Головна TV

Погіршення пам’яті під час війни: як впоратися з проблемою

У час війни українці переживають надмірний стрес та витрачають багато енергії на обробку інформації. Як наслідок – погіршується пам’ять, сон та продуктивність праці. У програмі “Ранок Вдома”, яка виходить щодня о 7:00 на каналі “Дом”, із ведучими Лілією Ребрик і Костянтином Октябрським психологиня Наталя Підлісна розповіла, що робити для покращення пам’яті та як на це впливають навколишні чинники.

Експертка телеканалу “Дом” зазначає – люди, які працюють в інтелектуальній сфері все частіше скаржаться на погіршення пам’яті.

“Нещодавно на Всесвітньому конгресі психіатрів у Будапешті розповідали, що це не лише українська проблема. Таке зустрічається у країнах де тривають війни. Про це свідчать дослідження, оприлюднені на конгресі. Порушення пам’яті частіше зустрічається у людей старше 40 років, але під час війни може зустрічатися і в молодому віці. Навіть діти війни гірше запам’ятовують все, що їм дають на уроках. Лікарі, і пацієнти дуже стурбовані тим, що зниження пам’яті можуть свідчити про деменцію, що розвивається. Однак у більшості випадків зниження пам’яті це не деменція, а стресовий розлад”, – коментує психологиня Наталя Підлісна в програмі “Ранок Вдома”.

Справа у тому, що при стресі в організмі спостерігається дуже високий рівень кортизолу. Тривожність теж впливає на мозок.

“Обидва стани не дають організму витрачати енергію на концентрацію, увага погіршується, і пам’ять від того стає гіршою. Безсоння – це перший крок до погіршення пам’яті. Без сну накопичуються токсичні білки в мозку. Ще одна з причин – зловживання алкоголем. З розладами, що виникають на тлі споживання алкоголю пов’язане зростання рівня кортизолу і поганий сон. Це замкнене коло. Ще брак енергії, від чого страждає мозок. Людям треба швидко обробляти багато інформації, а все це потребує енергії”, – пояснює експертка.

Щоб позбутися проблеми психологиня радить:

  • проговорювати собі перед сном плани на завтра, підбивати підсумки дня. Адже в цей час ми можемо сконцентруватись;
  • займатися аеробікою чи елементарною зарядкою. Тобто давати якомога більше кисню тілу і мозку. Провітрювати приміщення, навіть якщо дуже холодно;
  • спати не менше 7-ми годин.

“Можна також повторювати вголос все, що ви хочете запам’ятати. От, наприклад, мені треба зробити три справи: знайти голку, вимкнути чайник і знайти шкарпетки. Ще є класна вправа. Під час розмови, телефоном водити очима вверх, вниз, вліво, вправо. Це допомагає зосередитися, ввімкнути ваш мозок і запам’ятати важливу інформацію. Ще рекомендую всім вчити будь-яку іноземну мову. Навіть якщо ви не плануєте переїзд і життя в іншій країні, просто читайте цією мовою, слухайте щось і повторюйте це вголос, або про себе. Це покращує пам’ять”, – радить Наталя Підлісна.

Дивіться “Ранок Вдома” на каналі “Дом” з понеділка по п’ятницю з  07:00 до 09:30, у суботу та неділю з 07:00 до 11:00, а також на YouTube-каналі проєкту.

Сайт TV-Парк існує завдяки Вашій фінансовій підтримці. Дякуємо за допомогу! Допомога редакції