Головна TV

Претензії руйнують стосунки, амбіції – створюють їх: психотерапевт розповів про екологічні суперечки та непрохану критику

За час повномасштабного вторгнення рівень стресу серед українців лише зростає. У результаті в суспільстві все частіше спалахують суперечки. У програмі “Ранок Вдома”, яка виходить в ефірі каналу “Дім”, психотерапевт Антон Семенов пояснив, чому важливо уникати непроханих порад і як відрізнити претензії від амбіцій.

Війна триває, стрес і втома накопичуються, а тому серед українців дедалі частіше спалахують суперечки. Кожен вважає свою думку правильною і тримається її.

“Зараз порозумітися складно, тому що критика нікому не подобається. Вона створює напругу. Цього ніяк не уникнути. Добре, якщо проблеми не замовчуються, а розв’язуються. У комунікації треба чітко розрізняти амбіції і претензії. Претензії руйнують стосунки, а амбіції їх створюють. Те й інше виникає, коли людина не задоволена тим, що має”, – коментує психотерапевт Антон Семенов.

Експерт зауважує – іноді людині краще зупинитися і насолодитися моментом, коли все добре. Втім, у житті виникають зміни, а бути задоволеним можна тільки в тому випадку, якщо ігнорувати ці зміни в реальності:

“У нас змін стільки, що зараз їх просто неможливо ігнорувати. Намагатися щось змінити – це добре. Втім, перекидати все на іншу людину зі звинуваченнями – це претензія. Натомість можна брати на себе певну відповідальність. Це амбіція”.

Крім того, психотерапевт пояснив – людина не може давати конструктивну пропозицію тим, хто обізнаніший за неї. Наприклад, головнокомандувачу чи президенту. Натомість, може відповідати за себе.

А підготуватися до того, щоб замість претензій висловити амбіції, можна так:

– по-перше, треба зрозуміти, що саме вам не подобається. В ідеалі це треба проговорити або навіть написати;
– по-друге, озвучити свої пропозиції. Зрозуміти, чи ви пропонуєте якийсь конструктив? Чи готові ви взяти на себе відповідальність? Чи готові брати якусь участь? Це важливо.

“Формула проста: “Що мені не подобається та що я готовий запропонувати?” Наголошу, що критика — це додаткова напруга. Зараз, коли всі виснажені, це може бути недоречним. Особливо, непрохана критика”, – зауважив експерт.