Головна Культура

Рекордна перемога Тейлор Свіфт і перша для Майлі Сайрус: чим “Ґреммі-2024” увійде в історію

“Ґреммі” — це одна з найпрестижніших музичних премій, яку щороку вручає американська Національна академія звукозапису. Цьогоріч на “Ґреммі” було 94 номінації, зокрема вперше роздали статуетки у категоріях “Найкраще африканське музичне виконання”, “Найкращий альбом в стилі альтернативного джазу” і “Найкращий танцювальний попзапис”.

Суспільне Культура розповідає, якими рекордами та відкриттями запам’ятається “Ґреммі-2024”.

Обійшла Сінатру та Вандера: рекорд Тейлор Свіфт

Тейлор Свіфт перемогла в номінації “Альбом року” за Midnights, побивши рекорд за кількістю перемог у цій категорії. Вона — перша артистка, яка чотири рази отримувала “Ґреммі” за альбом року. Інші три нагороди Свіфт отримала за Fearless (2010), “1989” (2016) і Folklore (2021).

Своєю перемогою вона обійшла трьох виконавців, кожен з яких перемагав у цій категорії по три рази: Френка Сінатру, Пола Саймона та Стіва Вандера.

“Для мене перемога — це робота. Я б хотіла сказати вам, що це найкращий момент мого життя, але я відчуваю себе такою ж щасливою, коли закінчую пісню, потрапляю в шортліст або коли працюю з моїми танцюристами”, — сказала Свіфт, приймаючи нагороду.

Обкладинка нового альбому Тейлор Свіфт THE TORTURED POETS DEPARTMENT. Фото: Facebook/Taylor Swift

Також під час промови Свіфт анонсувала свій новий альбом The Tortured Poets Department, який вийде вже 19 квітня: “Я знаю, що те, як проголосувала Академія звукозапису, є прямим відображенням пристрасті моїх шанувальників, тому я хочу подякувати, відкривши вам секрет, який я приховувала останні два роки”.

Несподіванкою стало приєднання до церемонії Селін Діон, яка вручила Тейлор Свіфт її рекордний трофей. “Коли я кажу, що щаслива бути тут, я дійсно маю на увазі це від щирого серця”, — сказала Діон глядачам. Раніше Селін Діон розповіла, що у неї діагностували рідкісний розлад центральної нервової системи — синдром ригідної людини (СРЛ) або “м’язової скутості”, який впливає на здатність артистки ходити та співати. На церемонії Діон супроводжував син.

Колега Свіфт: рекордна перемога для Антоноффа

Продюсер, сонграйтер та музикант Джек Антонофф отримав нагороду в номінації “Продюсер року” (в некласичній музиці). Він — єдиний продюсер, який отримав цю нагороду третій рік поспіль.

“Потрібно, щоб перед вами відкрили двері. Тейлор Свіфт відчинила ці двері для мене”, — сказав він під час отримання нагороди.

Джек Антонофф і Тейлор Свіфт співпрацюють із 2013 року: першим спільним проєктом стала пісня Sweeter Than Fiction. Після виходу їхнього успішного альбому “1989” у 2014 році Антонофф працював над усіма наступними альбомами Свіфт: Reputation, Lover, Folklore, Evermore, Midnights.

Також він був продюсером і співавтором пісень для таких виконавців: Lorde, The Chicks, St. Vincent, Lana Del Rey, Kevin Abstract, Sia, Carly Rae Jepsen, FKA Twigs, Sara Bareilles, Tegan & Sara, Troye Sivan, Grimes.

Перші статуетки “Ґреммі” для Майлі Сайрус

Одну з найголовніших нагород вечора отримала Майлі Сайрус за пісню Flowers у номінації “Запис року”. З цією ж композицією вона перемогла у номінації “Найкраще попсоло-виконання”. Це перші нагороди “Ґреммі” в кар’єрі артистки (її номінували загалом вісім разів).

“Ця нагорода дивовижна, але я дуже сподіваюся, що вона нічого не змінить, тому що вчора моє життя було прекрасним. Не кожен у світі отримає «Ґреммі», але кожен у цьому світі є приголомшливим. Тому, будь ласка, не думайте, що це важливо, хоча це дуже важливо, правда?” — сказала Сайрус.

Мерая Кері вручила Майлі Сайрус її першу статуетку “Ґреммі”, Лос-Анджелес, 4 лютого 2024 року. Фото: AP Photo/Chris Pizzello

Крім того, ще одна співачка вперше отримала “Ґреммі” — це Лейні Вілсон, яку нагородили за найкращий кантрі-альбом Bell Bottom Country.“Я — дочка фермера в п’ятому поколінні. Я — фермер, який пише пісні, і саме звідси прийшла музична магія”, — сказала Вілсон.

Найбільша кількість нагород на “Ґреммі-2024”

Співачка Фібі Бріджерс цьогоріч отримала найбільше статуеток — чотири. Три перемоги вона здобула зі своїм гуртом Boygenius (колектив мав сім номінацій):

– “Найкраще попвиконання дуету/гурту” за Ghost in the Machine спільно із SZA;
– “Найкращий альтернативний альбом” за The Record (разом із гуртом);
– “Найкраще рок-виконання” за Not Strong Enough (разом із гуртом);
– “Найкраща рок-пісня” за Not Strong Enough (разом із гуртом).

Лана Дель Рей, Фібі Бріджерс, Тейлор Свіфт і Джек Антонофф на “Ґреммі-2024”, 4 лютого 2024 року. Фото: Monica Schipper/Getty Images for The Recording Academy

Зміни у тенденціях “Ґреммі”

За 66-річну історію “Ґреммі” — це сьомий раз, коли усі чотири головні нагороди отримують жінки-солістки або гурти, в яких жінки є повноправними учасницями. За перші 40 років існування премії це траплялося лише двічі, а за останні 20 років — п’ять разів. Наприклад, у 2020 році Біллі Айліш перемогла одразу в усіх чотирьох головних номінаціях.

А ще 2018 року лише дві жінки перемогли в номінаціях на “Ґреммі”: Алессія Кара як найкраща нова артистка та Ріанна за найкраще реп- або R&B-виконання (разом із Кендріком Ламаром). А співачка Lorde тоді була єдиною жінкою, яку номінували на “Альбом року”.

Тодішній президент Національної академії звукозапису Ніл Портнов на критику заявив, що жінкам потрібно “зробити крок вперед”, якщо вони хочуть отримати “Ґреммі”, а потім попросив вибачення. Наприкінці 2023 року проти Портнова подала до суду жінка, яка заявила, що він накачав її наркотиками і зґвалтував у номері готелю в Нью-Йорку у 2018 році. Його представник назвав ці звинувачення “абсолютно неправдивими”.

Одна з цьогорічних переможниць Фібі Бріджерс на тлі того, що 2024 року на “Ґреммі” домінували саме жінки, сказала: “Лише декілька років тому, той, кого зараз звинувачують у сексуальному насильстві, сказав, що жінкам потрібно активізуватися, якщо вони хочуть бути номінованими на премію”.

Перша переможниця у категорії Música Urbana Album

Співачка Karol G стала першою жінкою, яка перемогла у цій номінації. Відзначили її альбом Mañana Será. Також для неї це перше “Ґреммі” у кар’єрі, досі вона п’ять разів перемагала на Latin Grammy Awards.

“Це мій перший раз на «Ґреммі». І це перший раз, коли я тримаю свою власну «Ґреммі»”, — сказала артистка аудиторії.

За підсумками року, з 50 найкращих треків у латиноамериканському чарті Hot Latin Songs Billboard лише 11 були жіночими, шість із яких належали Karol G.

Переможці у трьох нових категоріях

У першій з трьох нових категорій 2024 року — “Найкращий танцювальний попзапис” — перемогла Кайлі Міноуґ із Padam Padam. Це її перша перемога за 20 років.

Кайлі Міноуґ на “Ґреммі-2024”, Лос-Анджелес, 4 лютого 2024 року. Фото: Richard Shotwell/Invision/AP

Ще одна нова номінація — “Найкраще африканське музичне виконання”. Вона має на меті висвітлити регіональні музичні традиції та відзначити записи, які використовують унікальне місцеве звучання з усього африканського континенту. Нагороду отримала південноафриканська співачка Тайла за її хіт Water.

“Я ніколи не думала, що скажу, що виграла «Ґреммі» у 21 рік. Минулого року Бог вирішив змінити все моє життя”, — сказала вона у своїй промові.

Мешель Ндегеочелло отримав першу в історії “Ґреммі” за “Найкращий альбом в стилі альтернативного джазу” — за The Omnichord Real Book.

Авторка: Марія Онищенко

Головне зображення: Тейлор Свіфт отримує свою четверту статуетку “Ґреммі” за найкращий альбом у кар’єрі, Лос-Анджелес, 4 лютого 2024 року. Фото: Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy