Головна TV

Про херсонця, якого російські кати засудили до 12 років за «міжнародний тероризм»

Щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці на телеканалі НТН виходить проект «Історії війни». Ведучий Андрій Данілевич продовжує розповідати пронизливі історії людей, які пройшли крізь пекло війни й понад усе прагнуть перемоги. У нових випусках – історія жителя Херсону, патріота України Павла Запорожця, якого 29 листопада 2023 року в Ростові-на-Дону незаконно засудили до 12 років позбавлення волі.

Коли російські війська ввірвалися в Херсон, Павло Запорожець добре розумів, чого варто чекати. На війну він пішов ще у 2014 році, повернувся додому у 2017-му. Боронив країну, бо, як чоловік і патріот, інакшого шляху не бачив. Уночі 9 травня 2022 року Павло раптово зник у районі вулиці Університетської в Херсоні. Цього ж дня співробітники ФСБ прийшли до його дружини додому, провели обшук і повідомили, що він затриманий за протидію спеціальній військовій операції. Пізніше Павло розповів адвокату, як його з мішком на голові та в кайданках привезли до військової комендатури, а потім кинули в підвал, де били і катували електричним струмом. При цьому підкладали на підпис різні документи…Через три місяці, у серпні 22-го, Павла таким же способом – у кайданках і з мішком на голові – доправили в Крим, помістили в сімферопольське СІЗО, де тортури продовжилися. Свідчити Павла примусили під тиском. А кінцеве обвинувачення в «міжнародному тероризмі» сфабрикували: чоловіка звинуватили в тому, що він закладав вибухівку на шляху слідування військового російського патруля. У своєму останньому слові на влаштованому проти нього в росії судилищі Павло сказав, що робив те, до чого його зобов’язує Конституція України – ухвалив рішення про захист своєї домівки та своєї Батьківщини. Чоловік опинився сам на сам із потужною політичною системою, яка розчавлює будь-яку свободу. Але, незважаючи ні на що, незаконний вирок – 12 років позбавлення волі – сприйняв гідно. І у своїй промові наголосив, що «цей вирок буде демонструвати провину РФ та російського судочинства щодо миру, стабільності та людства загалом».

Попри те, що є документи слідства, а також аудіо- і відеофайли, Червоний Хрест не підтверджує перебування Павла в полоні. Як і багатьох інших українських хлопців, які потрапили під слідство і нині перебувають за ґратами. Сестра Павла Лідія ні на день не припиняє боротьбу за брата та інших наших полонених, яких росія звинувачує, по суті, у вірності своїй Батьківщині. Щоб боротися за викрадених росіянами людей, їхні рідні створили громадське об’єднання «Цивільні в полоні». Вони сподіваються, що їхні голоси будуть почуті і влада нарешті винайде дієвий механізм повернення своїх громадян в Україну… Історія українського патріота, незаконно засудженого росією, – у п’ятницю, 5 січня, в «Історіях війни» на НТН.

Також у нових випусках – про фотографа Віталія Сокура, який під час повномасштабного вторгнення приєднався до лав Збройних сил України, щоб через призму об’єктива свого фотоапарата показати українцям справжнє життя й побут, яким живуть наші захисники, і те, якою ціною виборюється перемога.

Ще одна розповідь – про 27-річного Івана Голубку. Він був спортсменом, мріяв про сім’ю і хотів створити власну кінну ферму. Але відклав усі плани – і пішов до війська. На його рахунку сотні виїздів, безліч ліквідованих окупантів та знищеної ворожої техніки. Свій останній бій захисник прийняв 5 червня цього року поблизу Бахмуту…