Головна Культура

Що сьогодні читає молодь?

Не дивлячись на упередження, що книжки це не круто, сьогодні все частіше можна зустріти підлітка з книгою в руках. Масово читати почали усі: як діти, так і люди старшого віку. І докір що «молодь тупіє в своїх телефонах» вже не такий часто вживаний.

Популяризація книг почала ширитись в інтернеті: зʼявляється багато освітніх платформ, стають популярними книжкові блогери, які розповідають про цікавинки, навіть популярну мережу Tiktok захопили ролики на тему літератури . Користувачі дали окрему назву цьому явищу – BookTok. Тепер ви зможете легше обирати, розуміти різницю між тим чи іншим жанром, підібрати для себе авторів, дізнатися останні новини видавництв.

Через такий прорив багатьом батькам стає цікаво: «Що ж читає моя дитина?».

Якщо опиратись на бестселери продажів сьогодні, то це однозначно детективи( як сучасних авторів Тесс Ґеррінсен, Саймона Бекетта, Джулії Бері, так і визнаних класиків – Агати Крісті та Артура Конана Дойла), трилери і жахи( улюбленця мільйонів Стівена Кінга, Макса Кідрука, Дена Брауна) та фентезі( Ребекки Яррос, Дженніфер Арментраут, Патріка Ротфусса та інших), проте також надають перевагу класичній літературі в уособленні Ернеста Гемінґвея, Еріха Марії Ремарка, Оскара Вайлда. Якщо ви подумали, що українська література припадає пилом в шафах бібліотек – ви помиляєтесь. Дали друге дихання романам Івана Франка, Валерʼяна Підмогильного, Володимира Винниченка, Михайла Коцюбинського, Миколи Куліша та іншим творам видатних класиків.

Оскільки підлітки цікавляться й іншими культурами, популярні серед них також манґи та комікси. А хто цікавиться нон-фікшином теж має великий вибір літератури на теми психології, історії, релігії та філософії. Популярні автори – Володимир Станчишин( український психотерапевт), Стівен Протеро( американський релігієзнавець), Євгенія Кузнєцова( українська перекладачка та науковиця), Віктор Франкл( австрійський психіатр, психолог і невролог) та Едіт Еґер( лікарка-психотерапевт з США).

Оскільки юність це пора кохання та страждань, молодь плекає любов до поезії та творчого слова. Вибір завжди один: «Антологія української поезії ХХ ст» від А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. Завдяки цій книзі читач знайде вже відомі твори Дмитра Павличка, Василя Стуса, Ліни Костенко, та познайомиться з творчістю тих, хто став відомий вже в кінці століття — Юрій Іздрик, Олексій Жупанський, Сергій Жадан, Галина Крук.

Топ книг художньої літератури за версією Bukva.ua:

Кохання на кінчиках пальців, Том Морішіта
Як убити свою сімʼю, Белла Макі
Драбина, Кузнєцова Євгенія
Гра престолів. Пісня льоду й полумʼя.Книга перша, Джордж Р.Р. Мартін
Молоко і мед, Рупі Каур
Я бачу, вас цікавить пітьма, Ілларіон Павлюк
В пошуках Аляски, Джон Грін
Я згодна, Гілберт Елізабет
Вбивство у “Східному експресі”, Аґата Крісті
Чорнильно-чорне серце. Книга 6, Роберт Ґалбрейт
Добрі передвісники: ґрунтовні й вичерпні пророцтва Агнеси Оглашенної, відьми, Ніл Ґейман, Террі Пратчетт
Маленьке життя, Ганья Янаґігара
Левіафан. Том 2, Шро Kypoi
Інша, Перша чверть, Юкіто Аяуцджі, Хіро Кійохара
Книга кладовища (ілл. Кріса Рідделла), Ніл Гейман
Книгарня в маяку, Шерон Гослінг
Довбуш. Гідність або забуття, Василь Карп’юк
Першому гравцеві приготуватися, Ернест Клайн

Можемо зрозуміти, сьогодні книга займає чільне місце у житті будь-якого підлітка, вона повчає, розважає, дає корисні поради. Діти знову читають, не для того, щоб їх похвалили, а для себе, просто для душі. Як казав свого часу Йоганн Вольфганг фон Ґете: «Вчитися читати книгу, думати над прочитаним – велика і благородна мета».

Марія Тарасюк