Головна Діткам

Серед найвидатніших дитячих книжок з усього світу 2024 року – два видання з України

Американська секція IBBY (Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги) створила список видатних книжок з усього світу 2024 року. До нього увійшли українські видання — книжки “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна та “Хто зробить сніг” Мар’яни Прохасько й Тараса Прохаська.

Список опублікували на сайті IBBY.

Комітет обирав книжки, що представляють найкращі зразки дитячої літератури з інших країн. Серед інших критеріїв, видання повинні:

– знайомити читачів у США з видатними авторами та ілюстраторами з усього світу;
– допомагати дітям у США побачити світ з інших перспектив;
– висвітлювати тему, яку не порушують у дитячій літературі в США;
– демонструвати виразний культурний колорит.

Сайлентбук “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна — це “тиха книжка” про життя після війни, розбитої та обмеженої війни”, зазначають в анотації на сайті видавництва “Видавництво Старого Лева”.

Колючий дріт на початку з павуком — то образ обмежень і сковувань та страху, що дає війна. (…) Зустрічаючи метеликів, незважаючи на все вільних і яскравих, дівчинка розуміє, що життя буде продовжуватись, свободу метелика неможливо обмежити чи знищити.

Журі USBBY відзначило книжку в англійському перекладі від видавництва Red Comet Press. Книжка увійшла до переліку в категорії “Скорбота і невідомість”.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

“Хто зробить сніг” — це перша дитяча книжка Тараса Прохаська та перший досвід Мар’яни Прохасько як ілюстраторки.

“Видавництво Старого Лева” зазначає, що це “тепла казка по родину кротів та їхніх тринадцять кротенят, про дружбу та взаємодопомогу, про турботу та домашній затишок, а також про те, хто насправді робить сніг”.

Автори також розповідали, що головними прототипами героїв стали вони самі.

“Кроти — це наш тотем. У світі все якось дуже щільно пов’язано. Можливо, кроти вибрали нас за своїх речників. Може, нашому невибраному життю найбільше відповідала кротяча сутність. У кожному разі наш вибір був не прорахований, а такий, що не залишає місця для сумніву. Тільки кроти…” — поділилися письменники.

В перекладі “Хто зробить сніг” надрукувало видавництво Elsewhere Editions (переклад Бориса Дралюка та Дженіфер Крофт). Книжка увійшла до переліку в категорії “Фантазія і уява”.

У 2023 році книжка увійшла до рейтингу найкращих творів для дітей та підлітків 2023 року за версією The New York Times.

Поліна Горлач, Суспільне Культура