Під час війни, у полоні стресу ми часто забуваємо приділяти час собі, своїм потребам та бажанням. Завжди потрібно пам’ятати, що наші сили обмежені та поповнювати власні ресурси. У програмі “Ранок Вдома” на каналі “Дім” із ведучими Лілією Ребрик і Костянтином Октябрським, психотерапевт Антон Семенов дав поради, як впоратися з невизначеністю, знайти час для себе, та залишатися у ресурсі.
Психотерапевт Антон Семенов зауважує – якщо людям вдається пам’ятати про те, що їхні сили обмежені, що їм складно підлаштовуватися і справлятися – треба вчитися мистецтву маленьких кроків: “Треба концентруватися на маленьких справах. Це стосується вміння піклуватися про себе. Наприклад, важливо стежити за власним порядком денним і піклування про себе. За першої можливості треба повертатися до звичних справ, таких, які приносять задоволення. Має бути концентрація на обов’язках, але в маленьких кроках. Робити те, що ти можеш робити саме зараз”.
Ці кроки треба зробити традицією – повсякденними звичками. Адже, як тільки людина повертає традиції – це допомагає їй залишатися у нормі. “Секрет у тому, що це має бути дуже маленька справа. Коли ми виснажені, наш поріг стресостійкості знижується. Людина думає, що треба зробити щось масштабне, але це працює навпаки. Маленькі справи — це наш порятунок”, – коментує експерт.
Звісно, щоб щось робити, треба мати мотив, енергію і бажання. Саме тому, ці маленькі кроки треба сприймати, як обов’язки. Це дає сенс.
“Це відповідальність. Зараз, під час війни, багатьох мотивує власна справа, та робота, яка докладає зусиль для перемоги. Це, по-перше. По-друге, це те, що я роблю для себе. Це такі собі пігулки. Їх дві: власна мрія та особисті свята. Тобто щось таке, що вам важливе”, – пояснює Антон Семенов.
При цьому, мрія – це просто мрія, велика ціль — це місія людини. Мрія дає спрямованість у майбутнє, щоб не концентруватися тільки на негативі, тільки на тому, що є тут і зараз. Другою “пігулкою” психологи називають особисті свята — день народження, Різдво, День Святого Валентина, Пасха або просто якась пам’ятна дата. Їх треба святкувати, адже це надихає. Це ті дати, які дуже важливі для людини і цю радість вона хоче розділити з близькими.