Головна Культура

Покровитель і чудотворець: хто такий святий Миколай та яка традиція свята

Цьогоріч Україна вперше відзначає День святого Миколая 6 грудня разом із християнами західного обряду, за григоріанським календарем. А проте, в тимчасово окупованому Старобільську Луганської області окупанти скасували святкування Дня святого Миколая у закладах освіти, вважаючи його суто українським святом. Чи так це насправді? Як в Україні відзначають цей день і звідки взагалі з’явилася традиція залишати подарунки під подушкою?

Суспільне Культура розбирається, хто такий святий Миколай, якими легендами оповите його життя, які традиції існують на свято та як його відзначали і відзначають в Україні.

Чому Миколай — святий

День святого Миколая відзначають 6 грудня за григоріанським календарем, на який Україна перейшла у 2023 році, і 19 грудня за юліанським. Святий Миколай у сучасній культурі став святковим персонажем, добрим чарівником, якого ототожнюють з образом християнського святого Миколая Чудотворця.

За історичними переказами, Миколай Мирлікійський народився між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Був єпископом, здійснив паломництво до Єгипту та Святої Землі, зазнав гонінь і був ув’язнений римським імператором, згодом звільнений, коли до влади прийшов інший імператор. Перші згадки про вшанування Миколая датуються VI століттям, коли італійські купці перевезли тіло святого з Мири до Барі в Італії, де його мощі зберігаються дотепер.

На основі історії єпископа Миколая Мирлікійського в багатьох європейських країнах було створено образ Святого Миколая, що приносить дітям подарунки. В англомовних країнах, зокрема у США, використовують ім’я Санта Клаус; він приносить дарунки на Різдво.

Святий Миколай на полотні художника Ярослава Чермака, образ Миколая в Україні та у світовій масовій культурі. Фото: President.gov.ua та Jonathan Meath

Легенди про святого Миколая

Святого Миколая вважають покровителем дітей, мандрівників, пекарів, моряків. Ось кілька легенд про його життя: він народився в заможній і набожній родині, а коли виріс, то став аскетом і роздавав весь свій спадок нужденним, приносячи час від часу до будинків бідняків їжу, теплі речі та іграшки.

Популярною є історія про те, як Миколай вирішив допомогти трьом сестрам, з якими через бідність ніхто не хотів брати шлюб. Святий підкинув їм вночі невеликі мішечки з золотом, які впали у шкарпетки, що сушилися біля каміна. Свою допомогу Миколай завжди надавав таємно, залишаючись непоміченим.

За переказами він також робив чудеса — зцілював хворих, визволяв полонених, рятував невинних від смертної кари, допомагав бідним на суші та в морі, а після його смерті мощі святого зцілювали хворих. Саме тому церква канонізувала Миколая, люди ж стали шанувати його як заступника та покровителя.

Сцена з життя святого: Миколай вкидає золото в кімнату трьох бідних дів. Картина Джентіле да Фабріано. XV століття.

Традиції на День святого Миколая

Напередодні Дня святого Миколая діти пишуть йому листи зі своїми мріями і побажаннями щодо подарунків, а також розповідають про себе. Ці послання залишають під ялинкою або відправляють поштою — до прикладу, цьогоріч “Укрпошта” за традицією відкрила поштову резиденцію святого Миколая, куди українські діти можуть надсилати свої листи з бажаннями. На своє послання вони отримають відповідь від чарівника.

Святий Миколай залишає свій дарунок під подушкою або у шкарпетці. Для чемних дітей це іграшки або солодощі, а для неслухняних — різочка, яка слугує своєрідним попередженням, що час задуматися над своєю поведінкою.

Святий Миколай в Україні

У Радянському Союзі образ святого Миколая заступив Дід Мороз, який, відповідно до антирелігійної політики очільників компартії, мав стерти образ християнського Миколая.

Після того як Україна здобула незалежність, святий Миколай, традиційна фігура українських зимових свят, став поступово повертатися в масову культуру. Цікаво, що згідно з опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”, яке вони провели на початку 2021 року, у святого Миколая вірили 62 % українців, 35 % — не вірили. Однак у Діда Мороза вірив лише 31 % респондентів, а не вірили — 65 %.

Свято Миколая у львівському садку, 1938 рік. Фото: Локальна історія

Традиційно, український святий Миколай тримає в руці посох, а одягнений в ризу із золотим оздобленням та корону, яка відтворює вбрання священника. Зараз образ чарівника продовжує еволюціонувати — дедалі частіше українського Миколая можна побачити у вишиванці або з вишитими елементами одягу, а замість янголів і чортиків його можуть супроводжувати ельфи.

Поштова марка “Святий Миколай захищає Миколаїв” авторства Юрія Журавля. Фото: Facebook/Журавель Юрій Zhuravel Yuriy

Різдвяна ялинка на Софійській площі, яка вважається головною ялинкою України, традиційно запалюється в День святого Миколая — цьогоріч 6 грудня, до 2023 року це було 19 грудня. Також цьогоріч день Миколая уперше святкуватимуть разом із Днем Збройних сил України, який відзначають уже понад три десятиліття.