Головна Кіно

“Порцелянова війна”: чи отримає стрічка про життя українських митців під час війни “Оскар”

Стрічка “Порцелянова війна” режисерів Брендана Белломо та Слави Леонтьєва цьогоріч номінована на “Оскар” у категорії “Найкращий документальний фільм”. Суспільне Культура розповідає все, що варто знати про фільм, який претендує на одну з головних світових кінонагород.

Про що фільм “Порцелянова війна” та як він з’явився

Фільм розповідає історію трьох українських художників: Слави Леонтьєва, його дружини Ані Стасенко та їхнього друга Андрія Стефанова. Вони залишалися у Харкові, що з першого дня повномасштабного вторгнення опинився під постійними ракетними обстрілами.

Стрічка показує життя митців, які залишаються в місті, борються з ворогом не тільки зброєю, але й через мистецтво, створюючи порцелянові вироби та прикрашаючи ними зруйновані будинки.

До створення стрічки “Порцелянова війна” режисер Слава Леонтьєв та оператор Андрій Стефанів (які також є одними з головних героїв фільму) ніколи не займалися кіно. За словами Слави Леонтьєва, першим відео у житті, яке зняв Андрій Стефанів як оператор стали кадри, якими відкривається “Порцелянова війна” — епізоди на природі, наповнені світлом та зеленню.

“Єдине запитання, яке було — хто буде знімати нас, коли обидва в кадрі. І я сказав, що, може, там когось до нас прислати, зв’язати з якимись операторами, які перебувають у Харкові наразі. Я сказав: будь ласка, якщо ви вважаєте, що вас влаштує моя зйомка, то мій товариш в усьому, Андрій Стефанов, може це зробити. Брендан запитав: а чи знімав він колись? Ні, ніколи, але ось його живопис. І Брендан сказав: окей, він впорається. Отак ми почали робити”, — говорить Леонтьєв в інтерв’ю.

Аніела Сідорська, яка є однією з трьох сценаристок фільму, пояснювала, що співпрацю з художниками планували ще до повномасштабного вторгнення, але з її початком вирішили розповідати іншу історію.

Про художника Славу Леонтьєва

Слава Леонтьєв (Леонтьєв Станіслав Вікторович, також трапляється Вячеслав) — український художник-графік, який працює у порцеляні, режисер і колишній військовослужбовець ЗСУ.

Він народився 20 червня 1967 року в Харкові в сім’ї біологів, навчався у Харківському художньо-промисловому інституті.

Разом із дружиною мисткинею Анною Стасенко створює порцелянові скульптури у стилі, який вони називають “пластика з точки зору графіка”. Їхні роботи поєднують складні форми, фантастичних персонажів та тонку деталізацію, а тематика творчості охоплює сюжети, натхненні природою, міфологією, фольклором і повсякденням.

Після анексії Криму повернувся до Харкова, а з початком повномасштабного вторгнення у 2022 році долучився до війська.

У 2023 році після звільнення з лав ЗСУ продовжив навчати стрільби на волонтерських засадах.

Слава Леонтьєв. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Метафора порцеляни

Герой Слави промовляє головну тезу стрічки про те, що “Україна — як порцеляна, яку легко розбити та неможливо знищити”, чим обрамляє весь наратив у красиву акуратну форму.

“Абсолютно зрозуміло, що над кожним з нас (художників), хто робить щось у мистецтві зараз у цій країні, хтось тримає парасольку”, — каже у фільмі мисткиня Аня.

“Ми боремося за те, щоб наша культура, мистецтво та Україна продовжували існувати. Це саме те, що я люблю в Україні — ви можете нас зламати, але не можете нас знищити”, — зазначив у коментарі для видання Deadline Слава Леонтьєв.


Кадр з фільму “Порцелянова війна”. AIFF

Критика та відгуки медіа

“«Порцелянова війна» дає глядачам можливість зазирнути глибше, безпосередньо, у дії військових: у фільмі є документальні кадри, де побратими Слави воюють під Бахмутом і намагаються евакуюватися звідти. Такі кадри важливі як для іноземної, так і для української публіки, бо вони не тільки глибше розповідають про війну, а й максимально стирають межу між глядачами та військовими”, — пише кінооглядачка Суспільне Культура Альона Шилова.

“Порцелянова війна” — один з найкращих документальних фільмів 2024 року за версією Deadline.

А видання Variety вважає, що саме “Порцелянова війна” має отримати “Оскар” як найкращий документальний фільм.

Про світову прем’єру та нагороди

Прем’єра стрічки відбулася на Міжнародному фестивалі незалежного кіно Санденс у січні 2024 року, де він отримав гран-прі конкурсу документальних фільмів.

Фільм здобув понад 50 нагород, зокрема гран-прі “Санденсу” та номінацію на “Оскар”.

“Порцелянова війна”: де дивитися в Україні

Стрічку “Порцелянова війна” можна буде подивитися в українських кінотеатрах з 6 березня.