Головна TV

ПОКРОКОВІ ПОРАДИ, ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ У СТРЕСОВІЙ СИТУАЦІЇ

Психологиня Наталя Підлісна в ефірі програми “Ранок Вдома”, яка виходить щодня о 7:00 на каналі “Дом”, дала чіткі та прості поради, як повернути людину, щойно пережившу сильний стрес, до нормального стану.

Українці по-різному відчувають життя в умовах повномасштабної війни, а ті, хто бодай раз чули чи бачили вибухи добре знають, що таке стресова ситуація.

“Коли на людину впливає щось шокуюче, травмуюче, то вона перебуває в дисбалансі не може зосередитись, не може щось запам’ятати. Вона може мовчати, або бігти кудись, коли треба ховатися, або навпаки — коли треба бігти, вона ховається. І поведінка такої людини не повинна лякати насамперед вас. Її стан, вчинки — це нормальна реакція на травмуючі події. А ви можете допомогти!” коментує психологиня Наталя Підлісна в ефірі програми “Ранок Вдома”.
Кризовому консультуванню вчать не тільки психологів і лікарів, а і парамедиків, пожежників. Тому слід негайно викликати лікарів або службу ДСНС і до їхнього прибуття залишатися з потерпілим.
Якщо ви відчуваєте в собі сили допомогти, психологиня радить зробити п’ять простих кроків:

  • Перший крок: підійти до людини й спробувати встановити з нею зоровий і аудіальний контакт. Запитайте в неї, чи чує і чи бачить вона вас. І якщо вона ствердно відповідає, спробуйте зробити разом дихальну практику повільний вдих і видих. Тобто ваша задача номер 1 встановити контакт.
  • Другий крок: важливо відновити орієнтацію. Запитайте в людини, чи вона розуміє, де знаходиться, що відбулося від минулого до теперішнього часу. Якщо чіткої відповіді немає допоможіть прокласти ланцюжок подій.
  • Третій крок: допомогти людині повірити у власну компетентність. Для цього слід дати якесь просте завдання, наприклад, одягнути куртку чи зібрати речі в сумку. Людина повинна розуміти, що має самоконтроль.
  • Четвертий крок дати виговоритися. При цьому важливо уважно слухати і висловлювати розуміння.
  • І останній п’ятий крок запевнити людину, що до приїзду допомоги, ви залишитеся з нею. Якщо вам треба піти слід знайти когось, хто може залишитися замість вас.

Дивіться оновлений “Ранок Вдома” на каналі “Дом” з понеділка до п’ятниці з  07:00 до 09:30, у суботу та неділю з 07:00 до 11:00, а також на YouTube-каналі проєкту.