again, він дозволив акторам оригінального складу повторити свої ролі, а в епізодичній ролі з’явилася Шер.
Загалом пісні гурту звучать у більш ніж 40 фільмах, серед них:
“Хлопець і дівчина”, 1975 рік;
“Відчайдушні шахраї”, 1988 рік;
“Подруги президента”, 1999 рік;
“Міс Конгеніальність”, 2000 рік;
“Агент Джонні Інгліш”, 2003 рік;
“Мамма Міа!”, 2008 рік;
“Ніч у музеї: Секрет гробниці”, 2014 рік;
“Жадібність”, 2019 рік;
“А потім ми танцювали”, 2019 рік;
“Пісенний конкурс Євробачення: Історія гурту Fire Saga”, 2020 рік;
“Острів Бергмана”, 2021 рік;
“Тор: Любов і Грім”, 2022 рік;
“Наступний гол — переможний”, 2023 рік (у трейлері).
Про вклад в музику
23 березня 2021 року ABBA оголосили лауреатами премії уряду Швеції за експорт музики 2021 року.
5 листопада 2021 року вийшов дев’ятий студійний альбом ABBA Voyage — перший альбом гурту за майже 40 років.
27 травня 2022 року в Лондоні відкрилася арена ABBA Voyage Arena. Аґнета, Б’єрн, Бенні та Анні-Фрід за підтримки найкращих музикантів сучасності створили концерт, виступивши для своїх шанувальників у найкращому вигляді — як цифрові версії самих себе.
За даними Celebrity Net Worth, загальний статок ABBA оцінюють у понад 1,1 мільярда доларів, а кожен учасник гурту має від 200 до 300 мільйонів доларів.
ABBA: що відбувається з учасниками гурту тепер
Наразі кожен з учасників живе своїм життям. У 2023 році Аґнета Фельтскоґ відновила сольну кар’єру треком Where Do We Go From Here?.
Бенні виступає з групою Benny Andersson’s Orkester. Б’єрн ставить мюзикли, він також брав участь у постанові мюзиклу Mamma Mia.
Лінґстад “присвячує себе благодійності”.
На чутки про ймовірний виступ гурту на “Євробаченні 2024”, яке цьогоріч відбудеться у Швеції, Б’єрн Ульвеус і Бенні Андерссон заявили, що ні за що не з’являться разом на сцені.
Головне зображення: Шведський гурт ABBA виступає на пісенному конкурсі “Євробачення”, 1974 рік, Брайтон, та здобуває перемогу. Фото: Olle Lindeborg/AFP via Getty Images